Flash 4 - on-line výpočet ceny - 1. díl - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Webdesign

Flash 4 - on-line výpočet ceny - 1. díl

9. února 2001, 00.00 | Vytvoření on-line kalkulace zjišťující cenu výrobku (služby) na základě vkládaných informací.

Dnes si ukážeme, jak vytvořit on-line formulář, který nám vypočítá cenu výrobku. V tomto případě jsme zvolili potisk textilu. Výsledné dílo bude vypadat takto:

Nejdříve si vytvoříme pracovní plochu. Z nabídky MODIFY zvolíme MOVIE. Rozměry nastavíme na 450 x 560 pixelů a "background" vybarvíme tmavší šedí. V knihovně symbolů si vytvoříme 3 složky, ve kterých budeme vytvářet jednotlivé symboly. Složky si vytvoříme pro přehlednost, jelikož v případě opravdového použití této "kalkulačky" bychom měli velké množství jednotlivých "buttonů" a "movie clipů".

       

Nyní začneme vytvářet jednotlivé "buttony" a "movie clipy". Klasickým způsobem si vytvoříme tlačítka "1 barva, 2 barvy, atd." a to jak pro jednostranný, tak pro oboustranný postisk a všechny je umístíme do odpovídajících složek. Dále si vytvoříme tlačítko ve tvaru trojúhelníku, které budeme používat na vyvolání nabídky, nazveme ho např. "šipka volby" a umístíme do složky "ostatní". Nesmíme také zapomenout vyrobit "movie clipy", které nám budou jednotlivá tlačítka kompletovat a uvádět v činnost. Tyto "movie clipy" nazveme: Materiál, Potisk jedno a Potisk obou. Zatím je necháme prázdné - jejich doplnění si vysvětlíme dále. Po dokončení jednotlivých kroků by měla vaše knihovna vypadat asi takto

Tak, a přišla řada na výše zmíněnou kompletaci tlačítek. Postup si ukážeme na "movie clipu" Materiál. U pozdější kompletace Potisk jedno a Potisk obou bude postup totožný.

Takže ... otevřeme si "movie clip" Materiál. Nastavíme se na první políčko časové řady a přetažením z knihovny zde umístíme "button" "šipka volby". Potom zmáčkneme klávesu F6, která nám zapříčiní to, že se posuneme na druhý rámeček časové řady a přitom symbol "šipka volby" zůstane na svém místě. Dále nástrojem "Rectangle" (kl. zkratka R) vytvoříme vpravo od šipky obdélník. Do tohoto obdélníku přetažením z knihovny umístíme jednotlivé "buttony" - tričko bílé a barevná mikina. Obdélník můžeme zvětšit, nebo zmenšit podle uvážení tak, aby se nám tam nápisy jednotlivých "buttonů" vešly. Totéž můžeme dělat se samotnými tlačítky (tričko bílé, barevná mikina), což je výhoda umísťování z knihovny - tedy nemusíme měnit velikost zvlášť u každé akce (up,over,down ..), ale velikost tlačítka zvětšíme, nebo zmenšíme podle potřeby přímo v klipu. No a stejným způsobem postupujeme při kompletacích klipů Potisk jedno a Potisk obou.

Nyní už zbývá uvést celý "kalkulátor" do provozu tím, že jednotlivé prvky nasázíme do scény. Přepneme se tedy do Scene 1, kde si plochu můžeme vyzdobit podle vlastního uvážení. Před kompletací aktivních prvků by měla scéna vypadat asi takto:

Přetažením z knihovny zde umístíme "movie clipy" Potisk jedno, Potisk obou a Materiál a to tak, aby trojúhelník volby byl vždy u odpovídajícího nápisu. Aby měl ovšem zákazník představu o jednotlivých cenách materiálů a prací vytvoříme pod každým nápisem (Jedna strana, Druhá strana, Zde si můžete ...., A zde prosím ...., Vaše zakázka Vás ....) nástrojem "Text field" textová pole, která si pojmenujeme a označíme podle následujícího obrázku. Kontextovou nabídku vyvoláme pravým stiskem tlačítka na textovém poli a volbou položky PROPERTIES.

První textové pole si pojmenujme"cena_potisku", druhé "cena_potisku_o", třetí "cena_materialu", čtvrté "pocet_ks" a páté "vypocet". U prvního, druhého a třetího pole zaškrtneme pouze "Disable editing", což uživateli zabrání v tom, aby tato pole měnil. U čtvrtého pole zaškrtneme nabídku "Draw border and background", což nám pole vybarví a zvýrazní jeho okraj. Dále zaškrtneme "Restrict text lenght to" a vyplníme na "4 characters". Tyto volby zapříčiní to, že uživatel bude moci měnit obsah tohoto pole, ovšem bude limitován 4 místy, tedy nebude možné vyplňovat nesmyslná čísla. A o toto nám u tohoto textového pole jde, protože bude umístěno vedle nápisu "A zde prosím zadejte počet kusů". U posledního - pátého - textového pole zaškrtneme to samé co u polí jedna - tři. Výsledek by měl vypadat takto:

Je jasné, že jsme z knihovny symbolů přetáhli také tlačítka "Výpočet a Storno výpočet"

Zbývá už pouze zajistit funkčnost výpočtů tohoto "kalkulátoru", což si ovšem ukážeme až v dalším pokračování... ... zdroják si ale můžete stáhnout ZDE

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: