PMA 2003: Zrcadlovka s výměnnými objektivy od Olympusu? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Digitální fotografie

PMA 2003: Zrcadlovka s výměnnými objektivy od Olympusu?

7. března 2003, 00.00 | Od loňské photokiny je oficiálně potvrzen vývoj nového "standardu" digitálních zrcadlovek s označením 4/3 koncept. Zatímco v Německu byla prezentována pouze vize a maketa zrcadlovky, na PMA jsou k vidění první reálné produkty. Bohužel stále jen ve vitrínách.

Digitální zrcadlovky (SLR) s výměnnými objektivy patří mezi sny většiny fotoamatérů a mezi takřka nezbytné pracovní nástroje profesionálů. Spolu s digitálními stěnami představují to nejlepší, co se dá na trhu pořídit a také proto se jejich cena pohybuje řádově od 70 do 300.000Kč za tělo bez objektivu. Na trhu jsou reálně dostupné fotoaparáty této třídy od Canonu, Fuji, Kodaku , Nikonu a Sigmy s tím, že velmi brzy bychom se měli dočkat Contaxu a Pentaxu. Minolta, která měla svoje digitální SLRka jako RD 175 či RD3000, aktuálně tento segment opustila. Pokud se nad tímto seznamem zamyslíme, zjistíme že z významných společností úspěšně působících na trhu digitální fotografie zde chybí HP, Olympus a Sony. HP a Sony zatím oficiálně tvrdí, že tento segment trhu je pro ně nezajímavý a Olympus se snaží do "lepší společnosti" dostat právě pomocí 4/3 konceptu.

Proč 4/3 koncept?
Základním problémem digitální SLR zrcadlovky s výměnnými objektivy je kompromis mezi potřebami optickými a digitálními. Pokud má výrobce již existující řadu klasických 35mm zrcadlovek a k nim příslušné objektivy (Canon, Nikon, Sigma), pak se snaží přizpůsobit digitální část potřebám existujících objektivů a usnadňuje tak fotografům přechod od analogu na digitál. Pokud výrobce nemá vlastní řadu objektivů, tak buď využije objektivy existující (Fuji, Kodak) a přizpůsobí jim tělo, nebo si vyvine novou optiku na míru existující elektronice. A to je defakto primární motivace 4/3 konceptu. Ten vychází z toho, že dle vývojářů stojících za touto vizí je ideální použít snímač s úhlopříčkou 4/3", který umožňuje konstruovat výrazně menší optické soustavy s dlouhým ohniskem. Faktor prodloužení ohniska je ve srovnání s kinofilmem 2. To znamená, že optická soustava, která by na kinofilmovém těle měla ohnisko odpovídající 300 mm, bude mít na 4/3 těle zorný úhel odpovídající 600 mm. To znamená menší teleobjektivy, lepší světelnost a menší geometrické zkreslení.

Co je 4/3 koncept?
Olympus, který je hlavním tahounem vývoje spolu s příslušnou divizí Kodaku vyvíjející čipy tvrdí, že vyvíjejí 4/3 koncept jako otevřený standard. To znamená, že v okamžiku ukončení vývoje budou k dispozici všem ostatním výrobcům veškeré informace tak, aby mohli vyrábět vlastní těla, objektivy a příslušenství 100% navzájem kompatibilní. 4/3 koncept obsahuje specifikaci nároků na objektivy, specifikaci nového bajonetu, požadavků na uspořádání těla a umístění snímače a v neposlední řadě komunikační protokoly pro jednotlivé komponenty. Vše je vyvíjeno tak říkajíc na zelené louce, takže by měl standard obsahovat minimum kompromisů a být velmi flexibilní, co se týče potřeb digitální fotografie.

Aktuální stav
A jaký je aktuální stav věcí? Zatím na vývoji 4/3 konceptu viditelně pracuje pouze Olympus a Kodak, a to zřejmě minimálně již dva roky. Na photokině 2002 byla představena vize a velmi hrubá studie těla od Olympusu. Na PMA 2003 Olympus oficiálně prezentuje již pokročilejší verzi makety těla, nicméně je prezentována pouze ve vitríně, takže se s největší pravděpodobností jedná o nefunkční vzorek. Podle našich neoficiálních informací je již vývoj hardwarové části prakticky ukončen, ale na firmwaru se velmi usilovně pracuje a stávající stav není pro prezentaci veřejnosti vhodný. Nicméně možná již na CeBITu či v období bezprostředně po něm by měly být k dispozici první funkční prototypy.
Kromě těla Olympus prezentuje na PMA první čtyři objektivy. Jedná se o teleobjektiv s ohniskem 600 mm (označení 300 mm + 2x faktor zvětšení) se světelností F2.8. Dále o makro objektiv 100 mm (50 mm) se světelností F2.0 a zoom objektivy 28 - 108 mm (14 - 54 mm) se světelností F2.8 - 3.5 a 100 - 400 mm (50 - 200 mm) f2.8 - 3.5. Hodnoty v závorkách jsou reálné parametry optiky, hodnoty bez závorek jsou ekvivalenty na kinofilm.
A dále jsou obsahem magické vitríny i dva systémové blesky.

A naše dojmy?
Je opravdu škoda, že vývoj jde tak pomalu, jak jde. Je to pochopitelné, protože vyvinout nový standard, nový snímač, nové tělo, novou optiku a nové blesky je prostě kupa práce, na kterou je nyní Olympus v podstatě dle všeho sám. Práce Kodaku byla relativně snadná, stačilo se podílet na specifikaci pravidel 4/3 konceptu, protože snímač s úhlopříčkou 4/3" již měl v produkci dříve. Je pravda, že Olympus své tělo evidentně staví na těle starších modelů E10/E20, což nebylo z photokinové makety zcela zřejmé, ale i tak se musí jistě potýkat s řadou konstrukčních oříšků. Volba plošně poměrně malého snímače je samozřejmě výhodná pro teleobjektivy a pro dosažení vynikající světelnosti, ale na druhou stranu co se širokoúhlým sklem? Faktor 2x je v tomto ohledu vražedný, konkurence pracuje s faktorem 1:1 až 1:1.6, a představené objektivy to jen potvrzují. Pokud by totiž chtěl Olympus vyvinout například objektiv s vlastnostmi odpovídajícími 18 mm kinofilmovému sklu, což by jistě řada uživatelů uvítala, tak by reálné ohnisko muselo být 9 mm!

Nicméně zatím je předčasné 4/3 koncept hodnotit, dokud nebude k dispozici alespoň jeden funkční objektiv a tělo, se kterými uděláme zkušební snímky. Uvidíme zda CeBIT v tomto ohledu přinese něco nového, na PMA se zatím návštěvníci dívají na fotoaparát a objektivy přes tlusté sklo a nedozvědí se ani podrobnější specifikaci vlastností připravovaných produktů. Zatím není ani jasné, jaké rozlišení by měl mít ten slavný 4/3 snímač …

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: