PMA 2003: Minolta DiMAGE E223 nový entry-level - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

PMA 2003: Minolta DiMAGE E223 nový entry-level

17. března 2003, 00.00 | Poslední novinkou Minolty z veletrhu PMA 2003, kterou jsme si zatím nepředstavili, je model E223, který nahradí entry level model E203. Kam se posunula začátečnická kategorie digitální fotografie u Minolty?

Řada DiMAGE E představuje již poměrně dlouho to nejlevnější a nejdostupnější, co Minolta nabízí v digitální fotografii. Můžeme tomu říkat low-end, entry-level či třeba začátečnický model, význam je stejný. E223 je novým cenově nejdostupnějším modelem DF pod značkou Minolta. Nahrazuje starší E203, který v mnoha parametrech předčí, nicméně v některých je i trochu slabší. Přesně podle pravidla nejnižší kategorie fotoaparátů. Důležité je najít co nejzajímavější kompromis mezi kvalitou a cenou.

Konstrukce a design
Na první pohled je vidět příbuznost mezi E203 a E223, přesto došlo k poměrně znatelným konstrukčním úpravám. Objektiv se posunul o kousek výš a zcela vpravo z čelního pohledu. Trochu se zjednodušily tvary těla a výsledkem je citelně modernější výraz fotoaparátu. Rozměry 107 x 67 x 38 mm jsou o pár milimetříků větší než u předchozího modelu, ale co je velmi důležité, hmotnost přístroje klesla o 100 gramů na rovných 200 gramů. To je změna, která jistě u začátečnického modelu potěší.

Technické parametry
Srdcem fotoaparátu zůstal stále 2MPix CCD snímač s fixní citlivostí ISO 100. Stejná je i úhlopříčka 1/2,7", nicméně podle informací přímo ze stánku Minolty na PMA by mělo jít o novější generaci snímače. Snímky se ukládají ve formátu JPEG s podporou EXIF 2.2 a PIM II na paměťovou kartu MMC/SD. Pro přenos do počítače slouží USB 1.1.
Další novinkou je objektiv, který již nabízí plnohodnotný 3x optický zoom (dříve 2,8x). Optika s ohniskovou vzdáleností 38 - 114 mm má překvapivě dobrou světelnost F2.9 - 3.0 a v makro režimu zaostří již od 8 cm. Právě objektiv je tím nevýznamnějším vylepšením ve srovnání s modelem E203.
Expozice se u fotoaparátu určuje plně automaticky s průměrovým měřením světla a možností kompenzace expozice. Fotoaparát je vybaven čtveřicí základních scénických režimů a možností manuální úpravy balance bílé barvy, čímž možnost uživatelského zásahu de facto končí.
Ve srovnání s modelem E203 se objevily i dva technické kompromisy. Tím prvním je prodloužení minimálního expozičního času z 1/2000 na 1/1000 sekundy, což není zas tak významná změna. Druhou citelnější změnou je snížení rozlišení 1,5" LCD displeje na 65.000 bodů. To na zobrazení bude znát, protože jde o cca poloviční rozlišení ve srovnání s E203.
Nechybí ani video režim s rozlišením 320 x 240bodů včetně zvuku. O napájení se stále stará dvojice tužkových AA baterii.

Hodnocení
Model E223 je entry-level fotoaparátem roku 2003 v tom pravém slova smyslu. Rozlišením 2 mil. bodů, slušný objektiv s 3x optickým zoomem a plně automatický provoz. K tomu nový elegantnější design, výrazně nižší hmotnost a bohužel i nižší rozlišení LCD displeje. Taková je přesně realita dneška, pokud hledáte cenově dostupný fotoaparát. Bohužel na PMA 2003 nebyl přístroj fyzicky k dispozici a nebyla známa ani jeho předpokládaná cena, takže na hodnocení jeho konkurenčních výhledů je příliš brzy. Zatím můžeme pouze konstatovat, že po technické stránce nabízí přesně to, co se očekává v jeho kategorii pro letošní rok.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: