FLASH - Programy na analýzu a úpravu SWF souborů 2 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Webdesign

FLASH - Programy na analýzu a úpravu SWF souborů 2

17. ledna 2002, 00.00 | Navážeme na předchozí, pro některé kontroverzní, článek a podíváme se opět další jednoúčelové programy na analýzu a úpravu výsledných SWF souborů, které slouží hlavně k deprotekci, získávání zvuků, obrázků i ActionScriptu.

Navážeme na předchozí, pro některé kontroverzní, článek a podíváme se opět další jednoúčelové programy na analýzu a úpravu výsledných SWF souborů, které slouží hlavně k deprotekci, získávání zvuků, obrázků i ActionScriptu.

Flashtoolset
Umožňuje prohlížet, extrahovat, hledat, řídit a publikovat SWF soubory, rovnež i soubory projectoru (*.exe). Spakované instalační soubory mají velikost 2,1 MB, systémové požadavky jsou Win98/ME/NT/2000/XP.

Mezi hlavní funkce patří:
- prohlížení a přehrávání
- extrahování symbolů z SWF souborů (nikoliv zvuky) i projectoru
- vytváří projekce z SWF souborů a soubory pro samospouštění z CD (autorun)
- dokáže unprotektovat soubory
- informuje o vlastnostech souboru - šířka, výška, počet snímků za sekundu, celkový počet snímků a verzi Flashe i projectoru


V levém spodním rohu můžete vidět přehrávač pro soubory (swf/projector) se zoomingem a přehledným ovládáním. Menu s hlavními nástroji máte zobrazené a popsané na následujícím obrázku.1. Refresh - obnovení výběru
2. Show only Swf files - zobrazení pouze Swf souborů
3. Properties - vlastnosti souboru (umístění v adresáři, verze Flashe, velikost v bytech, celkový počet snímků, počet snímků za sekundu, šířka a výška v px)
4. Search - slouží pro hledání souborů, v rozšířeném hledání lze nalézt i soubory podle verze Flashe, velikosti v px, nebo počtu snímků, atd.
5. Keep Aspect Ratio - změní poměr velikostí v přehrávači souborů
6. Full screen - zobrazí soubor přes celou obrazovku se spodní lištou pro ovládání přehrávání
7. Toggle high quality - zapíná nebo vypíná kvalitu zobrazení (resp. antialiasing - vyhlazení grafiky), které ovlivňuje kvalitu přehrávaného klipu, zapnutí znamená kvalitnější zobrazení a pomalejší přehrávání (to je znatelné hlavně na slabších počítačích)
8. Extract Swf from Projector - převede Projector na Swf soubor
9. Extract from Swf - uloží s Swf souboru zvuky, obrázky a klipy do samostatných Swf souborů (zvuky ovšem nejsou podporovány a také nezvládá hromadnou extrakci - snad v příští verzi)


10. Create autorun info - vytváří soubory pro samospouštění z CD (autorun), k dispozici je i výběr ikony
11. Convert to projector - převádí Swf soubory do Projectoru
12. Web publish - obdobná funkce pro publikování souborů jako ve Flashi
13. Unprotect Swf - odstraní protekci souborů
14. Flash News - informuje o novinkách


SWF Extractor 2.0
Tento program neoplývá tolika užitečnými vlastnosti jako třeba SWF Scanner, přesto zvládá extrakci grafiky (JPEG, PNG) a zvuků (WAV, MP3, ADPCM ukládá ako WAV) z SWF souborů Flashe ve verzi 3 až 5. Je určen pro operační systémy Windows 98/ME/NT4/2000/XP a jeho cena USD 25 je v porovnání schopností obdobných programů a s konkurencí nadsazená. Samozřejmě je k dispozici demoverze, abyste Extractor mohli vyzkoušet, jediným úskalím demoverze je to, že při extrakci jsou všechny obrázky opatřeny slovem "Unregistered Version" a zvuky jsou ukládány ve změněné kvalitě, plné využití je tedy možné až po jeho registraci, resp. zakoupení.

Mimo samotné extrakce zjistíte o informace o velikosti obrázků v pixelech, formátu a velikosti, obdobně tomu je i u zvuků (velikost v kB, formát, délka trvání), k dispozici je rovněž náhled obrázků a možnost poslechu zvuků a přehrání samotného SWF souboru. Při instalaci můžete využít integrace ve Windows, která vám umožní otevírat SWF soubory, obdobné je to u Internet Exploreru. Otevírat soubory můžete klasickým způsobem nebo využít hledání a otevírání z internetové cache (tedy hledání v Temporary Internet Files jak je známe z Internet Exploreru).


SWF Browser v 2.93
Posledním užitečným programem je SWF Browser, který si s SWF souborem poradí jako výše zmiňované programy (mimo ActionScriptu). Samotný název Browser napovídá, že bude mít obdobné rozhraní jako Průzkumník třeba ve Windows a dovolí vám rychle brouzdat všemi SWF soubory na vašem disku i síti. Poslední verze podporuje Windows 95/98/NT4/2000/XP, velikost instalačního souboru je 1.3 MB, jeho cena je USD 25. Poradí si s Flashem 4 i 5, mimo extrakce obrázků (bitmap), zvuků (WAV, MP3), klipů s jejich následným uložením jak samostatné SWF soubory má i možnost uložit SWF soubor jako spořič (Tools - Set As Screensaver). Nezapomeňte si také povšimnout růžového medvěda na ilustračním obrázku, na kterém byly prováděny veškeré pokusy a je dílem jednoho flashera :o).

Levá část programu zahrnuje průzkumník s možnostmi zobrazení adresářů, souborů, jejich hledáním a také přidáním složek do oblíbených. Ve středu je zobrazován SWF souboru s nástroji pro jeho přehrávání, zooming, kvalitu a také možnost vytvoření samospustitelného souboru Projector. Pokud chcete získat jednotlivé části souboru, je třeba nejdříve zvolit z menu Tools - Parse Current Movie. Jestliže je opatřen protekcí, využijete Tools - Unlock. Pak zbývá pravá část, kde vidíte informace o souboru (SWF Internals)  - jeho verzi, velikosti v bytech i pixelech, počet snímků za sekundu a také informace o jednotlivých snímcích. V Movie Clips jsou zobrazeny všechny klipy, které můžete uložit jako samostatné SWF soubory, obdobně tomu je v Graphics a Sound Events, Sound Streams není funkční.

Poslední funkcí je implementace Screenwaveru do SWF Browseru, s kterým jednoduše vytvoříte Screensaver (spořič).


Pokud bych se měl rozhodnout pro některý z těchto užitečných programů, asi by to byl právě SWF Scanner, protože zvládne Action Script, ostatní mají třeba i některé další funkce jako možnost vytvoření spořiče (SWF Browser), převod z Projectoru na SWF soubor (Flashtoolset), ale dle mého názoru vítězí SWF Scanner.
K předchozímu článku vznikla docela živá diskuse, ve které bylo řečeno téměř vše, a myslím, že není již třeba znovu opakovat názory na legalitu takovýchto programů a na využítí získaných materiálů nebo skriptů pro tvorbu nebo jen studijní účely. "Neučíme nikoho krást grafiku, zvuky nebo skripty - cílem je informovat o možnostech, nástrojích a dané situaci."
PS: Speciální poděkování bych chtěl vyslovit Lexovi za poskytnutí růžového medvěda, který musel vydržet testování SWF Browseru - přežil :)

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: