FLASH 5 - jednoduchý kaleidoskop nebo projekce? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Webdesign

FLASH 5 - jednoduchý kaleidoskop nebo projekce?

28. února 2001, 00.00 | Už jste někdy zkoušeli vytvořit jednoduchý kaleidoskop nebo udělat projekci? Pokud ne, tak dnešní tutorial vám k tomu pomůže.

Už jste někdy zkoušeli vytvořit jednoduchý kaleidoskop nebo udělat nějakou projekci? Pokud ne, tak dnešní tutorial vám k tomu pomůže.


Nastavíme velikost jeviště (CTRL M) třeba na 275 x 200 pixelů a 12 snímků za sekundu (Frame Rate) a černé pozadí (Background Color). Základem bude třeba trojúhelník. Vytvoříme nový symbol (CTRL F8) graphic, nakreslíme si trojúhelník a  pojmenujeme ho troj. Zhotovíme druhý zkopírováním původního  (CTRL C) a následným vložením (CTRL V), s tím rozdílem, že ho zvětšíme na cca 150 % (v paletě Transform) a umístíme přes původní, nejmenší vyplníme bílou barvou. 

Vytvoříme grafický symbol (trojcolor), ve kterém budeme měnit barvu trojúhelníku podle našich představ. Na prvním snímku zvolíme druh animace Shape (v paletě Frame), z knihovny přetáhneme (CTRL L) symbol troj, rozbijeme ho (Break Apart - CTRL B). Mohli bychom využít funkce a symbol přebarvit nástrojem Tint, ale chceme přebarvit jen obrysové linky. F6 skočíme na 5. snímek, přebarvíme na danou barvu (viz obrázek), F6 na 15. snímek a přebarvíme na jinou barvu, F6 na 25. snímek, přebarvíme, F6 na 35. snímek, přebarvíme, F6 na 40. snímek a přebarvíme na původní bílou barvu.

Pro rozpohybování vytvoříme klip (movie clip) pohyb, přetáhneme z knihovny trojcolor, nastavíme druh animace na Motion a v daných snímcích nastavíme následující parametry:

Snímek X;Y Transform Rotate Skew
1 0;0 100 % - -
15 160;0 165 % - 50;185
35 160;130 30 % 100 -
55 -60;200 230 %;400 % - 20;-180
70 0;0 100 % - 0;0

Zvolíme opět nový klip kruh, ve kterém se pokusíme z klipu pohyb postupně sestavit animovaný kruh. Pro jednodušší sestavení kruhu nakreslíme do nějaké pomocné vrstvy kružnici o průměru 200 px. V daném klipu budeme potřebovat hned několik vrstev, ale začneme první, do níž z knihovny přetáhneme klip pohyb a F5 se přeneseme na 40. snímek. Přidáme další vrstvu, F6 skočíme na 4. snímek a opět z knihovny přetáhneme klip pohyb a otočíme ho (Rotate) o 36 stupňů. U každé přidané vrstvy umístíme klip pohyb o 4 snímky dále a otočíme ho zase +36 stupňů (tedy u třetího je rotace 72 stupňů). Takto postupujeme, dokud se nám nepodaří plně sestavit animovaný kruh (viz obrázek). Mně se tak podařilo v deseti vrstvách a kruh tedy tvoří 10 klipů pohyb. Nezapomeneme odstranit pomocnou kružnici a přidat do posledního snímku dané vrstvy akci stop (u mne Layer 12).Asi si říkáte - stále  vytváříme jen klipy a výsledek zatím žádný - ale brzo se k němu dostaneme, ale přesto nás čeká ještě jeden klip. CTRL F8 a zvolíme movie clip, nazveme center a do prvního snímku přetáhneme z knihovny kruh. Umístíme ho mírně vlevo dolů od Centrer Point klipu center (tohoto), dále zvolíme Modify - Transform - Center a přesuneme Center Point klipu kruh podle obrázku.

Přepneme se do hlavní scény (Scene 1) a přetáhneme do středu scény klip center, zase budeme sestavovat kruhové formace. Zmenšíme ho na 20 %, takto přetáhneme ještě další 3 klipy a seskupíme je kolem středu hlavní scény. Po směru hodinových ručiček budeme otáčet objekty. První neotočíme, ale až druhý o 90 stupňů (rotate 90), třetí o dalších 90 stupňů (rotate 180) a čtvrtý také (rotate 270). Protože máme Center Point tohoto klipu posunutý, dojde při otočení k jejich posunu, proto musíme znovu klipy soustředit kolem středu.

První formace Po přidání druhé

Přidáme další vrstvu a vytvoříme obdobnou formaci o jiných parametrech. Vlastně stačí označit všechny objekty na scéně (CTRL A), zkopírovat (CTRL C) a následně vložit do druhé vrstvy a otočit všechny tak, jak jsou označené o 45 stupňů doprava. A celá animace je hotová. Jak je zdařilá, to záleží na našich představách, použitých obrazcích, kombinaci barev a umístění jednotlivých klipů. Pokud máte monitor příliš blízko očí, zkuste se podívat třeba ze vzdálenosti 2 metrů. Zdrojový soubor máte jako vždy přiložen.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: