Flash - running man. - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Webdesign

Flash - running man.

Flash

11. září 2001, 00.00 | Navazujeme na předchozí článek, ale tentokrát budeme animovat běh muže (popř. ženy) metodou frame by frame.

V minulém díle seriálku o animacích jsme si ukázali, jak pomocí Motion Tweenů udělat jednoduchou chůzi postavy. Sliboval jsem, že v co nejbližší době si ukážeme téměř totéž ovšem v provedení animace Frame by frame, tedy - SNÍMEK PO SNÍMKU.

Obecně se dá říci, že tento typ animací může být dvojí - buď částečný, anebo celkový. Částečnou animaci poznáme podle toho, že např. při řeči postavy a tedy aktiviaci mimických svalů jsou animovány např. pouze ústa a celý obličej zůstává statický a je umístěn v nižší vrstvě než ona zmiňovaná ústa. S tímto typem animace se můžete setkat např. v seriálu o Méďovi Béďovi :-), popř. v mém velmi oblíbeném seriálu "Dexterova laboratoř".

Na druhé straně existuje animace celková, kdy celá postava je kreslena snímek po snímku zvlášť. Celou postavou se myslí vše, včetně oblečení, obličejových částí atd. Většinou pouze pozadí zůstává v jiné vrstvě a je zpravidla statické. Tímto typem animací se vyznačují hlavně kreslené seriály z dílny WD a seriály, které jsou staršího data výroby.

Toť vše z teorie a směle se pusťme do díla. Vytvoříme si běh muže (popř. ženy) a budeme zachytávat pouze práci nohou, neboť dodělat tělo atd. je už věcí další práce, která není předmětem tohoto tutorialu.

V první řadě si opět musíme vytvořit pracovní plochu. Já jsme zvolil velmi malou - pouze 200 x 200 px, což v tomto případě stačí.

Máme na výběr 2 možnosti:

1. buď si vytvoříme 9 nových symbolů a v nich budeme kreslit každý obrázek zvlášť, nebo ...

2. ... budeme kreslit všechny obrázky postupně pouze v jednom symbolu.

Já osobně jsem zvolil první možnost, neboť tímto způsobem je práce svižnější a není tak .... "zmatená".

Takže ... v prvním symbolu si vytvoříme takovýto obrázek:

Jedná se o výchozí stav levé a pravé nohy před během. Pro lepší viditelnost výsledku jsem zvolil rozdílné odstíny pro přední a zadní nohu.

Symbol 2.:

Vidíme, že přední noha se o značný kus vychýlila směrem vzad a pro udržení stability (tělo začíná přepadávat dopředu) se zadní noha vyklonila vpřed, kdy stehno se pouze otáčí v pánvi, ale lýtko se navíc posunuje čelním směrem.

Symbol 3.:

V tomto okamžiku se již zadní noha dotýká země a přední začíná novou "otočku" směrem kupředu.

Symbol 4.:

Zde se přední noha začíná plynule přesouvat vpřed, zatímco zadní se stále snaží držet stabilitu těla, které by se mělo naklánět kupředu.

Symbol 5.:

V tomto místě již tělo drží stabilitu a přední noha se může bez problémů dostat na své místo, tedy k dalšímu kroku.

Symbol 6.:

Zde se může zdát, že zadní noha vykonala příliš dlouhý pohyb na to, aby tento jev nebyl ve výsledné animaci poznat. Mohu vás však uklidnit - poznat to není, i když při podrobném zkoumání to je zjevné. Nikdo vám však nedrží ruce, abyste tento snímek nerozdělili na dva samostatné.

Symbol 7.:

Dá se říci, že od snímku č. 5 dochází k opakovanému pohybu jako od snímku 1. s tím rozdílem, že pořadí nohou je obrácené. Není již tedy třeba k jednotlivým snímkům cokoliv psát, pouze je zde uvedu v postupném pořadí až do konce:

Symbol 8.:

Symbol 9.:

Jednotlivé snímky jsou tedy hotovy a nezbývá než je dodat dohromady.

Vytvoříme si tedy Movie Clip a pojmenujeme ho "final". Vytvoříme pouze jednu vrstvu, do které "skládáme" jeden snímek po druhém. Animační řada bude vypadat asi takto:

A výsledek? Takto:

A to je vše přátelé. V budoucím dílech si ukážeme něco z animací přírody a to jak zvířat, tak přírodních jevů.

A abych nezapomněl, tady je zdroják ZDE.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: