Fujifilm FinePix F700 - elegantní rychlík - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

Fujifilm FinePix F700 - elegantní rychlík

3. března 2003, 00.00 | PRE-PMA 2003: Jednou z novinek představených společností Fujifilm u příležitosti veletrhu PMA 2003 je i model F700, který kromě nového elegantního celokovového těla nabízí jako první snímač SuperCCD 4. generace. Jaké jsou naše první postřehy?

Před týdnem společnost Fujifilm oficiálně představila dvě novinky v oblasti digitální fotografie a díky našemu zpravodajství z veletrhu PMA jsme měli již možnost se s oběma novinkami letmo seznámit na novinářském Sneak Peeku, tedy na akci bezprostředně předcházející samotnému veletrhu. Jaké parametry model F700 nabízí a jaký v nás zanechal první dojem?

Konstrukce a design
FinePix F700 je na Fuji skoro až netypicky konzervativní kompakt. Podlouhlé tělo s pravidelnými tvary, objektiv umístěný ve středu fotoaparátu, průhledový hledáček v pravé čtvrtině a velký LCD displej ve středu zadní stěny. K tomu si připočítejte celokovové tělo se šedostříbrnou povrchovou úpravou a získáte celkový dojem, který připomíná staré dobré časy, kdy se fotoaparáty dělaly na celý život a ne jako spotřební zboží. První dojem z těla je opravdu vynikající. Fuji zvolilo rozumný rozměr fotoaparátu (108 x 54 x 28 mm) při zachování nízké hmotnosti 170 gramů. Fotoaparát se díky tomu velmi dobře a pohodlně drží a přitom není přehnaně těžký.

Technické parametry
Přístroj je vybaven SuperCCD snímačem čtvrté generace s úhlopříčkou 1/1,7" a přívlastkem SR. Jde o snímač vybavený 3 milióny snímacích buněk s tím, že každá buňka obsahuje dvě nezávislé fotodiody. Bližší popis SR technologie najdete zde. Zjednodušeně řečeno jde o 3MPix snímač produkující až 6MPix fotografie (interpolace) s vysokou citlivostí. V automatickém režimu přístroj volí citlivost v rozsahu 160 - 400 ISO, manuálně lze nastavit 200 - 1600 ISO s tím, že při hodnotách 800 a 1600 ISO přístroj pracuje pouze s rozlišením 1 mil. bodů.
Fotografie se ukládají buď v JPEGu s podporou EXIF 2.2 nebo v RAW formátu. To je zajímavá novinka, která jistě potěší milovníky maximální kvality. Jako paměťové médium je použita xD PixtureCard, pro přenos dat do počítače slouží USB 1.1. Součástí dodávky je speciální synchronizační kolébka, která kromě jednoduchého přenosu dat zajišťuje i nabíjení Li-Ion akumulátoru.

Fotoaparát je vybaven novým velmi rychlým objektivem 3x optickým zoomem. Objektiv s označením Super EBC nabízí rozsah ohniskových vzdáleností od 35 do 105 mm při fixní světelnosti F2.8. V makro režimu optika od vzdálenosti 9 cm. Objektiv je vybaven automatickým zaostřováním s možností přepínání mezi bodovým či plošným systémem a s možností aktivace průběžného doostřování, pro které je na čelní straně speciální tlačítko.

Expozice nabízí vše co můžeme od sofistikovaného amatérského kompaktu očekávat. Od plně automatického režimu s volbou mezi 64 zonálním, průměrovým či bodovým měřením světla, přes scénické režimy, poloautomatiku až manuální nastavení. Nechybí kompenzace expozice, přesná práce s balancí barev, 5 režimů včetně videa s rozlišením 640 x 480 bodů či volby barevného režimu.

Dominantou zadní stěny je velký 1,8" LCD displej s velmi jasný podsvícením a 134.000 body.

Hodnocení
První, čím F700 uchvátí při zapnutí, je rychlost, se kterou pracuje. Přestože musí při startu vysunout objektiv z těla, je připravena na práci během pouhých 1,2 sekundy. Rychlé je i ovládání zoomu, zápis a čtení fotografií, prostě je radost s F700kou pracovat. K tomu je potřeba pochválit skvěle provedené tělo. Bohužel kvalitu záznamu zatím nejsme schopni posoudit, protože jsme měli k dispozici zatím jen předprodukční vzorek, ale jsme velmi zvědaví, jak se předvede technologie SuperCCD SR. Další informace a fotografie se pokusíme přinést přímo ze stánku Fuji zde na PMA 2003.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: