Flash + Flashamp - animace řeči - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Webdesign

Flash + Flashamp - animace řeči

26. října 2001, 00.00 | Nedávno jsem zde publikoval článek o animaci řeči. Dnes si ukážeme totéž, ovšem za pomocí programu, který nám v tom opravdu hodně pomůže, takže udělat si zpívající postavu opravdu není problémem.

V jednom z minulých dílů jsem zde ukazoval tzv. lip-synch animaci, tedy animaci pohybu úst na základě řeči, či zvuků. V jednom z příspěvků zaznělo, že na podobné typy animací se využívá speciální software, např. Flashamp. My si dnes ukážeme jak právě s tímto sw pracovat.

Tento program si můžete stáhnout a později též zakoupit na adrese výrobce, a to: www.marmalademedia.com.au.

Ovládání celého programu je založeno na 8 krocích, kde u každého je vysvětleno co dělá a jak máte postupovat. Samotný princip fungování je založen na tvorbě aplitudy zvuku, kdy nejhlasitější tóny jsou ohodnoceny nejvyšší hodnotou a nejslabší tóny hodnotou nejnižší. Samotná podstata je tedy celkem jednoduchá, ovšem dá se použít pouze někdy. Např. při zpívané písni postava otevírá ústa i tehdy, když hraje jen hudba, což není zrovna nejvhodnější. Ukažme si ale konkrétní postup.

Nejdříve se otevře krok 1, kde si určíte zvuk, který chcete zpracovávat pomocí kliknutí na "?".

V dalších krocích si určíte kolik bude "frejmů" za vteřinu v následující animaci ...

... a jaká číselná hodnota bude odpovídat nejvyššímu tónu. Nastavení je velice důležité, protože když bude tato hodnota nastavena např. na 100, tak následná animace úst musí probíhat na 100 snímcích. V případě, že nastavíte 10, tak animace bude pouze na 10 snímcích.

Smoothing je nastaven defaultně a to proto, aby výsledná amplituda byla "hladší" a nebyly v ní velké skoky. To je však někdy spíše kladem, takže je dobré vyzkoušet zatrhnout, nebo nezatrhnout.

Na závěr už pouze určíme, kde se má soubor "amplitude.txt" uložit ...

... a Flashamp nám ukáže zvuk, který jsme vybrali, graficky. Můžete vidět, že v mém případě jsem nezvolil zrovna nejlepší zvuk, neboť se v něm nevyskytují téměř žádné skoky. Animace úst by tedy byla téměř žádná, což také můžete vidět na obsahu souboru "amplitude.txt" uvedém níže.

Ve výsledném textovém souboru bude toto:

amplitude=(100, 100, 100, 100, 100, 100, 100)&Done=1

Což opravdu není nejlepší, neboť jsou všude stejné hodnoty a dochází k tomu, že postava bude mít ústa stále jen otevřená.

Tuto ukázku jsem však zvolil schválně, abyste lépe viděli, že je třeba brát velký zřetel na výběr toho správného zvukového souboru.

Nyní již nezbývá než použít tento soubor k tomu, abychom rozpohybovali něčí ústa, resp. mu "rozvázali jazyk" :-).

K tomu slouží skript, který je vložen do scény. Podrobněji to můžete prostudovat přímo v ukázkách, které jsou nahrány spolu s instalací samotného programu.

  • onClipEvent (load) {
  • gStartFrame = _root._currentFrame;
  • ampList = new Array(zde vložíte onu číselnou řadu, která je zapsána v souboru "amplitude.txt" );
  • }
  • onClipEvent (enterFrame) {
  • gFrame = _root._currentframe-gStartFrame;
  • gAmp = ampList[gFrame];
  • with (_root.mellisa.mouth) {
  • gotoAndStop(gAmp+1); }
  • }

Zde vidíte, jakým způsobem je třeba vytvořit animaci úst. Je použita metoda "frame by frame" a to na 10 snímcích, kdy zvuk je rovněž zpracováván pro 10 snímků. Je nejlepší vytvořit animaci tak, aby byla ústa na snímku 1 zavřená a na snímku 10 otevřená, ovšem po prvním odzkoušení zjistíte, že je nutné někdy celou animaci doladit a použít tak např. na snímku 4 opět zavřená ústa. Může se to zdát nelogické, ale výsledek je většinou lepší.

Takže přeji mnoho kvalitní práce s tímto programem, který je opravdu velmi, ale velmi zajímavý a doufejme, že se již brzy objeví nějaká nová verze, která bude zvuk zaznamenávat ještě pečlivěji a konečně přijde konec ruční animace :-)... ale toho se stejně nikdy nedočkáme.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: