PMA 2003: Dvě novinky od HP pro náročné - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Digitální fotografie

PMA 2003: Dvě novinky od HP pro náročné

6. března 2003, 00.00 | Společnost Hewlett-Packard na veletrhu PMA 2003 představila dva nové Photosmarty 735 a 935, které jako první digitální fotoaparáty této značky mají ambice oslovit náročné fotoamatéry. HP tak vstupuje na nový segment trhu.

HP není na trhu s digitálními fotoaparáty žádným nováčkem, ale PMA 2003 se pro tuto společnost dá chápat jako přelomová. Do minulého týdne se HP v podstatě výhradně soustřeďovalo na začínající fotoamatéry bez nároků na sofistikovanější funkce. I nejvyšší ultrazoom model Photosmart xxx se může chlubit jen velmi omezenou funkční výbavou a je tak opět pouze alternativou pro začátečníky. Photosmarty 735 a 935 jdou však jinou cestou.

Oba dva modely mají společný nový design, který je na první pohled odlišuje od starších modelů. Novinky se stříbrno-šedou barevnou úpravou, výrazně redukovanými rozměry a příjemnou povrchovou úpravou dobře padnou do ruky. Působí svěžím, moderním stylem a mají blíže k novým PowerShotům řady A od Canonu než k původní řadě HP.

HP Photosmart 735
Tento fotoaparát je prezentován jako jakási střední třída. S rozlišením 3 mil. bodů a 3x optickým zoomem by se mohl stát řešením pro "průměrného uživatele". Tomu odpovídá styl fotoaparátu a jeho ovládání. Přístroj je vybaven nejen LCD panelem, ale i stavovým displejem na horní stěně. U displeje jsou speciální tlačítka pro nastavení režimu blesku, komprese fotografií a fotografického režimu. Tato tlačítka a stavový displej by měla při běžném fotografování eliminovat potřebu práce s velkým LCD displejem a složitějším systémovým menu. Uživateli se tak zjednoduší ovládání a zároveň sníží spotřeba energie. Fotoaparát je díky tomu napájen pouze dvojicí tužkových baterií.

Fotoaparát je vybaven CCD snímačem s úhlopříčkou 1/2,7", efektivním rozlišením 3,2mil. bodů a citlivostí nastavitelnou v rozsahu 100 - 400 ISO. Snímky se ukládají ve formátu JPEG s podporou EXIF 2.2 buď do 16MB interní paměti nebo na paměťovou kartu MMC či SD. V ceně fotoaparátu není paměťová karta zahrnuta.
Objektiv pro tento fotoaparát HP objednalo od Pentaxu. Jde o 3x optický zoom s automatickou krytkou. Uživatel má k dispozici rozsah ohniskových vzdáleností 38 - 114mm při světelnosti F2.6 - 5.0. Objektiv je příjemně rychlý a tichý, jak jsme u Pentaxu zvyklí.
Co je nejdůležitější, novinkou je funkční výbava. HP 735 nabízí vše, na co od dospělých kompaktů očekáváme. Tři způsoby měření světla, manuální, scénické i automatické expoziční režimy, balanci bílé včetně ručního změření správné hodnoty, kompenzaci expozice, sekvenční snímání či video včetně zvuku. Nechybí ani korekce ostrosti, kontrastu či saturace barev, prostě plnohodnotná výbava, na kterou jsme u HP zatím jen čekali.

Fotoaparát je vybaven 1,5" LCD displejem, pro přenos fotografií slouží USB 1.1 a nechybí ani vestavěný blesk. K fotoaparátu lze dokoupit dokovací stanici, která slouží jak pro jednoduchý přenos dat do PC, tak pro dobíjení Ni-MH článků. Akumulátory nejsou v ceně fotoaparátu, ale v ceně dokovací stanice, která se liší od předchozích s tím, že fotoaparáty nejsou zpětně kompatibilní se staršími modely stanic.

HP Photosmart 935
Vyšší z představených novinek se může pochlubit zejména vyšším rozlišením 5 mil. bodů. Přestože tělo je rozměrově podobné (97 x 45 x 67 mm) liší se zejména tím, že není vybaveno stavovým displejem, který nahradily tři řady led diod. Podle produkt manažera HP je důvodem předpokládaná vyšší zkušenost uživatelů a tudíž displej již není tak nutný. Smysluplnost tohoto argumentu si posoudí každý sám. Jinak jsou si přístroje tvarově i vzhledově velmi blízké.

Fotoaparát je vybaven CCD snímačem s efektivním rozlišením 5,0 mil. bodů a úhlopříčkou 1/1,8". Zřejmě větší úhlopříčka snímače způsobuje mírně odlišné parametry objektivu. Podle našeho názoru jde o totožný objektiv Pentax s 3x optickým zoomem, který se v tomto fotoaparátu chová jako zoom 37 - 111 mm při světelnosti F2.6 - 4.8. V makro režimu zaostřuje od 14 cm.

Většina vlastností je shodná s nižším modelem. Pouze chybí interní paměť, kterou nahrazuje 32MB SD karta, je zvětšen rozsah digitálního zoomu až na 7x a jsou upraveny další drobnosti.

Hodnocení
Obě dvě novinky se diametrálně odlišují od předchozích modelů řady Photosmart. Mají s nimi řadu společných prvků, to ano, ale funkčně jde o zcela jinou generaci. Dovolím si tvrdit, že HP s těmito modely poprvé vstupuje do velkého fotografického světla a přináší na trh řešení plně srovnatelné s fotografickými značkami. Od konkurence se odlišuje zejména specifickým ovládáním, technologií Instant Share a bohatou podporou přímého tisku na tiskárnách HP.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: