FLASH 6 - Jaký bude a kdy bude? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

FLASH 6 - Jaký bude a kdy bude?

7. prosince 2001, 00.00 | Před nedávnem se objevily první zvěsti, že nová verze Macromedia Flash s pořadovým číslem 6 se pomalu, ale jistě blíží. Co je zatím známo a jaká úskalí s sebou přináší uvedení nové verze?

Prvním náznakem příchodu nové verze je kniha od Jamese L. Mohlera Flash - Grafika, Animace a Interaktivita, kterou doslova "ještě nepublikoval", má být aktualizací předchozího vydání knihy právě pro novou verzi Flashe. Je zde uveden také datum publikování 15. 2. 2002, který může ledacos napovědět.
Další indície pocházejí z konference Flashforward2001 v Amsterdamu (30. 10. - 2. 11.), kde byla v krátké prezentaci představena budoucí verze Flashe, jak je zvykem z minulých let s označením Flash X. Během prezentace nebylo povolené fotografování ani filmování, ale přesto několik přítomných nenechavců zvládlo udělat fotografie a publikovat je na Internetu. Datum uvedení a představení nové verze veřejnosti nebyl společností Macromedia vůbec uveden, což svědčí o tom, že se stále pracuje na finální verzi. Z historie by se dalo usuzovat, že k uvedení dojde na nějaké významnější akci. První přichází v úvahu asi MacWolrdExpo SFO 2002, které bude probíhat od 8. do 11. ledna 2002.

Poznámka: Flashforward2001 je vzdělávací a inspirující konference určená k podporování návrhářské a vývojářské komunity shromážděné kolem produktu Macromedia Flash a jiných programů podporujících formát Macromedia SWF.

Co můžeme (neoficiálně) očekávat za novinky?

Podle dostupných informací nebudou k dispozici plovoucí palety, o které byly vedeny spory společností Macromedia se společností Adobe, ale měly by být k dispozici ukotvené vysunovatelné panely a inspektoři podobně jako v DreamWeaveru. Jednotlivé vrstvy bude údajně možné třídit do složek, rozbalit je a sbalit, což s nimi umožní přehlednější práci. Bude možné lépe využívat SmartClipy, například pro skrolování, kdy získají správnou velikost v závislosti na délce textu, obsah SmartClipů bude možný snadněji editovat. Flash soubory by se měly ukládat jako "templates" (šablony), aby je bylo možné využít v příštích projektech, bude pravděpodobně možné zakázat editaci celého souboru nebo jen části, případně umožnit práci jen členům daného projektu.
V menu nástroje přibudou patrně nástroje pro sešikmení a otáčení a snad i další efekty. Výrazně rozšířeny by měly být možnosti importu - dostupný by měl být přímý import videa (mpeg, avi, dvi, asf, wmf), kdy video by samozřejmě mělo být rozloženo na jednotlivé snímky, k dispozici by měla být i možnost importu videa se zvukem nebo bez, nastavení kvality nebo počtu snímků za sekundu. Aspoň toto vše tvrdá neoficální zdroje. Doufáme, že dojde také k rozšíření importu grafických formátů, export zůstane pravděpodobně zachován v současné podobě.
K velkým změnám by mělo dojít u ActionScriptu, předpokládá se jeho značné rozšíření a jiné uspořádání. Zda dojde k definitivnímu odstranění akcí pro zachování kompatibility Flashe 4 a Flashe 5, resp. Flashe 4 a Flashe 6, není ještě zcela jasné.
K dispozici by měla být dále nová kontrola kursoru, skriptově ovládané masky, čáry, křivky, gradienty, jeviště a prvky umístěné na něm. Lepší by měla být práce s textem - skrolování, pozadí textu, typ textu, určitě by mělo být zahrnuto i heslo a lepší práce s formuláři. Rozšíření importu o nové formáty se také promítne v ActionScriptu v podobě lepší práce s videem a zvuky, lze očekávat streaming obojího.
U nového Flashe dojde určitě ke zlepšení vztahu klient-server, jak už jsme naznačili třeba streamingem, ale doufáme, že to nebude jediná novinka. Počítá se také s lepší podporou XML.

V jaké funkce tedy uživatelé u nového Flashe doufají?

- možnost zobrazení HTML ve Flashi (nikoliv omezeně, jak je tomu dosud)
- automatické uložení
- paleta historie
- možnost využití pluginů a umožnění tak jiným společnostem jejich tvorbu
- nástroje pro hledání, nahrazení a práci s fonty
- jednoduché textové efekty
- podpora MIDI
- import/export SVG
- lepší nástroje pro zpracování audia (jednoduchá mixáž a efekty) a hlavně synchronizace zvuků
- blending (mísení) a zprůhledňování vrstev, jejich duplikace
- nové nástroje pro kreslení a práci s grafikou, aby se nemusel používat import z jiných vektorově orientovaných programů
- přehrávání movie klipů přímo na jevišti
- podpora 3D obdobně jako u Directoru nebo spolupráce např. se SWIFT3D
- plně podporovaný import Quick Time (včetně prvků ovládání) - lepší využití FSCommandu pro práci s Projectorem a spouštění externích aplikací a souborů, import ikon pro Projetor
- generování na straně serveru
- přímá podpora pro čtení z externích datových souborů, spolupráce s databázemi
- lepší kontrola vzhledu browseru při exportu (zakázání určitých lišt, dynamická změna velikosti SWF souboru bez využití HTML)
- lepší protekce SWF souborů
- podpora PDF
- zobrazení stromové struktury v knihovně
- lepší nástroje pro testování - rychlost připojení (třeba zároveň otestovat 3 různá připojení), simulace pro určitou rychlost procesoru

Odkud vůbec uvedené doměnky a postřehy pocházejí?

V minulém týdnu došlo na internetu k odhalení neoficiální beta verze Flashe 6, která pro mnohé nedočkavce znamenala "ukojení" jejich tužeb nahlédnutím pod pokličku a pro jiné to znamenalo akorát pohoršení. Byly dostupné i neoficiální screenshoty a bylo možné také tuto verzi stáhnout a podrobněji ji prozkoumat. Ovšem tyto informace a screenshoty neměly vůbec vyplynout na povrch, zvláště když nebyla tato verze oficiálně uvedena, proto byly linky na ni rychle odstraněny. Pokládáte si také otázku o etičnosti a legálnosti takto pořízené kopie? I přes určitě dobrá bezpečnostní opatření u nově očekávaného výrobku se informace o něm často dostávají na veřejnost mnohem dříve než je oficiálně uveden.
Pokud byste se chtěli stát betatesterem daného produktu od Macromedie, stačí využít následující stránku.
Na nadšení pro novou verzi nebo zvědavost z novinek a zlepšení, které přinese, není nic špatného, sám jsem tipoval někdy v létě toho roku, že bude Flash 6 do konce roku 2001. Kdy doopravdy bude uvedena nová verze Flashe a jaká budou zlepšení, to nám odhalí blízká budoucnost a určitě vás o této události budeme informovat.

Zdroje:
Amazon
Flashforward2001
Flashmagazine
FlashKit

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: