PMA 2003: Nikon CoolPix 2100 a 3100 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Digitální fotografie

PMA 2003: Nikon CoolPix 2100 a 3100

10. března 2003, 00.00 | Nikon představil dva nové miniaturní kompakty, které nahradí starší řadu 775 a 885. Nabízejí nejen nové menší a elegantnější tělo, ale i řadu funkčních vylepšení.

Mezi relativně nejkonzervativnější kompakty v nabídce Nikonu patřily modely 775 a 885, které se na veletrhu PMA 2003 dočkaly svých nástupců. Pod označením CP 2100 a CP 3100 přijdou na trh ještě menší, kompaktnější a funkčně vyspělejší digitální fotoaparáty s rozlišením 2 a 3,2 mil. bodů vybavené 3x optickým zoomem.

Konstrukce a design
Nikon zachoval základní koncepci těla těchto fotoaparátů shodnou s koncepcí předcházejících modelů. To znamená, že jde o miniaturní kompakty s objektivem umístěným v pravé části a s levou částí vytvarovanou pro příjemné a stabilní uchopení. Právě ergonomie těla bude u modelů 2100 a 3100 asi jednou z největších konkurenčních výhod, protože přes minimální rozměry (88 x 65 x 38 mm) se fotoaparáty velmi dobře drží i ve větší dlani. Navíc, protože jsou vyrobeny z plastu, jsou subjektivně lehčí než by člověk na první pohled očekával. Výrobce uvádí hmotnost 150 gramů.
Oba dva modely budou vyráběny v kovově stříbrném odstínu.

Technické parametry
Konstruktéři zachovali rozlišení shodné s předchozími modely, ale použili nové typy CCD snímačů s menší plochou, RGBG barevným filtrem a vyšší citlivostí. Model CP2100 je vybaven snímačem s úhlopříčkou 1/3,2" a efektivním rozlišením 2 mil. bodů. Model CP3100 má snímač s úhlopříčkou 1/2,7" a efektivním rozlišením 3,2 mil. bodů. U obou snímačů se citlivost pohybuje v rozsahu 50 - 800 ISO.
U obou modelů je použit stejný objektiv s 3x optickým zoomem, ale protože se liší plocha použitých snímačů, liší se i chování objektivu. U modelu 2100 nabízí rozsah ohniskových vzdáleností 36 - 108 mm při světelnosti F2,6 - 4,7. U modelu 3100 je rozsah ohnisek posunut na 38 - 115 mm při světelnosti F2,8 - 4,8.
Oba dva modely ukládají fotografie pouze ve formátu JPEG a to na paměťovou kartu Compact Flash I. K počítači se připojují prostřednictvím USB 1.1, o napájení se stará dvojicí AA baterií či akumulátorů.
Stejně jako předchůdci i tyto modely jsou plně automatické s bohatou nabídkou expozičních scénických režimů. Manuálně lze nastavit pouze balance bílé barvy, doostření snímků a kompenzace expozice. O zbytek se stará automatika.Hodnocení
Nikonu se opravdu povedlo nové tělo. Je menší, lehčí a přitom je stále dobře ovladatelné a nabízí velmi dobrou ergonomii na miniaturní fotoaparát. Škoda jen, že zůstalo u plastového provedení, v hliníku by byly oba fotoaparáty doslova úžasné. Nové snímače sice nepřinášejí vyšší rozlišení, ale měly by přinést lepší kvalitu záznamu a to zejména za horších světelných podmínek, což je rozhodně dobře. Další vylepšení oproti předchozím modelům jsou například zkrácení min. času na 1/3000s, video s rozlišením 640 x 480bodů či podpora EXIFu 2.2. Celkově se tedy dá říct, že Nikon odstranil ty chyby, na které si uživatelé starších modelů stěžovali, plus fotoaparáty zmenšil, aby byly lépe konkurenceschopné.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: