PMA 2003: HP photosmart 8886 - digitální fotografie s i bez počítače - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


Digitální fotografie

PMA 2003: HP photosmart 8886 - digitální fotografie s i bez počítače

18. března 2003, 00.00 | Kromě dvou nových digitálních fotoaparátů HP doplnilo řadu photosmart i o novou dokovací stanici s označením 8886. Tato synchronizační kolébka otevírá možnost nejen pro pohodlné přenášení fotografií do PC, ale i práci s DF bez počítače.

HP je významným výrobcem osobních počítačů, přesto vytrvale vyvíjí a nabízí i nepočítačová řešení, která umožňují uživatelům opustit pracovní stůl a usadit se například s digitální fotografií do sedací soupravy v obývacím pokoji. Jde zřejmě o pojistku pro případ, že by se vývoj moderních multimédií vydal novým směrem a opustil oblast IT. Jak to funguje v praxi?


Zadní pohled

Konstrukce
Dokovací stanice je výrazně menší než její předchůdkyně. Stejně jako dřív má výměnný rám, který je různý pro jednotlivé digitální fotoaparáty a je dodáván s fotoaparátem, nikoli s kolébkou. Na kolébce samotné jsou v přední části dvě tlačítka, v zadní najdete A/V, USB a napájecí konektor. Součástí dodávky jsou i tužkové akumulátory, které umí kolébka automaticky dobíjet přímo ve fotoaparátu, pokud je do ní založen.

Při práci s počítačem
Pokud je dokovací stanice připojena k osobnímu počítači, funguje stejně jako jakákoli konkurenční kolébka. Po vložení fotoaparátu se automaticky začnou dobíjet akumulátory ve fotoaparátu, které dostanete jako součást balení kolébky. Po stisknutí tlačítka se aktivuje rezidentní program v počítači, který jednak provede přenos fotografií a zároveň všechny předdefinované a ve fotoaparátu nastavené funkce Instant Share. Může jít o odeslání vybraných fotografií emailem, tisk na zvolené tiskárně či třeba vypálení na CD.


Čelní pohled

V obývacím pokoji
Mnohem zajímavější to začíná být, pokud se dokovací stanice připojí pomocí A/V kabelu k televizoru. To, čím se totiž photosmart 8886 odlišuje od drtivé většiny konkurentů, je infračervené dálkové ovládání. S tím se pohodlně usadíte u televizoru a můžete si listovat mezi jednotlivými snímky, otáčet je a dokonce k nim přiřazovat povely Instant Share. Pokud máte návštěvu a líbí se jí snímek, stačí jej označit a může být hned vytisknut na stolní tiskárně opět bez připojení PC. Bez problémů si můžete fotografie uspořádat, můžete je přímo tisknout na inkoustových tiskárnách HP bez použití počítače a pokud je připojen počítač tak i odesílat na Internet, do sběrny či vypalovat.

S počítačem či bez?
Otázka toho, zda digitální fotografie zůstane trvale spjata s výpočetní technikou či se posune do oblasti spotřební elektroniky zůstává nezodpovězena. HP photosmart 8886 je ukázkou možné cesty, jak by mohlo dojít k nahrazení osobního počítače v procesu práce s digitální fotografií. Uživatel samozřejmě přichází o řadu funkcí a do značné míry se mu zužuje možnost manipulace se snímky, ale na druhou stranu je nutno vidět zcela nepočítačové ovládání, které může otevřít digitální fotografii zcela nové skupině nepočítačových uživatelů.

Hodnocení
Dokovací stanice se ve spojených státech bude prodávat oficiálně za 79USD s tím, že v ceně je jak samotná stanice, tak i dálkové ovládání a akumulátory. V tomto okamžiku bude kompatibilní pouze s digitálními fotoaparáty HP 935 a 735, ale všechny budoucí nové modely by již měly fungovat právě s touto stanicí.
Zda jde o výhodnou koupi nebo ne záleží na tom, jak chce uživatel používat svůj digitální fotoaparát. Jistě se bez ní dá obejít a pokud patříte mezi počítačově orientované jedince, lze ji snadno nahradit akumulátory, dobíječkou a USB kabelem. Na druhou stranu i pro PC uživatele přináší větší uživatelský komfort a pro nepočítačově orientované jedince významné zlepšení. Práce pomocí dálkového ovládání s pár tlačítky je bližší než práce s myší nejen Američanům odkojeným televizní obrazovkou.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: