FLASH XIII - jak na preloader a jak ho umístit - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

FLASH XIII - jak na preloader a jak ho umístit

13. března 2000, 00.00 | Vytvoření a vložení preloaderu, jeho místo v animaci, zjištění velikosti animace a nastavení stahování dle rychlosti připojení.

Pokračujeme s prací se zvukem a zařadíme před hlavní animaci preloader. Abychom viděli dobře jeho činnost, zvětšíme si hlavní animaci a zároveň se naučíme několik dalších funkcí Flashe.

Jak vidíte, použil jsem materiály z minulé lekce, takže si dnešní ani nemusíte stahovat, ale samozřejmě je dole odkaz. Otevřeme knihovnu (CTRL + L) a uděláme kopii klipu hvez, na Scéně 1. Pravý klik na klip hvez -- Duplicate -- a necháme jméno hvez copy. To samé uděláme s klipem hvez copy a dostaneme další klip hvez-copy-copy.(obr.)

V knihovně dvojklikem na nový klip jej otevřeme a označíme celou animaci v timeline a pouze přesuneme začátek klipu na 15 pole, u druhého klipu na pole 30. Samozřejmě, můžete změnit celou animaci, záleží pouze na Vaší úvaze. Klipy máme hotovy a přidáme k nim na Scéně 1 také vrstvy. Add Layer -- a pojmenujeme podle klipů -- hvez-copy a hvez-copy-copy. Vždy na poli 1 v každé nové vrstvě, tažením z knihovny vložíme daný klip na jeviště.
Celý tento postup opakujeme i na Scéně 2, vložíme také dva nové klipy a umístíme na jeviště.

Tím máme hlavní animaci hotovu a je třeba přidat preloader. Vložíme novou Scénu, pokud máte otevřený Inspectors, stačí kliknout na záložku Scene a zmáčknout tlačítko Add, pokud ne, tak Insert -- Scene. V Inspectors, jednoduše tažením novou Scénu, kterou jsem pojmenoval preloader, posuneme v seznamu na první místo shora. Jsme na Scéně preloader. Je třeba si uvědomit, že preloader se vytváří jako animace frame by frame. To znamená, že musíme kreslit preloader po snímcích, tak jak se bude zobrazovat. Pro jednoduchost a zkrácení jsem použil už hotový preloader, složený ze 30 snímků, které si můžete stáhnout s lekcí. Lepší je si ho nakreslit ve Flashi, kvůli velikosti, navíc možnosti jsou veliké, nemusí být pouze pohybující se linka. Takže pokud máme obrázky hotové předem, vložíme je -- File -- Import. Já jsem je měl v sérii a Flash je natáhl všechny postupně. Potom napíšeme v další vrstvě upozornění, že se natahují data.
Potřebujeme zjistit velikost animace, abychom věděli, jak umisťovat akce. Control -- Test Movie, nebo CTRL + Enter. Abychom zjistili velikost animace a řadu dalších informací, musíme v tomto pohledu zapnout funkci -- View -- Bandwidth Profiler, nebo CTRL + B. (obr)

Nenechme se mýlit tím, že číslo v položce Preload je vyšší než celkový počet framů celé animace. Je způsobeno nastavením rychlosti připojení, které si buď vyberete z nastavených v položce -- Control, nebo vytvoříte vlastní -- Control -- Customize. (obr)

Nastavenou rychlost připojení si můžeme vyzkoušet -- Control -- Show Streaming, nebo CTRL + Enter. Potom také uvidíme, jak se nám číslo v položce Preload mění.

Vrátíme se na Scénu preloader, víme že bezpečně spustíme animaci až bude stažen fram číslo 145. Moje timeline v této scéně vypadá viz obr.

Pokud bychom měli velikou hlavní animaci a chtěli bychom aby se preloader zobrazoval plynule na všech 30 snímcích, museli bychom na každý fram umístit akci. Já jsem si to zjednodušil a umístil jsem akce pouze viz obrázek nahoře.
Na následujícím obrázku vidíme zadání akcí. Zde zadáváme na poli 1, že až bude stažen fram 50 ze Scény 1, pak přeskočí teprve snímek na fram 2 v preloaderu.

Na poli 15, bude zadání akcí následující:
If Frame Is Loaded (Scene 1, 100)
Go to and Play (16)
End Frame Loaded

Na poli 29:
If Frame Is Loaded (Scene 1, 145)
Go to and Play (30)
End Frame Loaded

Na poli 30 musíme vložit akci, která zajistí skok na Scénu 1, fram 1

Nastavení zvuku jsme si ukázali minule, v mé animaci jsem ještě přidával tlačítko na znovu spuštění preloaderu, kvůli ukázce. V normální animaci se k počátečnímu preloaderu nevrací.

Starší články:

SEZNAMTE SE FLASH I - seznámení
SEZNAMTE SE FLASH II - tweening
SEZNAMTE SE FLASH III - tweening po dráze
SEZNAMTE SE FLASH IV - animace shape
SEZNAMTE SE FLASH V - používání hintů
SEZNAMTE SE FLASH VI - frame by frame
SEZNAMTE SE FLASH VII - animace textu
SEZNAMTE SE FLASH VIII - rotace textu
SEZNAMTE SE FLASH IX - efekt lupa
SEZNAMTE SE FLASH X - bitmapy
ČEŠTINA VE FLASHI
FLASH XI - 3D hvězda, zvuky
FLASH XII - akce pro tlačítka
ZRYCHLENÍ MODEMU
FLASH XIII - preloader
       1lekce.zip
2lekce.zip
3lekce.zip
4lekce.zip
5lekce.zip
6lekce.zip
7lekce.zip
8lekce.zip
9lekce.zip
10lekce.zip
není
11lekce.zip
není
není
13lekce.zip

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: