PMA 2003: Ohlédnutí za budoucností digitální fotografie - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

PMA 2003: Ohlédnutí za budoucností digitální fotografie

PMA 2003

24. března 2003, 00.00 | Veletrh PMA 2003, který proběhl začátkem března v Las Vegas, nastínil vývoj fotografického průmyslu pro celý zbytek tohoto roku. Jaké trendy jsme zaznamenali v průběhu našeho pobytu na akci? Kam směřuje digitální fotografie?

Veletrh PMA má dlouhou tradici a z původně čistě americké záležitosti se v poslední době stal světově uznávanou fotografickou show. Vzhledem k tomu, že v letošním roce neproběhne německý veletrh photokina, který má dvouletý cyklus, byla PMA 2003 bezesporu největší a nejvýznamnější fotografickou akcí na celém světě v letošním roce. Této výjimečnosti odpovídalo jak zajištění veletrhu samotného, tak i účast vystavovatelů a návštěvníků. PMA prostě letos ukázala, že dobře zorganizovaný veletrh s tradicí a moderní tváří má smysl i v době Internetu a masmedií.


Vstup do LVCC, místa konání PMA 2003

Digitální technika vítězí
O tom, že fotografický průmysl zažívá v posledních pěti letech změnu, kterou nikdo nečekal a jejíž význam dlouho řada odborníků nedoceňovala, již není pochyb. Klasický filmový fotografický průmysl, počínaje fotoaparáty a zpracováním konce, prožívá velmi silný útlum. Důvod je zcela evidentní - razantní, rychlý a nekompromisní nástup digitální fotografie. Na letošním veletrhu podobně jako loni digitální technika doslova opanovala všechny větší stánky. Žádný z tradičních výrobců fototechniky si nedovolil přijet na PMA bez digitální techniky a navíc se PMA výrazně rozrostla díky účasti původně IT společností nově působících v digitální fotografii. Prostě a jednoduše, kdo chce být "IN" musí nabízet digitální řešení. Na veletrhu bylo k vidění nejen skoro tisíc modelů digitálních fotoaparátů, ale i desítky digitální minilabů, stovky různých paměťových karet, programů či doplňků pro digitální techniku.


Kodak, jeden z tradičních fotografických kolosů nechyběl ani letos a rozhodně nešetřil ...

Klasika neumírá
Na druhou stranu je potřeba zdůraznit fakt, že klasické filmové technice rozhodně ještě neodzvonilo a nevypadá to, že by k něčemu takovému mělo dojít v nejbližší době. Po loňské digitální euforii se řada výrobců jako Canon, Nikon, Fuji či Kodak opět vrátilo ke svým klasickým produktovým řadám zejména kinofilmové techniky a uvedlo řadu novinek i v této oblasti. Digitál byl hlavním lákadlem většiny stánků, ale výrobci si zřejmě letos výrazně silněji než loni uvědomili, že přestože digitální technika bude představovat stále větší a větší podíl nově prodaných digitálních fotoaparátů, jsou na světě stovky miliónů uživatelů kinofilmových fotoaparátů a těm se je potřeba věnovat. Analogové novinky se objevily prakticky ve všech oblastech s výjimkou techniky pro zpracování fotografií. Zde jednoznačně dominovala buď duální či čistě digitální řešení.

Digitální fotoaparát pro běžného uživatele
PMA díky svému konání na počátku roku a prestiži, kterou si získala určuje vždy základní trendy pro celý rok. Jaký bude tedy v roce 2003 nejtypičtější digitální fotoaparát pro běžného fotoamatéra? Jednoznačně bude mít rozlišení 3 nebo 4 mil. bodů. Rozlišení 2 mil. bodů se již objevuje pouze u nejlevnějších fotoaparátů a méně si dovolují nabídnout snad jen výrobci z Asie. Naopak to vypadá, že rozlišení 5 a více miliónů bodů zůstane určeno jen těm náročnějším.
Druhým bezpečným poznávacím znamením toho správného digitálního fotoaparátu pro každého je 3x optický zoom. Bez optického zoomu se objevují opravdu jen ty nejlevnější z nejlevnějších fotoaparátů. Naopak novinek v oblasti ultrazoomu bylo nečekaně málo. Výrobci zřejmě předpokládají, že běžný uživatel si vystačí s rozsahem ohnisek cca 35 - 105 mm.
A třetím nesporným poznávacím prvkem moderního digitálního fotoaparátu pro každý den jsou malé rozměry a kompaktní provedení těla nejlépe v kovu. Drtivá většina výrobců vsází na velmi elegantní kovové tělo s oblými tvary a rozměry vhodnými pro nošení v kapse u kalhot.
Pokud bychom měli jmenovat typické produkty letošní generace, pak to jistě budou modely jako Canon IXUS 400, Casio EXILIM Z3, Minolta DiMAGE Xt, Olympus mju digitla 300/400, Pentax S a mnoho dalších.


HP se prezentovalo jako nový hráč na poli photofinishingu

Více rychlosti a více funkcí
Pokud se obecně podíváme na to, co přineslo několik desítek nových digitálních fotoaparátů, tak můžeme být na první pohled zklamáni. Nedošlo totiž k žádné převratné technologické revoluci jako například uvedení fotoaparátů s výrazně vyšším rozlišením, novou technologií snímání apod. Všechny novinky vycházejí defakto buď ze starších modelů nebo minimálně z praxí ověřených technologií. Vývoj se přesunul ze stádia bouřlivého objevování k postupnému zdokonalování. Nové fotoaparáty jsou všechny rychlejší, úspornější co se týče spotřeby energie a přesnější co se týče automatické expozice a zaostřování. Výrobci konečně začali naslouchat stávajícím uživatelům a místo slepého vývoje technologie se vracejí k hodnotám jako je uživatelský komfort, reálná funkčnost či efektivita.

Zpracovatelský segment se stále hledá
Pokud se podíváme na fotografický průmysl jako celek, stále nejkonzervativnější je zpracovatelský segment. Minilab, ať už je digitální či analogový, je investicí v řádu miliónů korun, a právě proto zde panuje největší loajálnost ke kinofilmu a zároveň největší obavy z budoucnosti. Přestože se zdá, že i digitální fotografie budou minimálně v nejbližších letech také často končit na papíře, dochází k tak významné změně trhu, že jen málokterý provozovatel je ochoten rychle investovat do nových technologií. Na druhou stranu nově vznikající společnosti či ty dynamičtější ze stávajících jednoznačně již volí pouze digitální cestu zpracování, která doplněna o skenovací pracoviště dokáže obsloužit všechny zákazníky. Navíc se na trhu objevují alternativní řešení ke klasickému chemickému zpracování jako Phogenix či HP Indigo, takže o to větší nervozita na trhu panuje. Je těžké odhadnout vývoj byť jen ve střednědobém horizontu.


Takto vypadal přejezd z přízemí do prvního patra. Uvidíme co nás čeká příští rok ...

Jak dál PMA?
Přestože na letošní PMA příliš mnoho Čechů nedorazilo a naše redakce byla jedinou akreditovanou redakcí z ČR, PMA nám bude blíž a blíž. Již několik let funguje v ČR její zastoupení a co je důležitější, Photo Marketing Association připravuje i evropské akce. Kromě klasických západních velkoměst jako je Paříž či Londýn se na menší lokální akce PMA může těšit i Moskva a v delším horizontu snad i Praha. V každém případě letošní výroční PMA ukázala, že i v dnešní době se veletrh může povést. Výstava byla cca 2x větší než v loni v Orlandu. Několikanásobně rozsáhlejší byl konferenční a doprovodný program. Navíc kromě vystavovatelů přibylo i návštěvníků a převážná většina z nich projevovala spokojenost s tím, jak byla PMA 2003 zorganizována, co na ní bylo prezentováno. Bude zajímavé sledovat, zda se něco obdobného podaří v menším pořadatelům pražské Interkamery, která proběhne za necelý měsíc.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: