FLASH - X - animace bitmapy - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

FLASH - X - animace bitmapy

28. února 2000, 00.00 | Dnes návod jak jednoduchým způsobem animovat vložený obrázek .bmp, další z vynikajicích funkcí programu Flash

V dnešním tutoriálu se podíváme na vkládání BMP obrázku, na práci s ním a jeho animaci. Připravíme si libovolný .bmp obrázek, pro ty kteří používají obrázky z lekcí, je dole pod článkem soubor zip na stažení. Já jsem si ořezal v Photoshopu .jpg obrázek (neměl jsem vhodný bmp po ruce) a exportoval ho jako .psd. V ACDSee jsem jej konvertoval na .bmp.

*Krok1* File -- Import -- obrázek. Modify -- Trace Bitmap -- a nastavíme dle obrázku.

Nastavení v Trace Bitmap tady rozebírat nebudu, podle mě místo pouček a překládání nápovědy je lepší jednotlivá nastavení vyzkoušet a sami krásně uvidíte rozdíly a co jednotlivé funkce dělají. pouze bych se zmínil o skutečnosti, že tato funkce převádí bitmapovou grafiku na vektorovou a to má samozřejmě vliv na výslednou velikost souboru.
Za přidržení klávesy Shift označíme všechny šedé plochy v obličeji a bílé kolem vlasů (viz obr.1) a vymažeme je tak, abychom dostali tento obrázek (viz obr2)

Přebarvíme rty -- za přidržení klávesy Shift označíme všechny barvy ve spodním rtu -- klik na nástroj kyblík -- nástrojem kapátko nabereme vzorek z vrchního rtu a přebarvíme ret spodní. Rty můžeme vytvarovat tak, aby se nám líbily. Vrstvu si pojmenujeme třeba Obličej. Klik na pole 40 -- F6.
*Krok2* Přidáme vrstvu - Rty. V první vrstvě -- klik na rty -- pravý klik -- Copy -- ve vrstvě Rty na poli 1 pravý klik a Paste. Druhé rty umístíme tak, aby se překrývaly s vrstvou první. Vrstvu zamkneme a zneviditelníme a objekt rty z první vrstvy vymažeme. Vrátíme se zpět a ve vrstvě Rty na poli 15 -- Modify -- Frame -- Tweening -- Shape. Pole 20 -- F6 -- a šipkou uděláme ůsměv. Pole 25 -- F6, na pole 30 okopírujeme pole 15. Pole 35 -- F6 -- a rty sevřeme jako když posíláme pusu. Nakonec na pole 40 zkopírujeme pole 30, nebo 15. Ještě se vrátíme do vrstvy 1 a na poli 35 -- F6 a malinko posuneme jen nos nahoru.
*Krok3* Přidáme další vrstvu -- Oko. Z první vrstvy okopírujeme pouze tmavě šedé víčko a černé řasy (viz obr.)

Vložíme do vrstvy Oko a usadíme opět tak, aby se překrývlo s vrstvou 1. Modify -- Frame -- Tweening -- Shape. Pole 3 -- F6. Nejdříve přetáhneme černou řasu až pod oko a potom ji překryjeme šedým víčkem, aby to vypadalo asi nějak takto:

Pole 6 -- F6 -- a na pole 8 zkopírujeme pole 1. Pole 9 -- F6 -- Modify -- Frame -- Tweening -- None.

Krok1 nemusite dělat podle mně, můžete tam třeba nechat jednu barvu z obličeje, nebo můžete animaci vložit na jinou barvu pozadí. Záleží na Vaší fantazii.

Nakonec mám dobrou zprávu pro ty, kteří bojují s anglickým výkladem výukových lekcí v nápovědě programu Flash a při svém brouzdání na internetu ještě na tento web nenarazili, firma Digital Media s.r.o distributor software firem Macromedia, Maxon Computer a Diehl Graphsoft nabízí zdarma ke stažení stránkách www.macromedia.cz českou verzi těchto lekcí.

Vedle seznamu starších článků si můžete stáhnout zip soubor, který obsahuje obsahuje celou lekci - obrázky, fla, swf a html soubory.

Starší články:

SEZNAMTE SE FLASH I - seznámení
SEZNAMTE SE FLASH II - tweening
SEZNAMTE SE FLASH III - tweening po dráze
SEZNAMTE SE FLASH IV - animace shape
SEZNAMTE SE FLASH V - používání hintů
SEZNAMTE SE FLASH VI - frame by frame
SEZNAMTE SE FLASH VII - animace textu
SEZNAMTE SE FLASH VIII - rotace textu
SEZNAMTE SE FLASH IX - efekt lupa
SEZNAMTE SE FLASH X - bitmapy
       1lekce.zip
2lekce.zip
3lekce.zip
4lekce.zip
5lekce.zip
6lekce.zip
7lekce.zip
8lekce.zip
9lekce.zip
10lekce.zip

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: