FLASH XIV - intro a menu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Webdesign

FLASH XIV - intro a menu

22. března 2000, 00.00 | Vytvoření malého intra s menu a obrázkem na pozadí a několik užitečných tipů a triků.

Dnes se podíváme na vytvoření malého intra, včetně odkazů na další scény. Budeme potřebovat nějaký obrázek, jako pozadí, musí být rozumně zkomprimovaný, aby bylo rozrznat co na něm je a také aby nebyl moc velký.

Nastavíme velikost jeviště - 450x500. Vložíme obrázek na pozadí -- File -- Import. Začneme vytvářet rolovací bloky. Otevírání obrázku jsem zvolil zprava a zespodu. To znamená, že dva krycí bloky budou pevné a dva pohyblivé. Při práci s nimi budeme pracovat v malém měřítku a je dobré pracovat v režimu s obrysy, kvůli orientaci.

Začínáme nakreslením levého bloku na poli 25. Nakreslíme obdélník s linkou, vetší než je jeviště. protože chceme, aby nám zůstaly vidět linky, musíme nechat pouze tu, která má být vidět a ostatní musí ven. U levého bloku zůstane pravá, u pravého levá, u spodního vrchní a u vrchního spodní. na obrázku vidíme jak se bloky budou otvírat.

Protože animované jsou pouze vrchní a levý blok, ostatní dva budou mít v timeline jen statické framy. Na obrázku timeline vidíme, že úvodní text jsem umístil nad sérii bloků a vrchní blok, aby se zobrazoval kvůli nápisu od začátku animace je zajištěn statickými framy až do pole 25.

Když máme hotové otvírání scény, budeme animovat buď text, nebo jestli máte svoje logo, záleží na Vás. Zvolil jsem všeobecný text - Flash. Ukážeme si jak se tvoří dvojbarevný a průhledný text. Napíšeme text s použitím mezery za každým písmenem.

Modify -- Break Apart (Ctrl + B)

Modify -- Curves -- Soften Edges -- nastavíme :
Distance (vzdálenost)= 6 px
Number of steps (počet kroků) = 1
Direction = Expand (vně)

Pod tento text si napíšeme stený, pouze jinou barvou.

Nový text zase rozbijeme -- Modify -- Break Apart (Ctrl+B). Potom jej uchopíme a vložíme do textu minulého.

Dvojbarevný text máme hotový a můžeme jej animovat. Pokud animujeme tweening, musíme jej uložit jako symbol do knihovny. Kdykoliv jej můžeme zase rozbít (Ctrl+B), označit s přidržením klávesy Shift vnitřní text a vymazat, tím zůstane pouze vnější a vnitřek je průhledný. Tento způsob jsem použil ve své animaci. A samozřejmě potom jej opět vložit jako symbol do knihovny.(viz obr)

Vlastní animaci textu nebudu popisovat, můžete si ji prostudovat, pokud si stáhnete .fla soubor. Je to vrstva FLASH 1+2, ukončená na poli 162 akcí -- Go to and Play (150), aby se scéna neustále vracela na poslední rotaci textu FLASH a čekala tím na další povely. Nad ni jsem umístil animaci čárky, je to animace shape.

Nad animaci čárky umístíme tlačítka. Na poli 150 nakreslíme rámeček, bez výplně a Ctrl + F8 -- Button. Objeví se nám v knihovně a dvojklikem ho začneme editovat. Na políčku Up ho necháme jak je, F6 na políčku Over. Odznačíme a nástrojem kyblík přebarvíme vnitřek tlačítka. Ale tady pozor, barvu můžeme vybrat jakoukoliv, ale musíme skočit do editace barev a nastavit Alpha 0%.(viz obr)

Toto nastavení je proto, aby po najetí myší nám zůstalo tlačítko průhledné. Nakonec na vnitřek tlačítka naneseme nápis. Klikneme na políčko Over a zkopírujeme jej do dalších políček Down a Hit. Vrátíme se na Scénu 1. Abych nemusel všechna tlačítka dělat znovu, stačí v knihovně označit jedno a pravý klik -- Duplicate. Potom pouze v editaci tlačítka zaměníme nápisy. Pokud je máme hotovy, tak ke každému tlačítku přidáme vrstvu a umístíme je na jeviště. Aby tlačítka zůstala viditelná během neustále se opakující animace textu FLASH, musí být v timeline zapsána od pole 150 až do pole 162. A nemusí být statická, můžete je v timeline během těchto 12 polí animovat, záleží na každém.

Přidáme si další scénu a vidíme, že je prázdná. Pokud chceme, aby druhá scéna navazovala vzhledově na druhou, je tady jednoduchý, ale velice šikovný trik. Můžeme přetahovat koncové keyframy nejen ze scény 1 do scény 2, ale i mezi jednotlivými animacemi:
Nechejte si otevřené obě animace, v našem případě máme samozřejmě otevřenu jednu. V příslušné vrstvě na scéně 1 označte keyframe, který chcete zkopírovat a pomocí stisknutíCtrl + X ho eliminujte. Otevčete Scénu 2 a do příslušné vrstvy pomocí Ctrl + Shift + V jej umístěte. Vrátíme se na Scénu 1 a vidíme, že na místě eliminovaného keyframu se objevil prázdný keyfram. Aplikujeme na něj Ctrl + Shift + V a máme jej zase zpátky. Takto pokračujeme u všech keyframů, které chceme zkopírovat. pokud přetahujeme z jedné animace do druhé, je nutné, aby měly obě animace stejnou velikost.

Když máme hotovy všechny scény, vrátíme se na Scénu 1 a přiřadíme tlačítkům akce. Na jevišti dvojklikem na tlačítko MENU 1 nastavíme akce takto:
On (Release)
Go to and Stop (Scene 2, 1)
End On

U MENU 2:
On (Release)
Go to and Stop (Scene 3, 1)
End On

U tlačítka zpět jsem použil návrat na pole 150 na animaci textu FLASH:
On (Release)
Go to and Play (Scene 1, 150)
End On

A nakonec u tlačítka HOME, návrat na začátek animace:
On (Release)
Go to and Play (1)
End On

Nakonec jsem vytvořil animaci s hudbou a podle minulé lekce jsem tyto dvě animace provázal.

Stažení celého dnešního tutoriálu i s hudbou (361 kB) je TADY a bez hudby (142 kB) je TADY

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: