Samsung DigiMAX V4 - malý, ale výkonný 4MPix - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Digitální fotografie

Samsung DigiMAX V4 - malý, ale výkonný 4MPix

13. února 2003, 00.00 | Společnost Samsung představila nový kapesní digitální kompakt vybavený CCD snímačem s rozlišením 4 mil. bodů a řadou manuálních funkcí. Fotoaparát by se měl stát konkurentem sofistikovaných kompaktů jako je Canon S45 či Olympus C-50Z.

Značku Samsung si u nás zatím příliš s digitální fotografií nespojujeme, nicméně i tento významný světový výrobce elektroniky věnuje tomuto oboru patřičnou pozornost. Dnes nabízí kompletní produktovou řadu počínající 1,3MPix řešením až po právě uvedený kompakt V4, který v sobě kombinuje vlastnosti jednoduchého a snadno ovladatelného kompaktu s řadou pokročilých fotografických funkcí. S trochou nadsázky se dá říct, že Samsung tímto modelem zaplňuje prostor na trhu, který uvolnil Olympus C-40Z a snaží se tak konkurovat fotoaparátům jako je Canon S45 či Olympus C-50Z.

Konstrukce a design
Fotoaparát s rozměry 105.5 x 54.6x 38 mm a hmotností 165g patří mezi příjemné malé kompakty s jednoduchým a účelným tvarem těla. Průhledový hledáček je posunutý do levé části těla nad 1,5" zapuštěný LCD displej, ovládání je poměrně velmi jednoduché a trochu připomíná již zmíněnou C-40Z. Tělo s kovově stříbrnou povrchovou úpravou má všechny hrany zaoblené a je opticky zpestřeno pouze atypickým zakončením pravého boku.

Technické parametry
Samsung použil dnes zcela běžný CCD snímač s úhlopříčkou 1/1,8" a efektivním rozlišením 4 mil. bodů. Snímač má nastavitelnou citlivost v rozsahu 100 - 400ISO a produkuje snímky, které se ukládají ve formátu JPEG s podporou EXIF 2.2 či TIFF. Jako paměťové médium slouží MMC/SD karty s tím, že samsung ve standardní výbavě dodává 32MB kartu, což je poměrně příjemné.
Objektiv s 3x optickým zoomem je produktem společnosti Schneider, tedy stejného dodavatele, kterého zvolila společnost Kodak. Nabízí rozsah ohniskových vzdáleností 38 - 113 mm při světelnosti F2.8 - 5.0. V supermakro režimu je schopen zaostřit od 6 cm, v makro režimu od 30 cm. Fotoaparát nabízí i manuální ostření, pro jehož kontrolu slouží 1,5" TFT LCD displej s poměrně vysokým rozlišením 117.000 bodů.
Expoziční logika nabízí vše, co si jen můžete přát. Od začátečnického režimu Easy, přes klasické P/A/S/M, až po kreativní či osobní režimy. Fotoaparátu nechybí kompenzace expozice, volba mezi plošným a bodovým měřením světla či bracketing.
Ze zajímavých doplňkových funkcí u fotoaparátu najdeme diktafon s délkou záznamu až 2 hodiny, video se zvukem, efekty či kontrolu ostrosti.
Mezi vyzdvihované vlastnosti patří možnost volby mezi celkem devíti různými zdroji energie. Počínaje třemi typy baterií, přes nejrůznější akumulátory až po síťový napaječ.

Hodnocení
Samsung DigiMAX V4 by mohl být příjemný, malý a přitom výkonný kompakt za velmi rozumnou cenu. Nabízí vše, co se dnes očekává od kompaktu vyšší amatérské třídy a přitom hledá cenově i kvalitativně přijatelný kompromis. Kromě široké nabídky zdrojů energie sice žádnou vlastností vysloveně nevybočuje ze současné nabídky digitálních fotoaparátů, ale na druhou stranu mix funkcí a vlastností je poměrně vzácně vyvážený. Ve srovnání s Canonem S45 či Sony P9 je V4ka kompaktnější, ve srovnání s Olympusem C-50Z bude snad zejména levnější. Bohužel českou oficiální cenu zatím k dispozici nemáme.
Bližší informace o fotoaparátu přivezeme z veletrhu PMA 2003.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: