SEZNAMTE SE - FLASH 4 - III - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Webdesign

SEZNAMTE SE - FLASH 4 - III

3. února 2000, 00.00 | Pokračujeme animací tweening po předem určené dráze a ovládání některých nástrojů.

Z minulých dvou částí, po procvičení výukových lekcí z nápovědy Flashe, umíme kreslit a animaci tweening. Dnes si ukážeme tweening po předem určené dráze a efekt kruhů na vodě.

Začneme nastavením jeviště (stage)- Ctrl+M -- 350x300. Nástrojem Oval -- barvy -- Line Color- nastavíme bez barvy, File Color - najedeme na nastavení barev (malý barevný čtvereček), v položce Gradient vytvoříme novou šablonu.
Z nabídky vybereme Radial. Nastavíme barvy tak, že klikneme na prostřední posuvník, potom na bílý obdélník nad tlačítkem Change a vybereme barvu - fialovou. Klikneme na levý posuvník a tažením jej přidáme na osu. Barvu necháme černou. Přidáme další posuvník - barvu fialovou. Nyní posuvníky přesouváme dokud nejsme spokojeni. Potom zadáme New a šablona se nám uloží do nabídky pro příští použití. Zavřeme Color a vybranou šablonou nakreslíme kruh. (na obrázku je moje nastavení)

Dvojklik na obrázek -- F8 -- Graphic -- a zapíšeme název obrázku - kruh. Modify -- Frame (Ctrl+F) -- Tweening -- Motion. Dvojklik na Layer1 a zapíšeme jméno vrstvy - kruh. Nástrojem Scale obrázek zmenšíme a přesuneme do levého spodního rohu, mimo jeviště.

V Timeline na poli 55 přidáme keyframe-(F6). Uchopíme kruh a přemístíme ho do protějšího rohu jeviště. Tlačítkem Add Guide Layer přidáme další vrstvu.

Zamáčkneme tlačítko Snap (magnet). Klikneme v Timeline na pole 1 ve vrstvě Guide: kruh, nástroj Pencil (P) - tužka. V nástrojích - Pencil mode -- Smooth. Nakreslíme z levého dolního rohu půlkruh zatočený do středu jeviště. Zdá-li se nám křivka klikatá, stačí nástrojem Arrow - šipka kliknout na křivku a nástrojem Smooth klikat tak dlouho, až jsme spokojeni. V Timeline klik na pole 1 ve vrstvě kruh. Uchopíme obrázek a posadíme ho kolečkem, které nám utvoří magnet, na spodní konec křivky. Klikneme na pole 55 a uděláme totéž na druhém konci křivky. Enterem si můžeme animaci přehrát. Jsme stále ve vrstvě kruh. Na poli 25 (u mně je to nejvyšší vrchol křivky) přidáme Keyframe (F6). Nástrojem Scale kruh zvětšíme, na poli 55 kruh zmenšíme.( pokud se nám zdá, že do vrcholu křivky jde obrázek pomalu a od vrcholu rychle, stačí kliknout na pole 25, dalším kliknutím keyframe přetáhnout). Z kruhu můžeme udělat ovál: klik ve vrstvě kruh na pole 1 - nástrojem Scale uděláme ovál a Rotate ho nakloní. Toto opakujeme na poli 25 a 35. Potom na poli 25 - dvojklik na obrázek -- Color Effect -- tint -- červená barva a v Tint Amount -- 20%.
Ve vrstvě kruh vložíme keyframe na pole 60, potom na pole 70 a obrázek přesuneme do středu jeviště a zvětšíme na 1/2 šířky jeviště. Naposledy přidáme keyframe na pole 110 a obě vrstvy zamkneme.
Najedeme na vrchní vrstvu (Guige:kruh) -- Add Layer -- nazveme ji stín1. Klik na pole 70 -- přidáme keyframe (F6). Nástroj Oval a opět vytvoříme novou šablonu. (File Color -- Gradient).
Nakreslíme kruh, větší než je celé jeviště a dbáme na to, aby byl vidět celý fialové kolo. Klik na kruh -- F8 -- a nazveme jej stín. Modify -- Frame (Ctrl+F) -- Tweening -- Motion. Uchopíme celou vrstvu a přetáhneme ji až dolů. Nástroji Scale a Rotate z něj vytvoříme stejný ovál, jako ve vrstvě kruh na poli 70 tak, aby se nám za něj schoval. Klik na pole 80 -- F6, nástrojem Scale jej zvětšíme...viz obrázek.

Klik na pole 90 -- F6 a zvětšíme na velikost přes celé jeviště. Dvojklik na obrázek -- Color Effect -- Alpha = 0%. Pak přidáme další vrstvu (nad stín1)-- Add Layer -- stín2. Ve vrstvě stín1klik na pole 70 a tažením označíme pole 70-90 tak, aby bylo černé. Pravý klik -- Copy Frames. Ve vrstvě stín2 -- klik na pole 75 a pravý klik -- Paste Frames. V obou vrstvách čárkované keyframy označíme a Delete Frame (Ctrl+F5).Přidáme další vrstvu (stín3) a na pole 80 zkopírujeme pole 70-90 ze stínu1. To samé uděláme na další vrstvě (stín4), ale kopírujeme na pole 85. (čárkované keyframy vymažeme)
Ještě obarvíme pozadí na černo (Ctrl+M -- Background) a animace je hotova. Je více způsobů, jak tuto animaci udělat, toto je pouze jeden z nich.

Příště se podíváme na jiný druh animace - morphing.
Starší články:
SEZNAMTE SE FLASH I - seznámení
SEZNAMTE SE FLASH II - tweening

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: