Flash4 - animace obličeje - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Webdesign

Flash4 - animace obličeje

18. dubna 2001, 00.00 | Ukázka základních animačních možností programu Macromedia Flash 4. Ukecaná a mrkající dívenka s blond vlásky.

V tomto tutorialu si ukážeme základní animační schopnosti programu Macromedia Flash 4. Pro ukázku nám poslouží jednoduchý model mrkajícího a ústa otevírajícího modelu malé dívenky. Nebudeme používat ŽÁDNÉ scriptování, takže pro zastánce právě tohoto využití programu Flash tento tutorial určen nebude.

Nejdříve si vytvoříme pracovní scénu - Modify - Movie - ve velikosti 200 x 200 pixelů a rychlost přehrávání nastavíme na 8.

V knihovně symbolů si vytvoříme nový symbol "Graphic", který nazveme "mrknutí okem". V tomto symbolu si pomocí nástroje "Pencil (P)" vytvoříme oční bulvu včetně obočí. Zorničku vybarvíme modrou barvou a hlavně nesmíme zapomenout, že bělmo musíme také vybarvit bílou barvou, to kvůli tomu, aby nám v tomto bělmu neprosvítala barva kůže a bylo opravdu bílé.

Celé toto oko máme nakresleno na prvním rámečku. Nyní tento rámeček přetáhneme na rámeček č. 10 a zase zpět na rámeček č. 1, čímž nám vznikne takovýto útvar v animační řadě:

Teď se opět nastavíme na rámeček č. 10 a na něm si vytvoříme "keyframe" (F6). Na tomto rámečku si oční bulvu (včetně obočí) upravíme tak, aby vypadala, jako když se oko zavřelo:

Když si teď naši "animaci" přehrajeme, vypadá to tak, že oko je po dobu 9 rámečků otevřené a na rámečku 10. se zavře. Tímto máme tedy vyřešem problém mrknutí.

Nyní si v knihovně symbolů vytvoříme další symbol "mrknutí zepředu", což bude opět "graphic". Do pracovní plochy si přetáhneme symbol "mrknutí okem". Označíme si oko a pomocí Ctrl+D ho zduplikujeme. Nyní si označíme zduplikované oko a pomocí Modify-Transform-Flip Horizontal si ho horizontálně překlopíme, čímž docílíme toho, že oči budou dvě a budou se chovat identicky. Nyní stejným způsobem, jako bylo uvedeno výše, "roztáhneme" rámečky od č. 1 do č. 10. Po stisku Ctrl+Enter vidíme, že po dobu 9 rámečků jsou oči obě otevřené a po najetí na rámeček č. 10 mrknou.

Tak... oči máme vyřešeny, teď si musíme vytvořit obličej, kde je zakomponujeme.

V knihovně symbolů si opět vytvoříme nový symbol - teď to však bude "movie clip" a nazveme ho "obličej".

Vrstvu č. 1 si pojmenujeme "obličej" a pomocí nástrojů "oval" a "pencil" si nakreslíme obličej. Můžeme využít toho, že Flash v případě, že jsou dva objekty, které se nalézají ve stejné vrstvě, překryty, tak z nich udělá tolik objektů, kolik vyjde po vzájemném rozdělení překrývajících se částí. Z toho vyplývá, že když nakreslíme nevybarvenou kružnici nástrojem "oval" a přes ní ve vrchní části druhou, tak potom smazáním určitých částí těchto kružnic dosáhneme vytvoření obličeje a vlasů. Samozřejmě, že tvorba obličeje závisí jen a jen na vás.

V našem případě dosáhneme asi takového výsledku:

Tento obrázek tedy máme vytvořen na prvním rámečku ve vrstvě "obličej". Nyní si vytvoříme ve stejné vrstvě druhý rámeček se stejným obrázkem - F6. Na tomto 2. rámečku nakreslíme místo zavřených úst ústa otevřená.

Nyní si vytvoříme další vrstvu, kterou pojmenujeme "oči" a umístíme ji NAD vrstvu "obličej". První rámeček této vrstvy "roztáhneme" na rámečků 10 - stejně jako při tvorbě symbolu "mrknutí". Nyní se přesuneme opět na vrstvu "obličej" a to na její 1. rámeček. Zde pomocí stisku pravého tlačíka a výběru Copy Frames, nebo pomocí Ctrl+Alt+C zkopírujeme aktuální rámeček. Nastavíme se na rámeček č. 3 a dáme buď pravý klik - Paste Frames, nebo Ctrl+Alt+V, čímž na toto místo tento frame vložíme. Takto budeme postupně střídat rámečky č. 1 a č. 2. Dosáhneme tím toho, že se nám ústa obličeje budou otevírat a zavírat. Pro úplnost si můžeme vytvořit ještě další vrstvu a nazvat ji třeba "límeček" a nakreslit zde límec oblečení. Tuto vrstvu přesuneme nejníže ze všech, takže při tvorbě jejich horních částí nemusíme být až tak přesní, protože tato bude zakryta.

Naše animační řada by měla vypadat asi takto:

A obličej asi takto:

Teď se nastavíme do naší hlavní scény a pouhým přetažením zde umístíme symbol "obličej" a naše dílo je hotovo.

Takto tedy vypadají ZÁKLADNÍ animační metody programu Macromedia Flash. Vlastní iniciativě se meze nekladou, a proto můžeme např. ústa také vytvořit jako samostatný symbol a použít je třeba ve více obličejích pouze s upravenou velikostí, či zkosením.

Výsledek naší práce bude tedy takový:

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: