Flash 4 - on-line výpočet ceny - 2. díl - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

Flash 4 - on-line výpočet ceny - 2. díl

Macromedia Flash tutorial

12. února 2001, 00.00 | Dokončení prvního dílu tvorby on-line "kalkulátoru". Ponořte se s námi do tajů práce s Macromedia Flash 4.

V minulém díle jsme si vytvořili téměř hotový "kalkulátor", který v tomto 2. díle dotáhneme do konce. Svým způsobem ho tedy oživíme. Pokud jste se drželi kroků popsaných v minulé kapitole, měl by váš "kalkulátor" vypadat asi takto:

Nejdříve si musíme "oscriptovat" jednotlivé symboly z knihovny. Ukázku si předvedeme na movie clipu "materiál". Otevřeme si tedy movie clip "materiál":

       

Na obrázku uvedeném výše si můžeme všimnout malého písmene "a" na prvním rámečku. Toto písmeno znázorňuje, že v tomto rámečku je umístěn nějaký script. Po stisku pravého tlačítka na tomto rámečku si z nabídky PROPERTIES-ACTIONS-+ zvolíme "stop". A to proto, aby se nám tato "animace" zastavila na políčku č. 1 a nerozjížděla se dále. Zůstaneme opět na rámečku č. 1, ovšem kurzorem si označíme trojúhelníkovou šipku nabídky, klikneme pravým tlačítkem a za nabídky PROPERTIES-ACTIONS-+ zvolíme script:

On (Release)

Go to and Stop (2)

End On

Tento script nám zajistí, aby po stisku (On(Release)) přešla animace na políčko č.2 a tam zůstala stát (Go to and Stop(2)). Tak... nyní se nastavíme na 2. rámeček movie clipu "materiál", označíme si pravým tlačítkem např. "tričko bílé" (stále jsme v movie clipu "materiál"!!!!!) a z nabídky PROPERTIES-ACTIONS-+ zvolíme script:

On (Release)

Set Variable: "/:Cena_materialu" = "50"

Go to and Stop (1)

End On

Tento script nám zajistí, že po stisku tlačítka "tričko bílé" se do textového pole "cena_materialu" zapíše hodnota 50 a celá animace přejde zpět na políčko č. 1, kde se zastaví (Go to and Stop (1)). Počátek této akce vypadá asi takto:

Stejný postup aplikujeme také na "tlačítko" "Mikina barevná", s tím rozdílem, že změníme hodnotu z 50 na např. 280. Tyto hodnoty nám udávají smyšlené ceny těchto výrobků a je tedy logické, že když tričko bude stát asi 50,- Kč, tak mikina bude dražší.

Tak... a teď již zbývá jen použít stejný postup i v ostatních movie clipech - "Potisk jedno" a "Potisk obou". Postup bude totožný, včetně scriptu " stop " na prvním políčku časové řady. Jediný rozdíl bude v tlačítcích "storno_jedna" a "storno_obou", kde použijeme hodnotu "0", což bude mít za následek to, že po stisknutí tlačítka "storno" ve vyvolaných "podtlačítcích" tlačítka trojúhelník, se objeví v textových polích "cena_potisku" a "cena_potisku_o" hodnota 0. Tlačítko storno jsme záměrně nepoužili v movie clipu "materiál" neboť v případě, že si chce někdo nechat spočítat potisk, tak už ten potisk na něčem být musí a nejde potisknout "nic".

Hlavně si musíte dát pozor na to, že v cestě k textovému poli - Set Variable: "/:Cena_materialu" = "....." - MUSÍTE před názvem tohoto pole (v tomto případě "Cena_materialu") uvést znaménka "/:", která nám symbolizují, že cesta k proměnné je ve vztahu dětský klip - rodičovský klip!!!!!! V případě nepoužití těchto znamének, nebude editace hodnoty výrobku, či služby v textovém poli funkční.

V případě, že jsme si "oscriptovali" všechny movie clipy. Můžeme si jejich funkčnost stiskeme Ctrl+Enter.

Všechno jde? V případě, že ano, tak zbývá poslední krok - a to - udělat z kalkulátoru kalkulátor.

Přepneme se do Scene 1 a tam si pravým tlačítkem označíme tlačítko "Výpočet" a z nabídky PROPERTIES-ACTIONS-+ si vybereme script:

On (Release)

Set Variable: "vypocet" = (cena_potisku+cena_potisku_o+cena_materialu)*pocet_ks

End On

Tento script nám zajistí, aby po stisku tohoto tlačítka byla do textového pole "vypocet" vepsána hodnota, která vznikne součtem polí "cena_potisku, cena_potisku_o, cena_materialu" a tento součet byl pak vynásobem hodnotou, která je vepsána v poli "pocet_ks". Hlavně dejte pozor na to, aby tento matematický vzorec NEBYL v uvozovkách, jako při ostatních scriptech. Toho docílíme tak, jak je popsáno na obrázku, tedy tlačítkem "=" a zatrhnutím Expression.

A tlačítko - storno - "oscriptujeme" takto:

On (Release)

Set Variable: "vypocet" = 0

End On

Tento script zapříčiní, že po stisku tlačítka se do textového pole "vypocet" vepíše hodnota "0".

Jak jste mohli zjistit v minulém díle, dal jsem do některých položek hodnoty typu "?". To proto, abych demonstroval, že se formulář jen tak nesesype po zjištění nějakých jiných znaků, než číslic. Fakticky tyto znaky ignoruje a dělá, že tam jsou místo nich hodnoty "0". Pokud chceme, můžeme ve zdrojovém kódě tohoto "kalkulátoru" dvakrát kliknout na textové pole "pocet_ks" a v něm zadat hodnotu "0", nebo "1", nebo jakoukoliv jinou. Ve finále to bude mít ten efekt, že po spuštění formuláře bude uživatel vidět v tomto poli vámi editované číslo a "lépe mu dojde", že do tohoto pole by mohl zasahovat sám, resp. že se to po něm přímo vyžaduje.

A KALKULÁTOR je hotov.

 

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: