PMA 2003: HP začalo reálně nabízet řešení pro minilaby - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

PMA 2003: HP začalo reálně nabízet řešení pro minilaby

HP photofinishing

11. března 2003, 00.00 | Společnost HP na veletrhu PMA 2003 oznámila první komerční instalaci svého řešení pro minilaby s označením Phogenix a zároveň v praxi předvedla funkční řešení pro centrální minilaby s technologií Indigo. Čeká nás nástup HP i v této oblasti?

Jednou ze stěžejních částí prezentace společnosti HP na veletrhu PMA 2003 v Las Vegas bylo představení komplexního řešení pro photofinishing, tedy pro výrobu fotografií jak v malých minilabech, tak v centrálních laboratořích. Divize IPG na tomto řešení pracuje již několik let a právě na PMA prezentovala první opravdu plně funkční a komerčně nabízené řešení.


Kompletní sestava Phogenix

Phogenix v praxi
Prvním představovaným řešením byl Phogenix, který vznikl jako výsledek společného vývoje s Kodakem. Již na photokině 2002 v Kolíně nad Rýnem HP tuto technologii předvádělo v praxi, nicméně šlo ještě o prototypy strojů a chyběly některé komponenty. Nyní byl již Phogenix prezentován v plné parádě včetně zákaznických samoobslužných terminálů, doplňkového software a dokončovacích doplňků. Navíc HP oznámilo, že tato technologie je již reálně v provozu a to u prvního klienta, kterým je významný retailový řetězec v Kanadě. Grag Hampton nám potvrdil, že technologie je již plně k dispozici a je komerčně nabízena bez jakýchkoli omezení, takže není žádný důvod, aby se potenciálně neobjevila třeba i v ČR. Phogenix je založen na inkoustové tiskové technologii a je alternativou výrazně dražších digitálních minilabů s klasickým chemickým procesem. Na rozdíl od nich se vyznačuje velmi stabilním a takřka bezobslužným provozem při kvalitě výstupu srovnatelné s chemickou cestou. Zkušené oko sice rozpozná drobné rozdíly od chemického zpracování, ale jak potvrzovaly i ohlasy návštěvníků PMA, je kvalita zcela adekvátní očekáváním zákazníků.


HP Indigo press 3000


HP Indigo photo c9100

Indigo finišuje
Druhou významnou technologií, kterou HP hodla nasadit ve fotografickém průmyslu, je digitální tisk na strojích Indigo. Na PMA 2003 byl prezentován jak stroj Indigo press 3000 určený zejména pro výrobu kalendářů a fotoalb, tak i vyšší model Indigo photo c9100 s produkční rychlostí až 20.000 fotografií za hodinu. Pro vyšší model byl prezentován i navíječ a poloautomatická řezačka s vysokým výkonem, takže bylo patrno, že HP opravdu ve vývoji pokročilo. Zatímco na photokině Indogo stroje většinu času spíš stály, na PMA 2003 se již nezastavily a kvalita tisku byla viditelně na vyšší úrovni. Podle Mary Peery, viceprezidentky odpovědné za tuto technologii, se Indigo dočká první komeční instalace ve fotografickém průmyslu v průběhu letošního léta. Bohužel veškeré informace o této instalaci jsou přísně tajeny.


Výstup z Indiga C9100

Nejen stroje
HP si uvědomuje, že se chystá vstoupit na zcela nový trh, se kterým nemá skoro žádné zkušenosti, a na kterém nemá takovou váhu ani samotná značka HP jako třeba v IT oboru. Proto se snaží o velmi opatrný přístup s velkým důrazem na podporu svých budoucích partnerů. Všechny připravované komponenty systému pro fotografický průmysl a zejména pro retail jsou koncipovány tak, aby v co největší míře směřovaly budoucí zákazníky zpět do prodejen a sběrných míst. Tato strategie by mohla slavit úspěch, protože právě strach ze ztráty klientely doposud řadu tradičních hráčů na trhu odrazoval od pořízení digitálního řešení. Ať už se jedná o samoobslužné kiosky, software či například webové služby, vždy se HP snaží uživatele přivést zpět ke konkrétnímu obchodníkovi a dát mu šanci nabídnout zákazníkům nějakou přidanou hodnotu. To je přístup, který samozřejmě nemá jen HP, ale vzhledem k jeho ambici vstoupit na nový trh je o to citelnější a zdá se, že minimálně zprvu by mohla být podpora od HP pro klienty uvažující o Phogenixu či Indigu velmi silná.


Samoobslužný terminál HP

Prognóza vývoje
Vzhledem k tomu, že obě technologie jsou zcela nové a pro fotografický průmysl neznámé, dá se očekávat jistá nedůvěra a konzervatismus. Na druhou stranu podle samotného HP je řada společností mimo tradiční foto, které chtějí rozšířit portfolio právě o foto služby a HP dobře znají. Právě zde vidíme asi největší potenciál pro prosazení obou technologií. I když i strnulý klasický fotografický průmysl se velmi brzy bude muset poohlédnout po nových perspektivách a řešeních a v podstatě bude mít na výběr pouze ze dvou cest. Tou první budou kvalitativně špičkové digitální minilaby a laby, které jsou však investičně velmi náročné. Druhou budou právě technologie založené na práci s inkoustem a digitálním tisku obecně.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: