PMA 2003: Minolta DiMAGE Xt - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Digitální fotografie

PMA 2003: Minolta DiMAGE Xt

4. března 2003, 00.00 | Trochu nečekanou novinkou na expozici Minolty na letošním PMA v Las Vegas je nová variace na téma čtvercové miniaturní DiMAGE X. Proč přichází a co nabízí model Xt?

Opravdu nečekanou novinkou je Minolta DiMAGE Xt, která buď nahradí nebo doplní model DiMAGE Xi, se kterým má společnou většinu parametrů. Xtčko je vůbec opředeno řadou tajemství. Na stánku Minolty je před návštěvníky zamčeno ve vitríně a nebýt naší účasti na akci DigitalFocus určené pro VIP novináře, ani bychom pomalu nevěděli, co nového přináší. Dle všeho bude totiž tato novinka výrazněji prezentována až na evropském CeBITu.

Konstrukce a design
To první, co se dočtete v tiskových materiálech o Xtčku je, že ve srovnání s modely X/Xi je fotoaparát o 5 % menší a 8 % lehčí. Tento rozdíl v praxi představuje rozměry 85.5 x 67 x 20 mm a hmotnost 120 gramů. V praxi je však rozdíl proti původním Xkům, co se týče velikosti a hmotnosti, takřka nepostřehnutelný. Viditelnou změnou je úprava designu. Tělo je opět čtvercové a celokovové, ale nová je matná povrchová úprava, která sebou přinesla i zjednodušení v podobě odstranění některých designových doplňků. Xtčko je strošší, jednodušší a nenápadnější. Jediným dominantním prvkem je leštěná lesklá plocha v levé části překrývající částečně i levý bok fotoaparátu. Jde o krytku baterie a paměti, které jsou nově umístěny.

Upřímně řečeno nový design Xtčka nepůsobí o nic lépe a ani o nic hůř než design předchozích modelů. Změně chybí trochu šťávy, něčeho opravdu inovativního, čehož se u tohoto fotoaparátu prostě nedočkáme.


Zde je patrné nové uložení paměti a baterie

Technické parametry
Po technické stránce jde v podstatě o model Xi. Použit je 3,2 MPix CCD snímač, zachován je 3x zoom v nezměněné podobě stejně tak jako funkční výbava. Úpravy typu rozšíření digitálního zoomu až na 4x, podpora přímého USB tisku u vybraných Epsonů či zkrácení start-up času na 1,1 sekundy jsou sice příjemné, ale v praxi asi příliš neodliší model Xt od Xi. Jedinou zásadnější změnou tedy dle všeho bude rozšířený video režim se záznamem zvuku a možnost použití fotoaparátu jako webkamery.


Bez bližších informací se ve vitríně objevila i červená a černá verze

Hodnocení
Minolta DiMAGE Xt je zajímavý a příjemný miniaturní kompakt s velmi rychlým provozem a příjemným designem. Jen trochu překvapí, že přesně to samé se dá říct i o modelu Xi, se kterým si Xt dle našeho názoru bude nepříjemně konkurovat nebo jej nahradí po pár měsících života. To, proč se Minolta rozhodla k tomuto poměrně nevýraznému upgradu, není příliš jasné ani nám ani ostatním kolegům novinářům zde v Las Vegas. Inu vývoj musí jít dopředu.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: