Stylové digitální Olympus mju 300 a 400 digital - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

Stylové digitální Olympus mju 300 a 400 digital

DF Olympus mju digital

10. ledna 2003, 00.00 | Společnost Olympus představila dva nové digitální fotoaparáty s rozlišením 3 a 4 mil. bodů. Od konkurence se oba modely odlišují zejména celokovovým pláštěm odolným vůči povětrnostním vlivům včetně deště. Jaké budou tyto fotoaparáty do nepohody?

Označení Olympus mju je doslova pojmem mezi klasickými kinofilmovými kompakty. Již deset let společnost Olympus nabízí tyto stylové kapesní miláčky a na loňské photokině představila již pátou generaci v podobě celokovového odolného modelu mju V. A právě z něj vycházejí nové již digitální modely mju 300 digital a mju 400 digital.

Technické parametry
Jediný rozdíl mezi modely mju 300 a 400 je v maximálním rozlišení, kterého dosahuje CCD snímač s úhlopříčkou 1/2,5". V případě modelu mju 300 digital se jedná o snímač s 3,24mil. body a maximálním rozlišením 2048 x 1536 bodů. V případě modelu mju 400 digital jde o snímač s efektivním rozlišením 4,07mil. bodů produkující snímky o maximální velikosti 2272 x 1704 bodů. V obou případech mají snímače volitelnou citlivost v rozsahu 80 - 320ISO a disponují funkcí Pixel Mapping.
Snímky se ukládají pouze ve formátu JPEG, zato s podporou jak standardu EXIF 2.2, tak i Epson PIM II. Jako paměťové médium slouží 16MB xD Picture Card a fotoaparát podporuje samozřejmě i vyšší kapacity karet tohoto standardu. Spojení s počítačem zajišťuje klasické USB 1.1 s podporou Storage Class standardu.
Objektiv fotoaparátu je složen z pěti čoček uspořádaných do tří skupin. Ohnisková vzdálenost 3x optického zoomu je v přepočtu 35 - 105 mm při světelnosti F3,1-5,2. Systém pasivního automatického zaostřování pracuje v makro režimu od vzdálenosti 0,2m.
Fotoaparát disponuje plně automatickou expozicí s ESP či bodovým měřením. Uživatel může pouze pomoci automatice volbou jednoho z pěti kreativních režimů či kompenzací expozice. Závěrka pracuje s rozsahem časů 1 - 1/1000 sekundy. Automatickou balanci barev lze nahradit ruční volbou jednoho ze čtyř fixních přednastavení.
Z doplňkových funkcí přístroj nabízí až 4x digitální zoom, sekvenční snímání s rychlostí snímek za sekundu (4 do série), panoramu, 2 v 1, změnu velikosti digitální filtry či záznam videa s rozlišením 320 x 240 bodů.

Konstrukce těla
Jak již bylo řečeno konstrukcí a koneckonců i celkovým designem přístroj vychází z nedávno představeného mju V. Celokovovému tělu v přední části dominuje masivní posuvná krytka chránící objektiv, v zadní části LCD displej s úhlopříčkou 3,8 cm a 134.000 bodů. Čelní krytka v zasunutém stavu překrývá i vestavěný blesk s dosahem až 4 metry. Tělo sice není nejlehčí, váží 165 gramů bez baterie, zato by mělo být odolné nejen mechanicky, ale i vůči povětrnostním vlivům. Díky tomu by měla být obě digitální mju dobrými společníky na cesty. Jejich rozměry 99 (š) x 56 (v) x 33,5 (h) mm umožňují bezproblémové nošení v kapse, a protože součástí dodávky je i Li-Ion akumulátor a cestovní rychlonabíječka, není problém se s přístrojem kdykoli vydat na cesty. Mimochodem součástí dodávky je i dálkové ovládání.

Hodnocení
Fotoaparáty byly poprvé veřejnosti představeny včera a podle našich informací není v ČR zatím ani demo kousek. Přesto ze specifikace je jasné, které uživatele chce Olympus oslovit těmito modely. Digitální mju jsou určeny pro amatéry hledající stylový a přitom snadno ovladatelný fotoaparát, který je může bezpečně provázet na cestách. Pokud by snad někdo hledal více fotografických funkcí, měl by sáhnout spíš po modelu Camedia C50Z, digitální mju jsou technologicky odlehčenou verzí tohoto minikompaktu. Otázkou zatím je za kolik a kdy se začnou prodávat. V každém případě nejpozději z veletrhu PMA 2003 vám přineseme praktické zkušenosti s těmito fotoaparáty.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: