Flash 5 - aktuální datum a čas - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

Flash 5 - aktuální datum a čas

23. května 2001, 00.00 | Flash 5 dokáže zobrazovat aktuální datum a čas o hodně jednodušeji než Flash 4, což je jednou z jeho velkých výhod.

I když jsem již několikrát napsal, že mne Flash č. 5 zrovna moc "nebere", tak musím uznat, že se toto pokračování dočkalo mnoha více či méně důležitých vylepšení. V dnešním tutorialu si ukážeme jak jde jednoduše dodat do našeho výtvoru čas a datum a to pomocí Flash 5. Je jasné, že pomocí Flashe 4 by to šlo také, ale pouze pomocí např. PHP scriptů atp. Výhoda Flashe 5 je právě v tom, že zde tímto způsobem již postupovat nemusíme.

Takže ... vytvoříme si pracovní plochu (modify - movie) o velikosti 400 x 200 px a pozadí nastavíme na světle šedou barvu. Přímo v hlavní scéně si vytvoříme 3 vrstvy: 1. - cas+datum, 2. -popisky a 3. - actions.

Nyní si v knihovně symbolů vytvoříme nový "movie clip", který nazveme "cas". V tomto movie clipu si vytvoříme 2 textová pole pod sebou ...

..., kdy první bude nazváno "cas" a druhé "datum".

Nyní se přesuneme do hlavní scény, kde si ve vrstvě "popisky" vytvoříme také 2 textová pole, do kterých vepíšeme "Aktuální čas" a "Aktuální datum" a umístíme je nad sebe.

Přesuneme se na vrstvu "cas+datum" a přetažením z knihovny symbolů umístíme do hlavní scény "movie clip" "cas" a umístíme ho mezi popisky ...

... Dále se nastavíme do vrstvy "actions" a na první rámeček této vrstvy vepíšeme script: "stop". Tím nebude scéna pořád "jezdit" dokola, ale zůstane stát na tomto prvním rámečku a dál se ani nehne.

Tak ... vše je již hotovo a zbývá pouze nejdůležitější část a to vepsat takový script, který nám z našeho počítače "vytáhne" aktuální čas a datum ..... pravým tlačítkem klikneme na textová pole ve vrstvě "cas+datum", čímž se nám otevře dialogové okno, ze kterého vybereme actions. Do tohoto okna vepíšeme tento script:

onClipEvent (load) {

days = new Array('Neděle','Pondělí','Úterý','Středa','Čtvrtek','Pátek','Sobota');

months = new Array('leden','únor','březen','duben','květen','červen','červenec','srpen','září', 'říjen','listopad','prosinec');

timedate = new Date();

}

onClipEvent (enterFrame) {

hour = (timedate.getHours());

minutes = timedate.getMinutes();

seconds = timedate.getSeconds();

todaydate = timedate.getDate(); day = timedate.getDay();

dayname = days[day];

month = (timedate.getMonth()+1);

monthname = months[month-1];

year = timedate.getFullYear();

if (Length(minutes)==1) {

minutes = "0" + minutes;

}

if (Length(seconds)==1) {

seconds = "0" + seconds;

}

cas = hour + ":" + minutes + ":" + seconds;

datum = dayname + " " + todaydate + ". " + monthname + " " + year;

delete timedate;

timedate = new Date();

}

Script vypadá sice velice složitě, ale je pouze dlouhý a nijak složitý. V základním principu jde o to, že v prvních řádcích mu říkáme, jakým způsobem chceme, aby se nám objevovaly názvy měsíců a dnů, dále vytahujeme z počítače aktuální datum a čas a až je to všechno hotovo, tak musíme seřadit vše tak, aby to vypadalo jak má. Všimněte si hlavně těch uvozovek u řádků "cas" a "datum", kde právě tyto uvozovky určují, kde se má nacházet tečka, dvojtečka apod.

A pokud jsme všichni postupovali stejně, tak bychom měli vytvořit něco takového:

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: