Nikon CoolPix SQ - vše v kostce - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Digitální fotografie

Nikon CoolPix SQ - vše v kostce

pma nikon sq

3. března 2003, 00.00 | PRE-PMA 2003: Jedním z charakteristických znaků digitálních fotoaparátů Nikon je často neotřelá konstrukce využívající otočné uspořádání. Nejinak je tomu i u miniaturního CoolPixu SQ, který je další alternativou na téma miniaturního kompaktu s rozlišením 3 mil. bodů vybaveného 3x optickým zoomem.

Otočný modul s objektivem provází řadu digitálních fotoaparátů již řadu let. Nicméně to neznamená, že by konstruktéři Nikonu ustali ve vývoji. Naopak, model SQ přichází s již minimálně třetí generací otočného modulu. Díky zcela nové konstrukci těla se podařilo dát fotoaparátu zajímavou ergonomii při minimálních rozměrech.

Konstrukce a design
Tělo fotoaparátu je celokovové a má půdorys pravidelného čtverce s výrazně zaoblenými hranami. Středu zadní stěny dominuje 1,5" LCD displej, který z poloviny obklopuje právě otočný modul s optikou. Ve výsledku tedy lze natočit optiku vůči displeji do velmi bizardních úhlů a pohodlně tak fotografovat v jakékoli pozici.
Fotoaparát je opravdový drobeček. S rozměry 82 × 82 × 25,5 mm bude smělým konkurentem pro Minoltu DiMAGE X/Xi, které také mají čtvercový tvar a tudíž se pro srovnání nabízejí. Přes svoje drobné rozměry není fotoaparát přehnaně lehký. Bez baterií by dle výrobce měl vážit cca 180 gramů, což je na trpasličí model docela dost. Pro srovnání je tedy lehčí i Olympus mju digital, který je také celokovový.

Technické parametry
Fotoaparát je vybaven dnes hojně používaným CCD snímačem s úhlopříčkou 1/2,7", u kterého však Nikon na rozdíl od konkurentů používá pouze 3,1, nikoli 3,2mil. bodů. Buď tedy Nikon v rámci úspory prostoru nevyužívá celou aktivní plochu snímače, nebo používá větší servisní okraj, ze kterého přímo nevzniká fotografie.

Objektiv fotoaparátu nabízí 3x optický zoom, který lze doplnit až 4x digitálním zvětšením. V optickém rozsahu má uživatel k dispozici ohniska od 37 do 111 mm při světelnosti F2.7 - 4.8. To jsou opět poměrně nezvyklé i když ne zcela atypické parametry. Výhodou tohoto rozměrově miniaturního řešení je možnost fotografovat v makro režimu již na vzdálenost 4 cm.

Expoziční logika pracuje buď v plně automatickém režimu či s jedním z 15ti kreativních režimů. Pro samotné měření světla se používá nově modifikovaný matrixový systém s přesahy jednotlivých zón. Součastně se tento systém stará i o balanci bílé barvy a je doplněn novým algoritmem zpracování obrazu. Nechybí ani automatický režim redukce šumu při delších expozicích, který by měl pomoci fotoamatérům při nočním fotografování. Co se týče balance bílé barvy, Nikon na ni dal u tohoto modelu důraz a nabízí kromě automatického režimu a přednastavených hodnot i možnost jemného doladění a bracketingu právě přes tento parametr.

Snímky ve formátu JPEG s podporou EXIF 2.2 se ukládají na paměťovou kartu CompactFlash typu I a do počítače se přenášejí prostřednictvím USB 1.1 rozhraní. K fotoaparátu je standardně dodávána i kolébka určená pro snadný přenos dat a dobíjení vestavených Li-Ion akumulátorů.

Hodnocení
Nikon CoolPix SQ je další ukázkou toho, že Nikon se opravdu nebojí přijít na trh s netradičním konstrukčním řešením. Fotoaparát se na své miniaturní rozměry velmi příjemně drží a je snadno ovladatelný. Mezi jeho další plusy patří špičkový LCD displej, který je kromě aktivního podsvícení vybaven i spodní reflexní vrstvou, které zužitkovává okolní světlo pro podsvícení a eliminuje tak odlesky. Dále se fotoaparát může pochlubit skvělou rychlostí a minimální prodlevou. Nedůvěru v nás vyvolával pouze miniaturní akumulátor, pro který Nikon sám uvádí výdrž jen málo přes hodinu provozu.

Při srovnání s konkurencí si SQ nevede špatně, ale na druhou stranu je potřeba vidět, že kromě netradiční konstrukce nenabízí ani žádnou výraznou konkurenční výhodu. Segment 3MPix fotoaparátů s plně automatickým provozem, snadnou obsluhou a rychlým provozem je doslova napěchován k prasknutí a to stále přibývají nové a nové modely. Výrobci dobře ví, že klíčovým parametrem při výběru se začíná stávat design a konstrukce, protože kvalita snímání je velmi podobná. A právě proto si SQ dělá velké ambice.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: