Flash 4 - efektní ukončení *.exe prezentace + práce s více scénami - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce

Go verze

Flash 4 - efektní ukončení *.exe prezentace + práce s více scénami

9. března 2001, 00.00 | Flash dovede vytvářet také *.exe, *. mov ... prezentace. Vytvořit prezentaci je jedna věc, ale ukončit druhá. A udělat to efektně? Někdy je to problém.

V programu Macromedia Flash se dají vytvářet nejen webové stránky, ale také prezentace, které stojí samy o sobě, tedy soubory s příponou .exe. A my si dnes neukážeme, jak takovou prezentaci vytvořit, ale jak takovouto prezentaci efektně ukončit.

       

Malým problémem je to, že výše umístěná ukázka sice funkční je, ale neukazuje takovou funkčnost, jakou my máme dnes na mysli. A proto by bylo záhodno, kdybyste si na konci tohoto článku stáhli jak zdroják, tak také "sudacki_ukonceni_prezentace_exe.zip", což je přímo spustitelný soubor, kde uvidíte smysl tohoto tutorialu. Ten problém, o kterém jsem mluvil, spočívá v tom, že když kliknete na button ukončení, spustí se animace a na závěr se celé okno samovolně zavře - což, jak je logické, zde nejde.

Tak a do práce! V knihovně symbolů si vytvoříme tlačítko - jaké, to nechávám pouze na vás - já jsem v tomto případě použil znak z fontu Webdings a dokreslil nástrojem Brush červený křížek. Tento button klasickým způsobem přetáhneme do scény, kterou si pomocí nabídky Modify - Scene pojmenujeme jako "tělo prezentace". Na první frame vrstvy, kde je přetaženo tlačítko, vepíšeme pouze script "stop", to z toho důvodu, aby se nám animace bezhlavě nespouštěla, ale zůstala stát a čekala na naše "povely". Tímto naše práce s touto scénou končí.

Nyní si vytvoříme novou scénu pomocí nabídky Insert - Scene. Následně ji stejným způsobem, jako předchozí, pojmenujeme "ukončení". Dosáhli jsme tedy toho, že náš "dokument" obsahuje dvě scény: "tělo prezentace" a "ukončení". V pravém horním rohu se můžeme podívat, že po kliknutí na tlačítko označené klapkou se nám ukáží na výběr dvě scény:

Nyní si ve scéně "ukončení" uděláme celou naši animaci. Vytvoříme si dvě vrstvy. Vrstvu "text" a vrstvu "obrazovka". Nastavíme se na první rámeček vrstvy "text" a pomocí klávesové zkratky Ctrl+R importujeme zvuk. Tento import nebude na první pohled nijak viditelný, pouze v knihovně symbolů se nám ukáže toto:

Poté (stále na prvním rámečku vrstvy text) klikneme pravým tlačítkem a z kontextové nabídky Properties - Sound vybereme námi importovaný zvuk:

V našem případě se zvuk jmenuje "Beam Scan" a proto je v roletce uvedeno toto jméno. Ve vašem případě se tam zobrazí to jméno, jakým máte zvuk pojmenovaný. Dejte ovšem pozor, Flash neumí importovat všechny formáty, takže je nejlepší, když je zvuk ve formátu *.wav. Flash si ho nakonec sám převede na MP3!!!

Po zvolení zvuku si můžeme upravovat jednotlivé kanály a hlasitost, ale to není účelem tohoto tutorialu, to si probereme někdy příště a podrobněji. Pouze si můžeme říci, že malé čtverečky v levé části oken slouží na kontrolu hlasitosti zvuku v "každé z beden". Funguje to tím způsobem, že si pouze klikneme klasickým způsobem na čtvereček, tlačítko držíme a přesuneme ho dolů nebo nahoru, kam chceme. Dolů znamená, že zvuk bude méně hlasitý a naopak. Efekt je ten, že se zvuk nespustí ihned po začátku prezentace na plnou hlasitost, ale pomalu na ni "najede".

Zvuk tedy máme importovaný a ve vrstvě "text" je nyní na několika "framech" taková "roztřepaná čára", která nám symbolizuje námi vybraný zvuk. Nyní se nastavíme na frame č. 15, kde si z kontextové nabídky vyvolané pravým tlačítkem zvolíme "Insert Blank Keyframe". Tímto způsobem zvuk jakoby "střihneme" a můžeme začít vytvářet animaci. Na plochu si napíšeme nápis "nashledanou ...". Na políčku č. 15 zvolíme "Create Motion Tween", přejdeme na políčko č. 26 a tam zvolíme "Insert Keyframe". Na tomto políčku si dvakrát klikneme na nápis "nashledanou ..." a z nabídky v záložce "Color Effect" zvolíme "Alfa" a pomocí posuvníku nastavíme na 0%. Výsledek bude ten, že se nápis na 15. políčku zobrazí a potom pomalu zmizí. Tímto je práce ve vrstvě "text" ukončena.

Nyní se nastavíme na vrstvu "obrazovka". Na ploše si nakreslíme obdélník, který bude vybarven zeleně a nebude mít okraje. Tento obdélník přesuneme do spodní části plochy a to tak, aby kousek "přečuhoval" přes okraje. Na prvním rámečku vrstvy si zvolíme "Create Motion Tween", poté se nastavíme na rámeček č. 15 a zvolíme "Insert Keyframe". Na tomto rámečku obdélník roztáhneme na celou velikost plochy. Poté ho pomocí zkratky Ctrl+B tzv. "rozbijeme" a totéž provedeme na rámečku č. 1. Pravým tlačítkem si klikneme kdekoliv na animační řadě a z nabídky Properties - Tweening si zvolíme "Shape". Opět se nastavíme na rámeček č. 15 a obdélník vybarvíme šedě. Vidíme, že animační řada je od rámečku č. 1 až po rámeček č. 14 a na rámečku č. 15 je umístěn tzv. Keyframe. Na tento keyframe klikneme pravým tlačítkem a z nabídky Properties - Tweening zvolíme "None". Výsledek bude ten, že animace bude probíhat tím způsobem, že se nejprve objeví malý zelený obdélník, který se následně roztáhne na celou velikost plochy a při tom ještě plynule změní barvu. Po změně barvy se animace zastaví a dále bude pouze vidět šedé pozadí.

Nyní se nastavíme na rámeček č. 27, kde si nejprve zvolíme "Insert Keyframe" a potom "Create Motion Tween" - to z toho důvodu, že kdybychom nepoužili "Insert Keyframe" Flash by reagoval tak, že by animaci vytvořil již od rámečku č. 15 - a to my nechceme. Na rámečku č. 30 si poté zvolíme "Insert Keyframe". Na tomto rámečku obdélník trochu zmenšíme (pouze vertikálně) a obarvíme ho opět na zelenou barvu. Stejným způsobem pokračujeme až po rámeček 50 tak, abychom docílili efektu zmenšování a zvětšování obrazovky. Na rámečku č. 50 bychom měli mít už pouze hrubou čáru uprostřed. Nastavíme se na rámeček č. 55, kde čáru smažeme a vytvoříme malé kolečko uprostřed plochy. Pomocí shape animace vytvoříme tzv. morphing, kdy výsledkem bude to, že se úzký a dlouhý obdélník přeformuje do malého kolečka uprostřed. Dále na rámečku č. 60 toto kolečko vybarvíme bílou barvou, což způsobí jakési simulované "vyhasnutí" obrazovky. Naše animační řada by měla vypadat asi takto (bez písmenek "a" na jednotlivých framech):

Nyní využijeme funkce, kterou má Flash přímo implementovánu a tou je zavření okna. Na posledním rámečku animace si z nabídky Properties - Actions - + zvolíme script:

FS Command ("quit", "")

Kdy "quit" si zvolíme z roletky "For standalone player". Výsledkem bude to, že po dojetí animace se okno samovolně zavře.

Nyní se nastavíme na scénu "tělo prezentace", kde na tlačítku navolíme script:

On (Release)

Go to and Play (ukončení, 1)

End On

Kdy "ukončení" zvolíme v roletce "Scene". Tento script způsobí, že po kliknutí na tlačítko se přesuneme do scény "ukončení" a tam začneme hrát od rámečku č. 1.

Málem bych zapoměl, že na rámečku č. 1 ve scéně "tělo prezentace" musí být vepsáno ve scriptu nejen "stop" ale také "FS Command ...", takže celý scritp vypadá takto:

Stop

FS Command ("fullscreen", "true")

Tento script zařídí, aby po spuštění prezentace, tato běžela v módu fullscreen. Zbývá už pouze publikovat pomocí příkazu Publish Settings z nabídky File, kde si zaškrtneme pouze Windows Projector (*.exe) a stiskneme Publish.

A to je vše.

Uznávám ,že tento tutorial je trochu "zmatený" a bude lepší, když si stáhnete zdroják ...ZDE

Bohužel *.exe soubor byl natolik velký (120 kB), že není možné, aby tady byl ke stazeni.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: