Macromedia FLASH 5 - změna barvy pozadí a textu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Webdesign

Macromedia FLASH 5 - změna barvy pozadí a textu

Macromedia Flash tutorial

17. května 2001, 00.00 | Dnes si na jednoduchém příkladu vysvětlíme, jak správně a efektivně používat objekt Color(), pomocí kterého lze velmi snadno měnit barvu jakéhokoli Movie Clipu, který se nachází v animaci.

Dnes si na jednoduchém příkladu vysvětlíme, jak správně a efektivně používat objekt Color(), pomocí kterého lze velmi snadno měnit barvu jakéhokoli Movie Clipu, který se nachází v animaci.

Objekt Color () je jedním z nových prvků v programu Macromedia FLASH 5. Tento objekt je velmi užitečný, pokud chceme měnit barvu Movie Clipu, který se nachází v animaci. V předchozí verzi barvy Movie Clipu nešly měnit skriptem, ale pouze ručním přebarvením a změna barvy se řešila uložením několika barevných verzí animace do jednotlivých snímků v rámci jednoho Movie Clipu a následným odkazování na příslušný snímek.

Pomocí objektového programování nyní můžeme měnit barvu Movie Clipů velmi interaktivně a snadno. Na příkladu si ukážeme, jak pomocí několika předem nadefinovaných tlačítek změnit jak barvu pozadí, tak barvu textu v animaci. Otevřete si tedy novou scénu o velikosti 300 x 150 px (CTRL+M), barva pozadí ani Frame Rate nemá na funkčnost příkladu vliv, proto můžete ponechat předem nastavené hodnoty.

Animace bude obsahovat pouze dvě důležité vrstvy a jen jeden snímek (vrstva background v ukázkovém příkladu nemá na funkčnost vliv). V první "pozadi" se bude nacházet Movie Clip o velikosti pozadi a v druhé text a tlačítka. Nejdříve si tedy vytvořte vrstvu "pozadi" a nakreslete do ní obdélník o velikosti 300 x 150 px (lze upravit pomocí paletky "Info") o jakékoli barvě (například šedé). Tento obdélník označte šipkou a uložte do knihovny jako Movie Clip "bg" (F8). Ve scéně pak tento objekt v paletce "Instance" pojmenujte "bg".

Nyní si vytvořte druhou vrstvu "content" do které pomocí textového nástroje napište jakýkoli text například černou barvou. Text nyní šipkou označte a uložte do knihovny jako Movie Clip "text". Ve scéně opět tento objekt nezapomeňte pojmenovat "text".

Nyní si vytvoříme malé tlačítko, pomocí kterého budeme měnit barvy a na kterém budou příslušné akce. Nakreslete si tedy malý čtverec uložte jej do knihovny symbolu jako Button "tlac". Klepněte na tlačítko pravým tlačítkem a zvolte položku "Actions". Do editačního okna vložte následující akci:

on (press) {
barva = new Color(text);
barva.setRGB( 0xFFFFFF );
}

Tato akce po stisknutí tlačítka vytvoří nový objekt Color pro Movie Clip "text". Na dalším řádku je tomuto objektu přiřazena barva "FFFFFF" , tedy bílá. Při vkládání barvy je třeba dodržet syntaxi, kdy je třeba nejdříve vložit znaky "0x" a teprve za ně vložit hexadecimální hodnotu příslušné barvy.

Pokud chcete změnit barvu tlačítka na bílou, je třeba to udělat přes paletku Effect/Tint. Změnit barvu samozřejmě můžete i přímo v editaci tlačítka, ale pak by bylo třeba vytvořit si pro každou barvu nové tlačítko, což by bylo neefektivní. Tlačítek pro změnu barvy budeme ve scéně potřebovat dohromady deset, proto si je duplikujte (CTRL+D) a umístěte do dvou vrstev nad sebe. První vrstva bude sloužit pro změnu barvy textu a druhá ke změně barvy pozadí.

Pokud si klepnete na tlačítko, ukáže se vám v paletce Actions obsah skriptu umístěného na příslušném tlačítku. Nyní je u každého tlačítka pro změnu barvy textu třeba jen změnit hodnoty barev:

žlutá: FFCC00
červená: FF0000
zelená: 00CC00
modrá: 3366FF

V druhé řadě tlačítek, které budou sloužit pro změnu barvy pozadí změňte mimo hodnoty barvy i cíl "text" a napište místo něj "bg". Například skript u prvního tlačítka bude vypadat následovně:

on (press) {
barva = new Color(bg);
barva.setRGB( 0xFFFFFF );
}

Tím je celý příklad prakticky hotov a vy si jej můžete stiskem kláves CTRL+ENTER vyzkoušet. Pokud budete chtít tento příklad použít ve svých animacích, je dobré si jej celý umístit do samostatného Movie Clipu. V tomto případě byste si ale měli dávat pozor na správnou cestu k Movie Clipu, jehož barvu měníte - například "_parent.text" nebo "_root.text".

Pokud máte zájem o bližší prozkoumání příkladu, stáhněte si jeho zdrojový FLA soubor.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: