PMA 2003: Canon IXUS 400 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

PMA 2003: Canon IXUS 400

6. března 2003, 00.00 | Řada miniaturních digitálních fotoaparátů Canon IXUS se dočkala na PMA nového přírůstku v podobě 4MPix modelu IXUS 400. Jak si tento fotoaparát povede ve srovnání s Olympusem mju 400 digital?

Canon IXUS se stal svého času legendou, která vytvořila novou třídu digitální fotografie. Od té doby se na trhu objevila již celá řada dalších miniaturních celokovových kompaktů s optickým zoomem, IXUS přesto zůstal pojmem. Poté, co model V3 nahradil starší V2ku, i IXUS 330 se dočkal svého nástupce, kterým je IXUS 400. Co nového přináší?

Konstrukce a design
IXUS 400 sice zachovává základní charakteristické rysy svého předchůdce, ale přesto přichází s pozměněnou konstrukcí a zcela novým designem. Celokovové tělo je nově potaženo metalicko-keramickou slitinou, která dodává fotoaparátu velmi příjemný povrch. Nový IXUS je navíc trochu méně hranatý a díky tomu i elegantnější.
Novinkou jsou i rozměry 87 x 57 x 28 mm a hmotnost 185gramů, které IXUS 400 přibližují k menšímu bratříčkovi IXUSu V3.

Technické parametry
První novinkou je CCD snímač s rozlišením 4 mil. bodů a volitelnou citlivostí v rozsahu 50 - 400 ISO. Podobně jako všechny ostatní nové modely od Canonu je i IXUS 400 vybaven procesorem DiGIC, takže pro něj platí všechna vylepšení, která zaznamenaly ostatní nové modely. Na druhou stranu použití nového snímače s sebou přineslo i některé limity.
Fotoaparát je vybaven stejným objektivem jako model IXUS 330, tedy 3x optickým zoomem. Nicméně protože je použit čip s jinou úhlopříčkou, tak se změnil rozsah ohnisek na 36 - 108 mm (původně 35 - 105 mm) a zhoršila se i světelnost na F2.8 - 4.8. Novinkou je devítibodový AiAF autofokus a makro režim od 5 cm.
Mezi pozitivní novinky patří podpora FAT 32, možnost manuálního měření balance bílé barvy, zkrácení nejkratšího expozičního času na 1/2000s, rozšíření nabídky způsobů měření světla o průměrové se zdůrazněným středem a rozšířená podpora přímého tisku. Naopak novým omezením je absence video režimu v rozlišení 640 x 480 bodů. V dalších parametrech je fotoaparát shodný s modelem IXUS 330.Hodnocení
Model IXUS 330 si upgrade již rozhodně zasloužil, takže příchod IXUSu 400 je jistě dobrou zprávou pro všechny fandy Canonu. Ve srovnání s předchůdcem jde o chytřejší, menší a elegantnější fotoaparát, který by měl být navíc alespoň podle amerických doporučených cen (449USD) i levnější. Rozhodně jde o třídu zajímavější fotoaparát, který možná o něco stíží rozhodování mezi menším a větším IXUSem.

Pokud IXUS 400 srovnáme s konkurencí, tak jeho pozice na trhu vůbec nebude lehká. Nejvážnějším konkurentem bude bezesporu Olympus mju 400digital, ale seznam přímých konkurentů je ještě mnohem delší. Segment stylových kompaktů s vysokým rozlišením prostě výrobce táhne a úspěch či neúspěch IXUSu 400 bude záležet pouze na ceně a aktuální dostupnosti. Předpoklady k úspěchu má a zda je využije bude záležet zejména na obchodní strategii českého Canonu.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: