SEZNAMTE SE - FLASH 4 - V - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

SEZNAMTE SE - FLASH 4 - V

9. února 2000, 00.00 | Důležitá součást animace shape - používání a ovládání kotevních bodů - Hint. Opět se učíme na příkladech.

Jak jsem minule předeslal, dle mého názoru je vhodné se zastavit u používání kotevních bodů Hint, protože mají velký vliv na chování animací shape. S jejich pomocí můžeme určovat jakým směrem a kam se bude animovat.
Je mnoho jednoduchých obrazců, na kterých si to můžeme ukázat, v nápovědě Flashe je ukázka na číslech, ale kombinace dvou čtverců (jak jsem ji někde na netu viděl) mi připadala nejvhodnější a na pochopení nejnázornější.

Ukážeme si na několika příkladech:

Nakreslíme čtverec, bez okraje, libovolnou barvou. Ctrl+A -- Ctrl+F -- Tweening -- Shape. Pole 15 -- F6. (body Hint můžeme umisťovat pouze na animaci shape a musíme mít zhotoven počáteční obrázek a hotový obrázek - tzn. začátek a konec animace) Potom nakreslíme stejný čtverec -- Windows -- Inspectors -- Transform -- Rotate 45.0 -- Apply. A uložíme ho na první čtverec. (doporučuji si ponechat na pracovní ploše - Inpectors - používají se velmi často a nástrojem Rotate nedocílíte takovou přesnost otočení) Nakonec pole 20 -- F6. Jen aby obrázek byl chvíli v klidu. (celý postup viz obr.- a výsledná animace)

Zkusíme přidat jeden kotevní bod - Hint. Na poli 1 -- Modify -- Transform -- Add Shape Hint (Ctrl+H). Umístíme ho viz obr.- na prvním je umístění na poli 1, na druhém na poli 15 a na třetím je výsledná animace.

a výsledek

Nyní budeme měnit polohu Hintu pouze na poli 15. Přesuneme jej viz obr.

a výsledek

Na poli 15 přesuneme bod do dalšího rohu.

animace je

Takto bychom mohli neustále přesunovat Hint a pokaždé by byla animace jiná. Zkusíme přidat Hint. Pole 1, najedeme na Hint a pravý klik -- Add Hint a usadíme nový viz obr.1. Na druhém obrázku vidíme jak jej umístíme na poli 15.

animace

Poslední ukázka, přesuneme bod b na poli 15 viz obr.

výsledek je

Ze všech těchto ukázek je vidět jak ovlivňuje umístění Hintu animaci.Pro ty, kterým to stále není jasné jsem udělal takový popisek.....snad to pochopí.
Animace jede přesně podle Hintu za sebou, podle pořadí na začátku animace a vždy přes střed obrázku. Pěkně to jde vidět na poslední ukázce, kdy se animace točí doleva a z červeného bodu b jde přes střed do zeleného bodu b. Kdybychom tyto body na začátku a na konci prohodili, točil by se obrázek doprava. Když neumístíme žádné Hinty, jako na ukázce první, točí se animace doleva.
Závěrem několik pravidel. Hinty nesmíme umisťovat mimo objekt, dovnitř objektu a mimo jeviště a to ani na začátku ani na konci animace. Na jednu animaci jich máme k dispozici 26. Když je vkládáme jsou červené (a červené zůstanou, umístíme-li je nesprávně), po kliknutí mimo objekt jsou na začátku animace žluté a na konci zelené. Když animaci uložíme a zavřeme, po novém otevření Hinty nejsou vidět. Znovu je obnovíme View -- Show Shape Hints.

Příště - animace frame by frame.

Starší články:
SEZNAMTE SE FLASH I - seznámení
SEZNAMTE SE FLASH II - tweening
SEZNAMTE SE FLASH III - tweening po dráze
SEZNAMTE SE FLASH IV - animace shape

--

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: