SEZNAMTE SE - FLASH 4 - IX - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Webdesign

SEZNAMTE SE - FLASH 4 - IX

24. února 2000, 00.00 | Efekt lupa, maskování vrstev a jiné zajímavé efekty.

Podíváme se na další zajímavé funkce a vyzkoušíme si maskování. Jeviště budeme potřebovat malé - 350 x 200 a bude dobré si zobrazit mřížku (18 px).

*krok1* Nástrojem čtverec, bez okraje nakreslíme obdélník o výšce velikosti jednoho pole mřížky a šířce deseti polí.

Klik na obdélník -- Modify -- Curves -- Soften Edges.

Zde bych vysvětlil, co vlastně tato funkce znamená a co nastavujeme. Soften Edges je vlastně rozostření, rozmáznutí či změkčení okraje. Parametr Distance určuje vzdálenost, nebo délku rozostření v pixelech. Hodnoty jsou 1 - 144 px, ale maximální hodnoty bych doporučoval pouze vlastníkům silných strojů. Numbers of Steps udává z kolika kroků se bude rozostření skládat. Hodnoty 1 - 50 kroků a o maximálních hodnotách to platí také. Expand/Inset zadává, jestli bude vně, nebo dovnitř objektu. Nastavíme hodnoty jako na minulém obrázku a výsledek je takový :

Ctrl + A -- Insert -- Convert to Symbol -- Graphic -- a jméno (obdélník1). Pojmenujeme také vrstvu - obdélník1. Objekt na poli 1 přemístíme tak, aby na horizontální ose zůstal ve středu jeviště a vertikálně jej přesuneme k levému kraji. (viz obr.)

Na poli 60 -- F6.
*krok2* Přidáme další vrstvu - obdélník2. Tady opakujeme celý krok1 s jedním rozdílem a to, že než přidáme na pole 60 keyframe, tak obdélník na poli 1 zvětšíme -- Modify -- Transform -- Scale and Rotate (Scale = 200%, Rotate = 0) a obdélník přesuneme viz obr.

*krok3* Přidáme další vrstvu - lupa1. Nástrojem Oval, okraj černý, velikost 1 - solid, barvu si namícháme - budeme imitovat sklo lupy. Ve vzorníku barev vybereme světle modrou, na posuvník si umístíme 4 táhla a zatrhneme políčko hex. Budeme nastavovat hodnoty zprava doleva. Všechny táhla budou mít stejnou světle modrou barvu. První nastavíme hodnotu Alpha = 80%, druhé - Alpha = 40%, třetí - Alpha = 20% a čtvrté - Alpha = 30% (viz obr).

S přidržením klávesy Shift nakreslíme kruh o velikosti 100 x 100 pixelů, pro snažší práci si zobrazíme pravítka (View - Rulers). Kruh vybereme a -- Insert -- Convert to Symbol -- Graphic -- a jméno (lupa1). Modify -- Frame -- Tweening -- Motion. Na poli 1 umístíme lupu1 viz obr.

Pole 25 -- F6 -- a přemístíme lupu1 viz obr.

Pole 30 -- F6, pole 55 -- F6 a vrátíme obrázek do výchozího bodu (jako na poli 1). Pole 60 -- F6. Na poli 26 -- F6 -- Modify -- Frame -- Tweening -- None. Pole 56 a to samé. *krok4* Přidáme vrstvu. Máme dvě možnosti jak pokračovat, buď celý krok 3 opakujeme znovu a nebo to uděláme jinak : Ve vrstvě lupa1 označíme všechny keyframy -- pravý klik -- Copy Frames -- a v přidané vrstvě na poli 1 -- Paste Frames. Musíme, ale všechny prázdné keyframy od pole 61 až 119 označit a vymazat. Nyní si poslední vrstvu přejmenujeme na lupa2. *krok5* Poslední krok je jednoduchý. Vrátíme se do vrstvy lupa1 -- pravý klik nad názvem vrstvy -- Mask. Celou animaci si přehrajeme. Pohyb lupy ve vrstvě lupa1 můžeme samozřejmě měnit dle úvahy přidáváním keyframů, ale potom ji musíme zase okopírovat do vrstvy lupa 2.

Vedle seznamu starších článků si můžete stáhnout zip soubor, který obsahuje obsahuje celou lekci - obrázky, fla, swf a html soubory.

Starší články:

SEZNAMTE SE FLASH I - seznámení
SEZNAMTE SE FLASH II - tweening
SEZNAMTE SE FLASH III - tweening po dráze
SEZNAMTE SE FLASH IV - animace shape
SEZNAMTE SE FLASH V - používání hintů
SEZNAMTE SE FLASH VI - frame by frame
SEZNAMTE SE FLASH VII - animace textu
SEZNAMTE SE FLASH VIII - rotace textu SEZNAMTE SE FLASH IX - efekt lupa
       1lekce.zip
2lekce.zip
3lekce.zip
4lekce.zip
5lekce.zip
6lekce.zip
7lekce.zip
8lekce.zip
9lekce.zip

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: