FLAX 1.12 - program na textové efekty v SWF - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Webdesign

FLAX 1.12 - program na textové efekty v SWF

22. března 2001, 00.00 | V polovině minulého roku vám byl představen program na textové efekty Swish, obdobným programem je Flax, který vám urychlí tvorbu jednoduchých i složitých textových efektů s výstupem do formátu shockwave flash (swf).

V polovině minulého roku vám byl představen program na textové efekty Swish, obdobným programem je Flax, který vám urychlí tvorbu jednoduchých i složitých textových efektů s výstupem do formátu shockwave flash (swf). Flax si můžete po stažení (tady nebo tady) vyzkoušet. Export do swf vám sice dovolí, ale po otevření swf souboru uvidíte jen nesmyslný text. Flax je Shareware, které si můžete koupit za $ 40 (licence pro jeden počítač), velikost  instalačního souboru je 718 kB, je určen zejména pro Windows 95/98/NT/2000.

Celý program má několik palet - hlavní okno, které tvoří součást programu a můžete v něm  prohlížet vytvořené efekty a další plovoucí okna. První slouží pro nastavení vlastností souboru - šířka, výška okna a počet snímků za sekundu (Fps) a také barva pozadí, druhé pro vlastnosti textu - samotný text, jeho výška a šířka, použitý font a jeho velikost, mezery mezi písmeny (Spacing) a barva písma. Poslední okno je pro nastavení textových efektů.


Ještě než si v jednoduchosti představíme možnosti Flaxu, měli bychom se podívat na to, jak je to s českými fonty. Flax má na výběr 14 základních fontů a na první pohled by se mohlo zdát, že nepřebírá systémové fonty. Ale v menu File je položka Convert TTF Font a ta nám umožní přidat další systémové fonty Windows. Ale i přesto nebyly nalezeny fonty s podporou češtiny (CE) a ani jinak jsem nepřinutil program, aby podporoval českou diakritiku.

Flax nabízí 22 textových efektů, u každého z nich si můžete vybrat ještě předdefinované subefekty nebo je mnohými funkcemi nadefinovat sami.

V menu File naleznete exportování do SWF, testování v playeru, vytváření projektoru, publikování pro web (tedy v html souboru) a uložení jako spořič (Set As Screensaver), při zvolení této funkce se nastaví textový efekt jako aktuální spořič. Poté co je spořič nainstalován, můžete ho odebrat pomoci přidat nebo odebrat programy.

Po celkovém zhodnocení programu je užitečným nástrojem pro tvorbu textových efektů s mnohými možnostmi nastavení. Ale na kvalitě mu ubírá nepodporování všech systémových fontů a zvláště diakritiky. Stejně tak nemá žádnou "timeline" pro skládání efektů za sebou, neumožňuje importování obrázků ani zvuků. Jeho cena mi připadá ve srovnání se Swishem příliš vysoká, ale to se může zlepšit s novou verzí programu, jejíž update je slibován zadarmo, pokud jste si pořídili předchozí verzi.

Ukázky efektů naleznete tady.


Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: