PMA 2003: Low-End Canony A60, A70 a A300 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

PMA 2003: Low-End Canony A60, A70 a A300

5. března 2003, 00.00 | Canon představil v Las Vegas následovníky modelů A30, A40 a A100, které posunují význam slova low-end v oblasti digitální fotografie. Nabízejí kromě jiného i manuální expoziční režim a řadu dalších pokročilých funkcí.

Modely PowerShot A60 a A70 budou novými nejlevnějšími digitálními fotoaparáty Canon se zoomem na trhu a nahradí starší A30 a A40, se kterými se již můžeme rozloučit. V podstatě obě novinky konstrukčně kopírují své předchůdce, přesto výrazně posunují význam slova "low-end", tedy základního řešení pro nenáročné amatéry. Nová Ačka totiž nabízejí funkce, o kterých se nenáročným amatérům zřejmě ani nesní.

Model A300 nahradí stávající nejlevnější Canon, tedy A100. Opět jde o fotoaparát bez optického zoomu, ale tím podobnost končí.

Konstrukce a design
Oba dva zoom fotoaparáty mají rozměr 101 x 64 x 32 mm a hmotnost 215 gramů bez baterií. Jsou vyrobeny ze stejného plastu jako předchůdci a to včetně povrchové úpravy. Přístroje tedy působí trošičku levnějším dojmem, ale jejich dílenské zpracování je dobré. Co se týče ergonomie, stále platí, že Ačka jsou poměrně štíhlé kompakty s tenkým, ale výrazným gripem. Fotoaparáty si zachovaly jednoduchost a designovou strohost svých předchůdců.

Model A300 se může pochlubit zcela novým designem, který zachoval pouze podélný tvar předchůdce. Velmi elegantní je nová posuvná krytka objektivu a celkově fotoaparát výrazně polepšil v dojmu. S rozměry 111 x 58 x 37 mm a hmotností 175gramů se stal zajímavým kompaktem s nízkou cenou.

Technické parametry
Základním rozdílem mezi oběma dvojčaty je použitý snímač. A60 je vybavena 1/2,7" CCD snímačem s rozlišením 2 mil. bodů, u A70ky jde o snímač se stejnou úhlopříčkou, ale vyšším rozlišením 3,2 mil. bodů. V obou případech fotoaparáty nabízejí možnost volby citlivosti snímače v rozsahu 50 - 400 ISO a snímky ve formátu JPEG s podporou EXIF 2.2 ukládají na kartu CompactFlash I. Novinkou je podpora nejen FAT16, ale i FAT32 souborového systému, kterou kromě řady jiných nových funkcí poskytl fotoaparátům procesor DiGIC.
Objektiv zůstává 3x optický zoom s rozsahem 35 - 105 mm při světelnosti F2.8 - 4.8 pracující v makrorežimu od vzdálenosti 5 cm. Fotoaparáty jsou vybaveny 5 bodovým AiAF zaostřováním stejně jako dražší modely. Dokonce nabízejí i manuální ostření a aktivní přisvícení AF při špatných světelných podmínkách.
Expoziční logika je díky DiGIC procesoru opět na nezvykle vysoké úrovni. Tři druhy měření světla, poloautomatické a manuální režimy doplněné scénickými režimy a asistenty. K tomu si přidejme přesnou balanci bílé včetně možnosti manuálního změření, video se zvukem, blesk s dosahem až 4,2 metru, digitální efekty, sekvenční snímání, podporu přímého tisku či zvukové poznámky.

Model A300 je vybaven stejným 3 MPix snímačem jako verze A70 a stejnou elektronikou. Na rozdíl od dražších sourozenců disponuje objektivem pouze s fixním ohniskem 33 mm při světelnosti F 3,6. Autofokus je shodný. Zjednodušeny jsou také expoziční režimy, kde A300 postrádá poloautomatiku a scéniské režimy, přesto jde o velmi rozumně vybavený fotoaparát.

Hodnocení
Canon viditelně změnil strategii odlišování produktových řad. Nová Ačka nabízejí tolik funkcí a technologií, že jsou srovnatelná s řadou fotoaparátů střední třídy a to včetně několika modelů od Canonu. Zřejmě v rámci konkurenčního boje a úspory nákladů Canon i do nejlevnějších modelů začal dávat špičkové procesory a elektroniku doplněné stejně bohatým firmwarem jako u vyšších modelů. Rozdíl mezi jednotlivými řadami se tak zmenší pouze na konstrukční rozdíly. Řada "A" budou trochu větší plastové kompakty s velmi dobrou funkčností. IXUSy budou určeny těm, kdo hledají miniaturní řešení, řada S nabídne kovové kompaktní tělo a řada G bude určena nejnáročnějším fotoamatérům.

První ohlasy mezi novináři zde na PMA jsou na nová Ačka velmi kladné. Špičková funkčnost, přijatelné tělo a zachovaná cenová hladina znamenají významný posun v low-end kategorii. Canon tímto tahem velmi agresivně zaútočil na trh levných modelů a zdá se, že konkurenti na to nebyli zcela připraveni.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: