JAK DOSTAT ČEŠTINU DO FLASHE ? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

JAK DOSTAT ČEŠTINU DO FLASHE ?

1. března 2000, 00.00 | Koho trápí nepřítomnost českých fontů ve Flashi, může se podívat na jedno řešení.

V poslední době jsem dostal poměrně dost emailů, ve kterých se ptáte na řešení problému s češtinou. Musím se přiznat, že jsem vyzkoušel několik způsobů jak dostat do Flashe True Type fonty a zatím se mi to nepovedlo. Někteří tvrdí, že nemají problémy, jiní že ano. Je zajímavé, proč to jednomu jde a druhému ne, ale někde je chyba a je třeba ji zjistit.
Jedna možnost je, vkládat do Flashe texty, napsané v jiném grafickém programu. Další možnost, ale pracná je napsat text a následně jej s použitím funkce Break Apart rozbít a diakritiku dopsat. Já jsem vyzkoušel nainstalovat česká písma True Type CE z CD Písma - Loga - Symboly, které dostanete koupit u firmy DTP Studio, do adresáře Písmo (ve Windows 98) a následně je nutné doplnit do souboru WIN.INI do sekce [FontSubstitutes] pro každé písmo jednu definiční řádku v následujícím formátu:
název písma,0=název písma,238
například
AccentCE,0=AccentCE,238
Je pravda, že tuhle opravu v adresáři win.ini doporučuje firma pro současné používání unicodové aplikace (Office 97) a neunicodové aplikace (Corel Draw), tak jsem myslel, že by to mohlo fungovat i pro Flash. Bohužel u mě ne.

Další variantou je použít ATM - Adobe Type Manager, který stojí okolo 3 tisíc korun. Pokud vlastníte originál zakoupený Adobe Ilustrator 8.0, tak na instalačním CD tento program - ATM 4.0 najdete jak ve verzi W95/98 tak NT. je možné, že je i na jiných plných verzích programů Adobe, co vím jistě, není na Adobe GoLive 4.0. Na výše zmíněném CD najdete totiž česká písma i ve formátu ATM a je jich víc než dost.
Po nainstalování ATM jej otevřete a zkopírujete do něj fonty z CD, nebo odněkud z disku. Poté určíte adresář pro fonty:

Pokud měníte nastavení ATM System, velikost Font Cache, musíte pro uložení změny systém restartovat. Další nastavení včetně zobrazení ukázek písma provedete po otevření složky Advanced:

A výsledná ukázka několika málo fontů:

Několik fontů si můžete stáhnout také tady .

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: