PMA 2003: Casio Exilim EX-S3 přesně do kapsy - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Digitální fotografie

PMA 2003: Casio Exilim EX-S3 přesně do kapsy

13. března 2003, 00.00 | Casio rozšířilo nabídku svých ultratenkých kapesních digitálních fotoaparátů řady Exilim o verzi s rozlišením 3 mil. bodů a dalšími vylepšeními. Jaký je tento kompakt s tloušťkou pouhých 12 mm?

Před rokem představila na veletrhu CeBIT 2003 společnost Casio první miniaturní Exilim, který se od svých konkurentů odlišoval zejména minimální tloušťkou při zachování vysoké funkčnosti a uživatelského komfortu. Na veletrhu photokina 2002 na podzim loňského roku byla uvedena verze S2 s vyšším rozlišením a dalšími drobnějšími vylepšeními. A PMA nám tedy logicky přináší třetí generaci, která zachovává minimální rozměry a přitom opět posunuje funkčnost a kvalitu záznamu.

Technologie
Casio u fotoaparátů Exilim používá speciální technologii HCLi, díky které integruje do jediné komponenty CCD snímač, miniaturní optiku s fixním ohniskem a řadu podpůrných obvodů. Díky této integraci a výrobní technologii MCM, která dovoluje vytváření vícevrstvých obvodů, se podařilo Casiu u tohoto modelu vměstnat do těla o rozměrech 90 x 57 x 12 mm a hmotnosti 72 gramů plnohodnotný digitální fotoaparát. U modelu S3 je použit opět snímač s úhlopříčkou 1/1,8" s RGBG barevným filtrem, který je zkombinovaný s objektivem s fixním zaostřením a ohniskem 35mm. Dále je součástí modulu 11MB interní Flash paměti a výpočetní logika.

Technické parametry
První novinkou je použití CCD snímače s efektivním rozlišením 3,2 mil. bodů, tedy upgrade z 2 na 3 MPix třídu. Nový snímač má navíc volitelnou citlivost v rozsahu 80 - 640ISO, což je opět vylepšení parametrů. Fotografie jsou ukládány ve formátu JPEG s podporou EXIF 2.2 a to buď do 11MB interní paměti nebo na paměťovou kartu MMC/SD. Pro přenos fotografií do počítače slouží rozhraní USB 1.1, které je součástí synchronizační kolébky. Ta kromě přenosu dat zajišťuje i napájení interního Li-Ion akumulátoru a nabízí i funkci automatické prezentace. Fotoaparát podporuje i standard PIM II a přímý USB tisk na tiskárnách Epson.
Objektiv má fixní zaostření pro objekty v min. vzdálenosti 80 cm. Absenci optického zoomu supluje výrobce 4x digitálním zoomem. Světelnost objektivu je bohužel horší než u verze S2 a posunula se na F4.2.
Expozice je plně automatická a využívá multisegmentový systém měření světla. Nicméně uživatel může alternativně použít BSS režim či manuální nastavení. Manuálně lze nastavit i balanci bílé barvy. Z dalších fotografických funkcí nový Exilim nabízí histogram, tři režimy samospouště či vestavěný blesk s pěti režimy a dosahem 2 metry. Z doplňkových funkcí dále video režim včetně zvuku, výrobu HTML alb přímo ve fotoaparátu a čas s budíkem.

Hodnocení
Nový Exilim S3 nabízí vyšší rozlišení, nový 2" LCD displej a řadu funkčních vylepšení. Ve srovnání s předchozím modelem S2 je sice doslova o pár milimetrů větší, ale rozdíl je takřka nepatrný. Takže jistě jde o příjemné vylepšení, které posunuje Exilim o kvalitativní stupínek výš. Kromě fixního objektivu totiž tomuto drobečkovi do plnohodnotného digitálního fotoaparátu střední třídy prakticky nic nechybí. Výhodou fixního objektivu je minimální zpoždění spouště a rozměry přístroje.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: