Vánoční přání v Macromedia FLASH 5 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Webdesign

Vánoční přání v Macromedia FLASH 5

Flash Veselé Vánoce

19. prosince 2000, 00.00 | Blíží se vánoce, a proto si ukážeme, jak jednoduše vyrobit pěkné vánoční přání. Do přání vložíme efekt Mouse Trail, tedy stopu za myší, která bude tvořena sněhovými vločkami.

Blíží se vánoce, a proto si ukážeme, jak jednoduše vyrobit pěkné vánoční přání. Do přání vložíme efekt Mouse Trail, tedy stopu za myší, která bude tvořena sněhovými vločkami.

Celé vánoční přání se skládá ze sedmi vrstev, v každé jsou tři snímky. Ze všeho nejdříve si vytvoříme efekt stopy za myší (Mouse Trail). Tento efekt je založen na duplikování zvoleného Movie Clipu a v našem případě bude tento Movie Clip vločka sněhu, která bude neustále kopírovat pozici kurzoru.

Vytvořte si tedy novou scénu (CTRL+N) o velikosti 300 x 150 px. Barvu pozadí nastavte modrou (barva oblohy) a počet snímků za vteřinu zadejte 24 (Frame Rate). Využijeme toho, že obrázek vločky se nachází jako font v sadě Wingdings pod písmenem "T" a vložíme jej do první vrstvy scény jako text. Vločku uložte do knihovny jako Movie Clip (F8) pod názvem "trail".

Pokud chcete, aby se vločka ještě pozvolna otáčela, musíte se přepnou do editace objektu "Trail", šipkou vločku označit a uložit ji jako symbol (F8, Graphic) pod názvem "vlocka". Nyní vložte v Movie Clipu "trail" do snímku 60 klíčový snímek a mezi snímky 1 a 60 vložte Motion Tweening s tím, že v paletce Frame nastavíte rotaci (Rotate) na CW (po směru hodinových rafiček) a vložíte hodnotu 1, což znamená, že vločka se během šedesáti snímků jednou otočí kolem své osy. Nyní se přepněte zpět do hlavní scény a pojmenuje symbol "trail" v paletce Instance jménem (Name) "trail", to je důležité, abychom mohli s tímto objektem dále pracovat a odkazovat se na něj.

Vytvořte si v hlavní scéně novou vrstvu, kterou pojmenujte "akce" a jak název napovídá, budou se v ní nacházet akce, které jsou důležité k vytvoření stopy za myší. V této vrstvě se budou nacházet tři klíčové snímky (F6). V prvním s z nich bude akce zajišťující přichycení objektu "trail" na aktuální pozici kurzoru:

startDrag ("trail", true);

Nezapomeňte zde zaškrtnou políčko "Lock Mouse to Center" což způsobí, že bude střed vločky kopírovat pozici kurzoru. Do druhého snímku vložte nejdůležitější akci, která zajistí vlastní duplikování Movie Clipu:

pocet = pocet + 1;
if (pocet>12) {
pocet = 1;
}
duplicateMovieClip ("trail", "trail" & pocet, pocet);

Na prvním řádku je zde stanovena proměnná "pocet", která bude vyjadřovat číslo aktuálního Movie Clipu, který se bude kopírovat. Na druhém řádku je podmínka vyjadřující, kolik vloček se může najednou nacházet ve scéně, zde je toto číslo stanoveno na dvanáct. Pamatujte na to, že toto číslo by nemělo být příliš velké, protože pak je neúměrně zatěžován procesor a animace tak nebude plynulá. Podmínka tedy říká, že pokud bude počet vloček na scéně větší než dvanáct, tak se proměnné "pocet" se přiřadí hodnota 1. Na posledním řádku je akce zajišťující duplikování Movie Clipu "trail" na aktuální pozici kurzoru. Jméno nového Movie Clipu vždy bude mít název "trail" a číslo aktuálního Movie Clipu, který vyjadřuje proměnná "pocet". Velice důležité je také nastavit hloubku (Depth, dříve Level) jako proměnnou "pocet", neboť díky ní nám budou vločky ze scény mizet a nahrazovat se novými na aktuální pozici kurzoru.

Do třetího klíčového snímku vrstvy "akce" vložte pouze akci:

gotoAndPlay (2);

Díky této akci vznikne mezi snímky 2 a 3 smyčka, která zajistí kopírování vločky. Tím máme stopu za myší hotovou a vy si ji můžete otestovat stiskem kláves (CTRL+ENTER).

Do scény je nyní třeba ještě vložit nápis, sněžení a vánoční stromeček. Pro nápis si vytvořte novou vrstvu a textovým nástrojem sem vložte nápis dle obrázku. Já jsem zde bílou barvou a fontem "Andy" vložil tři slova: veselé vánoce 2000. Tyto tři slova šipkou označte (držte přitom SHIFT), uložte jako symbol (F8, Movie Clip) a pojmenujte "napis". S každým slovem budeme ještě trochu hýbat, a proto se přepněte do editace tohoto objektu a uložte každé slovo jako samostatný symbol (Movie Clip), každý do zvláštní vrstvy. V tomto symbolu se tedy budou nacházet tři vrstvy a v každé vrstvě tři klíčové snímky. V každém snímku trochu pohněte s každým nápisem a vytvoříme tak efekt třepajícího se písma. Tím je nápis hotov a můžeme se přepnout zpět do hlavní scény.

Pro efekt sněžení vytvořte novou vrstvu, do které přetáhněte z knihovny symbol vločky "vlocka" a uložte ji jako symbol (F8, Movie Clip) s názvem "padani". Vločku umístěte nad scénu. Přepněte se do editace tohoto symbolu (nejlépe na místě Edit in Place) a do snímku 120 vložte klíčový snímek a umístěte vločku pod scénu. Mezi snímky 1 a 120 vložte Motion Tweening, tedy animaci, která zajistí efekt padání vločky. Přepněte se zpět do hlavní scény a symbol "padani" zkopírujte a vložte několikrát nad scénu dle obrázku.

Stromeček můžeme do scény buď přímo namalovat anebo jej vložit jako obrázek a poté jej funkcí Modify > Trace Bitmap převést na křivky. Tento stromeček umístěte do nové vrstvy a uložte jako symbol "stromecek". Blikání stromečku vytvoříte tak, že se přepnete do editace symbolu "stromecek" a po cca 20 snímcích vložíte klíčové snímky, v nichž se vždy vybarvíte baňky jinou barvou. V našem přání má stromeček 100 snímků a po dojetí na konec se animace znovu opakuje.

Nakonec vytvořte novou vrstvu a nakreslete do ní světle modrou barvou štětcem sněhem pokrytou pláň. Dávejte pozor, aby tato vrstva byla umístěna jako nejspodnější a nepřekrývala nám tam ani stromeček a ani padání sněhu. Tím je celá animace hotová a vy můžete toto přání po vyexportování a případném převedení do EXE souboru (v přehrávači) poslat svým přátelům. A samozřejmě máte jako vždy možnost stáhnout si zdrojový FLA soubor pro bližší prozkoumání animace.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: