Flash - BOXující Elvis - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Webdesign

Flash - BOXující Elvis

22. října 2001, 00.00 | Dnes zde máme opět Elvise, ale tentokrát budeme boxovat v našem tutoriálu zaměřením na animační techniky v Macromedia Flash.

V dnešním pokračování tutoriálů o animaci ve Flashi si ukážeme trošku agresivnější animaci a sice "ránu pěstí". Opět zde budeme postupovat metodou "frame by frame", i když by se v tomto případě dalo, teoreticky, postupovat pomocí Motion tweenů, které by byly animovány po křivce. Bylo by však u této ukázky velmi náročné, takže si podobný postup ukážeme někdy příště u trošku jednodušší animace.

Nejdříve si opět ukážeme výsledek:

Dále si ukážeme jednotlivé kroky a to v postupné řadě za sebou:

Můžete si všimnout, že se pohybují nejen ruce, ale také celé tělo. Tato poznámka se může mnohým zdát jako zbytečná a mohou oponovat vyjádřením, že je to snad jasné apod., ale zkušenost a praxe mi říkají opak. Mnohdy se setkávám z animacemi, které jsou vytvořeny velmi pečlivě a jde u nich na první pohled vidět, že autor nespal několik nocí, než něco podobného vytvořil, ale přece těmto animacím něco chybí. Je to DYNAMIKA. Dynamika je u animací, které jejich autor myslí alespoň trochu profesionálně, velmi důležitá. Nepůsobí zrovna nejlépe, když např. běžící muž nehýbe svým tělem a pohybují se pouze nohy a ruce. Celá animace pak působí velmi "kostrbatě" a "nedotaženě". Nechci tím říci, že já sám se podobným problémům vyhýbám s ladností, protože pravidelní čtenáři mých tutoriálů si mohli všimnout, že např. u mého staršího článku "chodící postava", jsem se dopustil podobné chyby, na kterou, naštěstí, jeden ze čtenářů, za což mu děkuji, upozornil a já jsem se za to omluvil, poněvadž jsem u chodící postavy nedomyslel (zapomněl?) pohyb rukou a ta poté vypadala, jakoby se opírala o "berle", které však nakresleny nebyly. Na této ukázce jde jasně vidět, že těchto chyb se dopouštějí i lidé, kteří se 2d, popř. 3d animací zabývají již delší dobu. V každém případě doporučuji se těchto problémů vyvarovat, neboť jen to udělá animaci opravdovou.

Nyní ovšem zpět k našemu tutorialu. V horní části jsou ztvárněny jednotlivé kroky a nezbývá než je umístit na časovou osu tak, aby výsledek byl co nejlepší.

Animační řady budou vypadat asi takto:

V první, "hlava", bude umístěna hlava, v mém případě opět Elvise :-), která se bude pohybovat tak, aby pohled očí byl vždy kupředu. Stejnou vrstvu, se stejným názvem, umístíme také jako poslední, kde bude stejný symbol, ovšem POD ostatními vrstvami. Tento způsob jsem zvolil proto, abych docílil hodnověrnosti celé animace, neboť jak ruce, tak tělo jsou animovány současně, resp. jsou jedním symbolem. Proto vzniká problém s pravou rukou, která má být umístěna, z našeho pohledu, NAD hlavou, resp. ve vrstvě PŘED hlavou. Proto jsem použil 2 samostatné vrstvy, kde je tento problém tímto vyřešen.

Ve vrstvě č. 2, "tělo", je umístěna samotná animace boxu.

A vrstva č. 3, "míč" obsahuje boxovací míč, který zde ani neuvádím, neboť to je na každého fantazii, jak si onu "mičudu" nakreslí. Já jsem použil opět metodu frame by frame, ovšem je zde možnost, a ne malá, nakreslit pouze míč v jedné vrstvě a jednotlivé "šňůrky" v dalších vrstvách a míč pak animovat pomocí Motion tween a "šňůrky" pomocí Shape. Ovšem to opět záleží pouze na vás.

A to je asi tak k tomuto tutorialu vše.

A abych nezapomněl, zde je zdrojový soubor.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: