PMA 2003: Další dvě záhadné novinky od Minolty - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Digitální fotografie

PMA 2003: Další dvě záhadné novinky od Minolty

5. března 2003, 00.00 | Minolta připravila pro PMA 2003 celou řadu nových digitálních fotoaparátů. Bezesporu nejzáhadnější dvojicí na seznamu nových produktů jsou modely S414 a F200. Proč je Minolta obestřela rouškou mlčení?

Tento článek věnujeme dvojici záhadných novinek, o kterých velmi skoupě informovala společnost Minolta. Oba dva fotoaparáty na první pohled nijak nevybočují z produktové řady DiMAGE, přesto se staly pro řadu novinářů velkou neznámou. Přestože příběh každého fotoaparátu je jiný, spojuje je právě překvapivý přístup Minolty Amerika k jejich propagaci.

Minolta DiMAGE S414
První informace o tomto modelu se na internetu objevily zhruba před měsícem, kdy světlo světa spatřila tisková zpráva americké pobočky Minolty. Zda šlo o úmyslné zveřejnění či únik informací není dodnes jasné, v každém případě PMA 2003 je pro S414ku veřejnou premiérou. A co je na tomto fotoaparátu tak mystického? V podstatě vůbec nic, podle specifikace jde v podstatě o přeznačený model S404. Ano, tisková zpráva Minolty totiž neobsahuje prakticky žádné informace o tom, co fotoaparát přináší nového a protože je konstrukčně i parametrově shodný s S404kou, otázky se jen rojí.

Přestože ochota ke komunikaci o tomto modelu na stánku Minolty na PMA 2003 nebyla valná, nakonec se nám podařilo zjistit, kde je zakopaný pes. Model S414 se od S404 liší vyšší kapacitou vyrovnávací paměti a novým firmwarem. Tělo, objektiv, snímač, to vše je shodné, ale rozdíly zde jsou. Model S414 má rychlejší sekvenční snímání, vylepšený digitální zoom, nabízí živý histogram, vylepšené video, zkrácené prodlevy a sníženou spotřebu. Je dost dobře možné, že nových funkcí je ještě víc, ale Minolta je zatím poměrně úspěšně tají. Alespoň že je fotoaparát k dispozici na veletrhu v podobě funkčních vzorků.

Minolta DiMAGE F200
Situace kolem tohoto modelu je diametrálně jiná od toho ,co jsme popsali u S414. Oficiální tisková zpráva se objevila až s prvním dnem veletrhu PMA a je tradičně informačně bohatá. Model F200 je doplněním řady F o model mezi F100 a F300 (zřejmě nahradí model F100). Je vybaven CCD snímačem s rozlišením 4mil. bodů, trojnásobným optickým zoomem a funkcemi podobnými jako F300. Zda tento model bude chápán zákazníky jako vylepšený F100 či naopak odlehčený F300 je v podstatě jedno, všechny tři modely toho mají mnoho společného.

Opticky se F200 rozezná od svých bratříčků poměrně snadno, a to nejen podle hnědých designových doplňků. Tělo je sice konstrukčně velmi podobné dalším dvěma Fkům, ale přeci jen má upravené ovládání a umístění jednotlivých tlačítek, displejů apod. Místy je pravděpodobně fotoaparát potažen tvrzenou gumou, ale to 100% potvrdit nemůžeme, protože podle informací ze stánku v USA zatím není od tohoto fotoaparátu jediný byť nefunkční vzorek. F200ky prostě na nejvýznamnější fotografický veletrh roku 2003 nedorazily, a to přestože na něm jsou oficiálně představovány. Pro nás to znamená paradoxně to, že na mnohem bližším CeBITu 2003 si model F200 zřejmě odbude svojí reálnou premiéru.

Hodnocení
Oba dva fotoaparáty nabízejí rozlišení 4 mil. bodů a jsou to digitální kompakty, tím však podobnost končí. Model F200 nabízí mnohem menší celokovové tělo, 3x optický zoom a slušnou funkční výbavu. Model S414 je výrazně robustnější, ale na oplátku je vybaven 4x optickým zoomem s GT optikou a špičkovou funkční výbavou. Po doplnění histogramu a dalších firmwarových úpravách je stejně jako F200 plně srovnatelný s konkurencí. Je jen škoda, že obě dvě tyto novinky jsou na PMA 2003 prezentovány tak zvláštní formou.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: