PMA 2003: Fujifilm FinePix F410 Zoom - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


Digitální fotografie

PMA 2003: Fujifilm FinePix F410 Zoom

20. března 2003, 00.00 | Novinkou v oblasti miniaturních kapesních modelů digitálních fotoaparátů je i Fuji F410Z, která nahradí model F401Z. Zásadním rozdílem je první použití snímače čtvrté SuperCCD HR. Co od něj můžeme očekávat?

Fujifilm kromě mnoha dalších novinek v ostatních oblastech představil na PMA 2003 v Las Vegas dva nové digitální fotoaparáty poprvé využívající technologii SuperCCD čtvrté generace v praxi. Model F700 je prvním konkrétním fotoaparátem využívajícím technologii SuperCCD SR a model F410 využívá snímač SuperCCD HR. Jaké s ním máme první zkušenosti?

Konstrukce a design
Model F410 Zoom vychází z varianty F401, se kterou má v podstatě totožné tělo. Jde tedy opět o miniaturní (85 x 69 x 28 mm) celokovový kompakt s čtvercovým tvarem. Hmotnost novinky je pouze o 5 gramů vyšší a dosáhla tedy stále velmi příjemných 185 gramů bez baterie. Výrazným konstrukčním prvkem je velký posuvný spínač na čelní straně fotoaparátu doplněný výraznými světelnými diodami signalizujícími zapnutí přístroje. Fotoaparát je koncipován jako stylový doplněk či, chcete-li, ozdoba dámských kabelek.

Technické parametry
Primární novinkou je použití snímače SuperCCD HR. Ten díky technologii výroby snímačů s výrazně vyšší hustotou snímacích buněk by měl do budoucna přinést výrazně vyšší rozlišení při zachování úhlopříčky i citlivosti snímače. V případě F410 vzrostlo fyzické rozlišení snímače z 2,1 na 3,14 mil. světlocitlivých buněk při zachování úhlopříčky 1/2,7". Snímač má opět RGB barevný filtr a citlivost je volitelná v rozsahu 200 - 800 ISO s tím, že hodnota 800 ISO je k dispozici pouze při rozlišení 1 mil. bodů. Jinak maximální výstupní rozlišení je a 6 mil. bodů. Druhou novinkou je pochopitelně podpora paměťových karet xD PictureCard, na kterou Fujifilm postupně přechází. K modelu F410 by se měla dodávat 16MB karta a pro přenos dat bude sloužit synchronizační kolébka s USB 1.1 portem.
Fotoaparát je vybaven 3x zoom objektivem shodným s předchozím modelem. Optika s rozsahem ohniskových vzdáleností 38 - 114 mm při světelnosti F2.8 - 4.8 se chová stejně díky zachování úhlopříčky snímače. I makro režim od 10 cm zůstal zachován.
Fotoaparát je plný automat se 64zonálním měřením světla, dvoupolohovou závěrkou a možností volby balance bílé barvy pouze z přednastavených režimů. Přístroj se snaží uživateli maximálně zjednodušit obsluhu, takže kromě nastavení citlivosti a režimu interního blesku nenabízí žádné další způsoby ovlivnění expozice. Kromě fotografií ve formátu JPEG s podporou EXIF 2.2 umí zaznamenat i video se zvukem. Nicméně na rozdíl od většiny dražších bratříčků této značky je video pouze ve formátu 320 x 240 či 160 x 120 bodů.
Fotoaparát je vybaven 1,5" LCD displejem s rozlišením 118.000 bodů. O napájení se stará aktuálně poměrně oblíbený Li-Ion článek NP-60.Hodnocení
Hlavní výhodou SuperCCD HR má být dosažení vyššího rozlišení při zachování úhlopříčky. To sice model F410Zoom plní přechodem z 2 na 3 mil. bodů, na druhou stranu je dobré připomenout, že Sony vyrábí klasické CCD snímače se stejnou úhlopříčkou a ještě vyšším rozlišením.
Jinak F410 Zoom je očekávaným doplňkem stávající nové produktové řady. Přináší nový snímač, rychlejší autofokus a podporu xD karet stejně jako ostatní novinky Fuji poslední doby. Konstruktéři zachovali konstrukci přístroje, která se zřejmě osvědčila a pouze vyměnili část elektroniky, aby fotoaparát šel takříkajíc s dobou.
Ve srovnání s konkurencí si F410ka zachovává zhruba pozici F401ky. V segmentu zoom minikompaktů je konkurence velmi silná, jmenujme třeba Olympus mju digitál, Canon IXUS V3/400, Minolty X/Xi/Xt či nový Pentax S. Fuji sází na jednoduchost, přímočarost a styl. To není špatná strategie, ale obchodní výsledky budou nejspíš nejvíc záležet na ceně, kterou Fuji ještě neoznámilo.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: