Sanyo Xacti DSC-J1 konkurent DiMAGE Xi nebo mju 300 digital? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

Sanyo Xacti DSC-J1 konkurent DiMAGE Xi nebo mju 300 digital?

24. února 2003, 00.00 | PRE-PMA 2003: Společnost Sanyo představila nový model miniaturního digitálního fotoaparátu Xacti, který podobně jako DiMAGE X/Xi používá zapouzdřený zoom objektiv ukrytý uvnitř těla fotoaparátu.

Když společnost Minolta loni uvedla digitální fotoaparát DiMAGE X, zaujala laickou i odbornou veřejnost použitím zapouzdřeného zoom objektivu ukrytého uvnitř těla fotoaparátu. Výhodou tohoto řešení je skutečnost, že tvar těla fotoaparátu zůstává zachován i při fotografování a objektiv je celou dobu bezpečně uschován uvnitř těla přístroje. Minimalizuje se tak jak riziko jeho poškození, tak i vibrace a další nepříjemné vlivy. Minolta dlouhou dobu používala tuto technologii v digitální oblasti v podstatě exkluzivně a až nový Xacti prolomil toto exkluzivní postavení modelů X/Xi.

To, že s touto neobvyklou konstrukcí přichází Sanyo, není nijak překvapivá skutečnost. Sanyo patří mezi společnosti, které hojně využívají OEM produkce (oběma směry) a často přebírají či naopak poskytují zajímavá řešení ostatním výrobcům. Navíc Sanyo není zřejmě z pohledu Minolty konkurent, který by ohrožoval její pozici na trhu, takže nic nebránilo zrodu alternativního řešení.

Konstrukce a design
Xacti na rozdíl o DiMAGE X zachovává klasický podlouhlý kompaktní tvar. Průzor objektivu a i optického hledáčku je umístěn zhruba uprostřed těla v mírné prohlubni, která jej chrání před poškrábáním. Narozdíl od Minolty Sanyo uložilo objektiv uvnitř těla fotoaparátu naplocho, nikoli na výšku, nicméně princip zůstává stejný. Fotoaparát má příjemný rozměr 98 x 57 x 31 mm, tedy zhruba stejný jako nová digitální mju od Olympusu. Hmotnost včetně baterií je necelých 190gramů, což je opět srovnatelné s Olympusem a svědčí to o tom, že plášť fotoaparátů je kovový. Sanyo bude fotoaparáty nabízet ve dvou variantách - stříbrné a růžové.

Technické parametry
Srdcem fotoaparátu je CCD snímač s efektivním rozlišením 3,2 mil. bodů, citlivostí 50 - 400ISO a úhlopříčkou 1/2,7". V automatickém režimu fotoaparát volí citlivost pouze v rozsahu 50 - 200ISO, v režimu záznamu videa naopak dokáže pracovat s citlivostí až 1600ISO. Snímky ve formátu JPEG s podporou EXIF 2.2 se ukládají na MMC/SD karty. V základní výbavě má být bohužel pouze 8MB verze. Ta asi příliš nepotěší milovníky videa, kterým jinak fotoaparát nabízí záznam s rozlišením 640 x 480 bodů, rychlostí 25 snímků za sekundu, zvukem a formátem PhotoJPEG.
Objektiv ukrytý uvnitř těla nabízí 3x optický zoom s rozsahem ohniskových vzdáleností 37-104mm při světelnosti F2.8 - 3.9, tedy o chloupek horší než Minolta. V makro režimu by měl fotoaparát ostřit od 2cm, v běžném pracovním režimu již od 20cm.
Po stránce expoziční a dalších funkcí jde o plný automat ve stylu již zmíněných Olympusů mju digital. To znamená možnost kompenzace expozice, volby balance barev, citlivosti snímače a režimu blesku. O zbytek se fotoaparát postará v podstatě sám.

Hodnocení
Sanyo Xacti J1 je jakýmsi křížencem mezi Minoltou DiMAGE Xi a Olympusem mju 300 digital. Od Minolty má vypůjčený objektiv, od Olympusu tvar těla, rozměry a pojetí ovládání. Jde o další nový digitální fotoaparát třídy 3MPix, který ukazuje, že přesně tudy se bude ubírat hlavní spotřební proud digitální fotografie v roce 2003. Uvidíme, jaké praktické zkušenosti s ním pořídíme na veletrhu PMA 2003 a kdy a za jakých cenových podmínek se objeví na našem trhu. Konkurence bude silná, takže jeho výsledné hodnocení bude hodně závislé právě na ceně. Jednou z výhod, na kterou Sanyo vsází, je utra-rychlý start - uváděná hodnota je 1,2 sekundy.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Reportáže  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: