Je libo G3ku od Canonu nebo raději od Ricohu? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Digitální fotografie

Je libo G3ku od Canonu nebo raději od Ricohu?

25. února 2003, 00.00 | PRE-PMA 2003: Společnost Ricoh představila nový digitální fotoaparát Caplio G3, který ani tak neoslní svými technickými parametry jako zaujme shodným jménem s dobře známým Canonem PowerShot G3. Nenechte se však zmást, G3 od Ricohu je jiná třída.

Většina výrobců se snaží o to, aby jména jejich fotoaparátů byla jedinečná a pomáhala zákazníkům v co nejlepší orientaci na trhu. Nicméně občas se objeví nějaká ta výjimka. Možná jste zaznamenali 5700ky od Nikonu a Casia. Podobný exces se podařil nyní Ricohu, který uvádí svoje Caplio pod označením G3.

Konstrukce a design
První, čím nová G3ka od Ricohu zaujme, je velmi netradiční design. Podlouhlý fotoaparát je zcela prostý jakýchkoli výstupků a designových prvků. Působí jako prototyp futuristického zařízení, které navíc bourá všechny mýty o nutnosti pravidelnosti tvarů. Fotoaparát s rozměry 124 x 36 x 56 mm a hmotností 160gramů bez baterií bude vyráběn hned ve třech verzích. Základní G3ka bude šedá s plastovým pláštěm. Verze G3M bude černá a plášť bude mít magnésiový a G3S bude opět v plastu, ale tentokrát leskle stříbrná.

Technické parametry
Fotoaparát, podobně jako většina jeho nově uváděných konkurentů, je vybaven CCD snímačem s rozlišením 3,2 mil. bodů a úhlopříčkou 1/2,7". Ricoh se však od svých konkurentů odlišuje tím, že ze snímače doslova vyždímal citlivost v rozsahu 125 až 800ISO, což jsou na tuto kategorii dost nadprůměrné hodnoty. Snímky ve formátu JPEG (pouze dva kompresní poměry) se ukládají na paměťovou karty MMC/SD či do 8MB vyrovnávací paměti. Do počítače se přenášejí prostřednictvím USB 1.1.

Fotoaparát je vybaven objektivem s 3x optickým zoomem s rozsahem ohniskových vzdáleností 35 - 105 mm při světelnosti F2.6 - 4.7. Tento objektiv v supermakro režimu dokáže zaostřit od 1cm, v běžném makro režimu od 16cm. Navíc může být doplněn až 3,4x digitálním zoomem.

Caplio G3 je sofistikovaný automat s 256 segmentovým měřením. To znamená, že sice nenabízí poloautomatickou či manuální expozici, ale nabízí velmi luxusní kontrolu nad automatickou. Kromě standardního automatického režimu nabízí šest kreativních režimů včetně textového. Dále nabízí jak expoziční brackleting, tak i bracketing balance bílé barvy, kterou navíc dokáže i manuálně změřit. Dále se fotoaparát může pochlubit dvěma sekvenčními režimy. Rychlejší z nich dokáže pracovat s intervalem 0,13 sekundy mezi snímky.

Dále se fotoaparát může pochlubit video režimem 320 x 240 bodů včetně záznamu zvuku, funkcí diktafonu či vynikající prodlevou spouště pouhých 0,14 sekundy. Navíc o napájení se stará pouze dvojice AA tužkových baterií či Li-Ion článek, který není součástí dodávky.

Hodnocení
Ricoh Caplio G3 je doslova jedním z mnoha nových 3megapixelových kompaktů určených běžným fotoamatérům. Jde o kompakt běžných rozměrů, který se od konkurence neodlišuje pouze třemi variantami povrchové úpravy, ale zejména velmi rychlým provozem a precizně kontrolovatelnou automatickou expozicí. Zatím netušíme, za jakých podmínek a kdy se objeví na českém trhu, ale věříme, že na veletrhu PMA 2003 budeme mít možnost jej vyzkoušet v praxi a přinést vám další informace.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Reportáže  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: