FLASH XVII - akce Tell Target poprvé - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Webdesign

FLASH XVII - akce Tell Target poprvé

10. dubna 2000, 00.00 | Pomocí akce Tell Target spustíme animaci klipu po najetí myší a po odjetí ji zastavíme. Začátek tutoriálů o akci Tell Target.

Dnes si ukážeme využití akce Tell Target (Urči Cíl) po najetí myší a několik dalších triků.

Začneme nastavením velikosti jeviště - 400x200. Vytvoříme první movie clip -- CTRL + F8 -- Movie Clip a jméno (KLIP). Nakreslíme za přidržení klávesy Shift kruh bez okraje o velikosti 2x2 základní mřížky, barvu výplně nastavíme dle uvážení. Uložíme symbol do knihovny -- F8 -- a pojmenujeme (kolo). Protože chceme animovat po kružnici, ale také chceme, aby se animoval samostatný symbol -- pravý klik nad symbolem -- Edit. Symbol máme, zadáme animaci Shape -- Modify -- Frame -- Tweening -- Shape. Na poli 1, 3, 5 a 7 vždy přebarvíme symbol. potom by naše timeline měla vypadat takto:

Vrátíme se do movie KLIP1 a určíme animaci pro symbol kolo. Modify -- Frame -- Tweening -- Motion a necháme symbol v klidu. na poli 10 přidáme další keyframe -- F6. Přidáme další vrstvu -- Add Motion Guide a na poli 1 nakreslíme ve středu jeviště kružnici o velikosti 4x4 základní mřížky. Pokud si zmáčkneme tlačítko Magnet, kružnice se nám přichycuje k mřížce. Aby se nám lépe animovalo po kruhu, doporučuji gumou o nejmenší síle kružnici rozdělit. Vrátíme se do vrstvy kolo, pokud jsme si ji tak pojmenovali, označíme pole 1 a přichytíme symbol kolo na jeden konec rozdělené kružnice. Na poli 10 přichytíme symbol na druhý konec kružnice a přehrajeme si animaci. Upozorňuji, že při přichycování musí být zmáčknutý Magnet. Pokud chceme, aby kružnice byla viditelná, musíme přidat další vrstvu, kterou po nakreslení kružnice přetáhneme až dolů, pod symbol. Nakonec označíme všechny pole, ve všech vrstvách timeline, tak abychom je mohli posunout o jeden rámeček dozadu. Nyní máme první pole ve všech vrstvách prázdné, tak v kterékoliv zadáme na poli 1 akci Stop a na posledním rámečku v timeline zadáme akci pro opětovné přehrávání Go to and Play (2). Potom by Vaše timeline měla vypadat takto:

Vrátíme se na Scénu 1 a z knihovny přesuneme KLIP 1 na jeviště. Zobrazí se nám jako malé kolečko, protože na první rámy jsou prázdné. Na jevišti dvojklikem na to malé kolečko otevřeme Instance Properties a musíme zadat Instance name:

Na Scéně 1 vytvoříme, nebo vložíme button a dvojklikem na něj na jevišti otevřeme Instance Properties buttonu :

Tady zadáváme akce -- nejdříve On MouseEvent (vybereme jestli po najetí myší, nebo po kliknutí atd.), potom Tell Target(Urči Cíl), na pravé straně vidíme označený movie klip clip1, napíšeme jej do kolonky Target a ještě musíme určit co má přehrát po otevření klipu. Proto je tam ještě akce Go to and Play(2). Potom musíme ještě zadat akci pro návrat z tlačítka, postup je stejný, jen akcí vracíme přehrávání na hlavní scénu na pole 1.

Pokud máme takto zhotoven jeden klip, stejným postupem přidáváme další. Akce Tell Target je hodně důležitá a používaná, proto se jí budu věnovat ještě v několika dalších lekcích zase v kombinaci s jinými akcemi.

Celý tutoriál si můžete stáhnout TADY

Další relevantní články:

FLASH XVI - jednoduché menu
FLASH XV - animace tlačítka
FLASH XIV - intro a menu
FLASH NA SVĚTOVÉ ÚROVNI
FLASH XIII - jak na preloader a jak ho umístit
FLASH XII - akce pro tlačítka
FLASH XI - 3D hvězda, zvuk na pozadí
JAK DOSTAT ČEŠTINU DO FLASHE ?
FLASH - X - animace bitmapy
SEZNAMTE SE - FLASH 4 - IX
SEZNAMTE SE - FLASH 4 - VIII
SEZNAMTE SE - FLASH 4 - VII
SEZNAMTE SE - FLASH 4 - VI
SEZNAMTE SE - FLASH 4 - V
SEZNAMTE SE - FLASH 4 - IV
SEZNAMTE SE - FLASH 4 - III
SEZNAMTE SE - FLASH 4 - II
SEZNAMTE SE - FLASH 4 - I

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: