FLASH 5 - ohňostroj - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Webdesign

FLASH 5 - ohňostroj

Flash Ohnostroj

27. prosince 2000, 00.00 | Po vánočních svátcích se kvapem blíží Silvestr a Nový rok. Tento je o to výjimečnější, že se počítá jako začátek nového tisíciletí. Oslavy bude provázet řada ohňostrojů, podívejme se na jeden takový menší, virtuální.

Tato ukázka je vytvořena v programu Flash 5, pro správné zobrazení je třeba plug-in pro tuto verzi. Pokud jej nemáte nainstalovaný, můžete si jej stáhnout TADY.

Po vánočních svátcích se kvapem blíží Silvestr a Nový rok. Tento je o to vyjímečnější, že se počítá jako začátek nového tisíciletí. Oslavy bude provázet řada ohňostrojů, podívejme se na jeden takový:

Začneme jako obvykle nastavením velikosti pracovní plochy a nastavením mřížky. View -- Grid -- Edit Grid -- a nastavíme velikosti na 10 px. Pokračujeme nakreslením hvězdičky, která nám bude sloužit jako základ celého onňostroje. Hvězdu nakreslíme nástrojem Rectangle, bez okraje (viz obr.1). Potom protáhneme její konce a vytvoříme na nich libovolně špičky (viz obr.2) a vložíme symbol do knihovny jako grafický - hvezda.

  

Stejným způsobem vytvoříme i druhý grafický symbol - kometa. Zde pouze navíc protáhneme jeden konec o něco více.

  

Vytvoříme první filmový klip, pojmenujeme jej anim_hvezda_kratka. Vložíme na pole 1 z knihovny grafický symbol hvezda a na poli 20 přidáme klíčový snímek. Vložíme zde akci STOP a vrátíme se na pole 1, kde určíme typ animace Tweening Motion.

Vytvoříme další filmový klip - anim_hvezda_dlouha, který bude obsahovat opět animaci symbolu hvezda a navíc na několika klíčových snímcích budeme postupně imitovat zhasínání hvězdy. Toto provedeme pouze efektem Alpha na záložce Effect-Advanced.

Poslední animací je anim_kometa, složená z animace grafického symbolu kometa. Postup je shodný jako u předchozích klipů.

Hotové animace vkládáme, každou zvlášť, do nových filmových klipů, které pojmenujeme podle typu vkládané animace. Začneme vytvořením klipu - akce_ahk, do kterého vložíme filmový klip anim_hvezda_kratka a zadáme jeho Instanci - "pro". Tento nový klip bude mít pouze jedno pole, kam umístíme následující akce:

Přidáme další filmový klip - akce_ahd, kam vložíme hotový klip - anim_hvezda_dlouha, jehož Instance bude také "pro" a na pole 1 vložíme tyto snímkové akce:

Poslední filmový klip - akce_ak bude mít na prvním poli vložen klip - anim_ak s Instancí - "pro" a tyto snímkové akce:

Poslední částí je vlastní vkládání na hlavní plochu Scény 1. Jednotlivé klipy je lepší vkládat každý do jiné vrstvy, ovlivňujeme tím začátek přehrávání klipu. Hlavní časová osa by pak měla vypadat takto:

Nakonec můžete vložit jednoduchou masku textu, nebo nějaké zvýraznění roku.

Zdrojové soubory jsou ke stažení TADY.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: