FLASH 5 - pseudo 3D menu (dokončení) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Webdesign

FLASH 5 - pseudo 3D menu (dokončení)

24. listopadu 2000, 00.00 | Dokončení tvorby jednoduchého pseudo 3D menu, bez použití jakýchkoliv speciálních
programů, utilit a složitých akcí. Velikost výsledného souboru je 5,61 kB.

.....dokončení minulého článku.

Poslední část před kompletací na hlavní scéně je vytvoření filmového klipu (BUTTONY) do kterého budou vnořeny jednotlivé animace textu (klipy BUT1-4), provedeme jejich animaci a vytvoříme z nich jednotlivá tlačítka.
Každý klip (But1-4) vložíme do samostatné vrstvy (obr.1), které pojmenujeme tlac1-4 a přidělíme jim také Instance name - "tlac1", "tlac2", "tlac3", "tlac4"(obr.2).

  

V každé ze čtyř takto vytvořených vrstev, na poli 1 zadáme typ animace (obrázek1) a také efekt Alpha=0% (obrázek2)

 

Ve vrstvě tlac1, na poli 5 přidáme klíčový rámeček, objekt necháme stále neviditelný a na poli 10 přidáme další klíčový rámeček, ale upravíme již průhlednost Alpha=100%.
Vrstva tlac2, na poli 6 přidáme klíčový rámeček, objekt necháme také neviditelný a na poli 10 přidáme další klíčový rámeček a upravíme průhlednost Alpha=100%.
Vrstva tlac3, na poli 7 přidáme klíčový rámeček, objekt necháme také neviditelný a na poli 10 přidáme další klíčový rámeček a upravíme průhlednost Alpha=100%.
Vrstva tlac4, na poli 8 přidáme klíčový rámeček, objekt necháme také neviditelný a na poli 10 přidáme další klíčový rámeček a upravíme průhlednost Alpha=100%.

Přidáme další vrstvu (buttony) a na poli 10 zadáme klíčový rámeček. Na tomto poli proto, že až se nám nápisy objeví, teprve tehdy z nich vytvoříme tlačítko, které bude zajišťovat jednak odkaz a jednak také zastavení rotace klipu a spuštění všech rotujících klipů od začátku, kvůli shodnému otáčení.
Tlačítka vytvoříme jako průhledné obdélníky, které vložíme jako tlačítka do knihovny a pojmenujeme tlac1-tlac4. Akce k tlačítkům zadáme později.
Přidáme další vrstvu (akce), ve které na první a na poslední pole vložíme akci Stop. Časová osa potom bude vypadat takto:

Můžeme přistoupit ke kompletaci na hlavní scénu. Do první vrstvy, kterou pojmenujeme buttony, vložíme před chvílí vytvořený klip stejného jména a zadáme jeho Instance name - "buttony". Na poli 10 vložíme klíčový rámeček.
Další vrstva se bude jmenovat menu-start a vložíme do ní filmový klip objekt1. Taktéž zadáme jeho Instance name - "menustart" a na poli 10 přidáme klíčový rámeček.
Další vrstva se bude jmenovat menu-zpet a vložíme do ní také filmový klip objekt1. Také tomuto klipu přiřadíme Instance name - "menuzpet". Klip musíme převrátit -- Modify -- Transform -- Flip Vertical a zadáme také jeho animaci -- Tweening Motion. Nakonec klipu přiřadíme efekt -- Tint -- do černé barvy hodnotou 20% (obr.1) a objekt přilepíme hranou k objektu z vrstvy menu-start. Na poli 10 zadáme další klíčový rámeček a vytvoříme odjezd objektu (obr.2).

  

Další vrstva se bude jmenovat spusteni-button a bude to opět vytvořené průhledné tlačítko nad objektem z vrstvy menu-start, vlastně to bude spouštěcí tlačítko celé animace s těmito akcemi:

on (release) {
    play ();
    tellTarget ("menustart") {
       play ();
    }
    tellTarget ("menuzpet") {
       play ();
    }
    tellTarget ("buttony") {
       play ();
    }
}

Přidáme poslední vrstvu akce, ve které umístíme na první a poslední rámeček akci Stop.

Časová osa hlavní scény bude vypadat takto:

Nyní můžeme přidat akce k tlačítkům "tlac1-4" v klipu "buttony". Po najetí myší na tlačítko se daný klip zastaví na poli 1 a po odjetí myší z klipu musíme zkorigovat všechny rotující klipy, proto tyto akce spouštějí každý klip od začátku. Na obrázcích jsou popsány akce pro tlačítka tlac1 a tlac2. Stejným způsobem zadáme i akce pro ostatní tlačítka a samozřejmě přidáme hlavní odkaz po uvolnění tlačítka.

Zdrojové soubory jsou ke stažení TADY.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Webdesign  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: