PMA 2004: Canon EOS 1D Mark II jako kulový blesk - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Digitální fotografie

PMA 2004: Canon EOS 1D Mark II jako kulový blesk

2. února 2004, 00.00 | Není to tak dávno, co Nikon představil svůj D2H, kterým odpověděl na již poměrně dlouhé kralování modelu EOS 1D v oblasti reportážní fotografie. Nicméně Canon nenechal příliš dlouho své příznivce na holičkách a přišel se svým „Tigerem“.

Za podporu on-line zpravodajství z PMA 2004 děkujeme:
Hlavní sponzoři:
     
Sponzory zpravodajství z PMA 2004 jsou:    FOMEI   Ultralab

Canon a Nikon jsou tradičními rivaly, kteří soupeří o trh s profesionálními zrcadlovkami doslova na život a na smrt. Tato dvojice má svůj odstup od konkurence, přestože výrobců, nabízejících jak klasické, tak digitální zrcadlovky, je dnes na trhu mnohem víc. O tomto odstupu svědčí například oblast reportážní fotografie, ve které tyto dvě značky představují v podstatě jedinou volbu. V digitální oblasti měl poměrně dlouho navrch Canon se svým modelem 1D, který nabízel 8 snímků za sekundu při rozlišení 4MPix. Odpovědí Nikonu byl model D2H, který nabízí podobné parametry a navíc několik technologických libůstek. Nicméně jeho kralování zdá se být u konce, protože fotoaparát EOS 1D Mark II, s kódovým označením Tiger, mění pohled na digitální reportážní fotografii a její limity.

Osvědčená konstrukce
Po konstrukční stránce samozřejmě Canon nikterak neexperimentoval a vsadil na osvědčené tělo modelu EOS 1V, ze kterého vycházel i předchozí model. Konstrukčních úprav je na těle s rozměry 156 x 158 x 80 mm a hmotností cca 1,2 kg opravdu po skromnu. Ono toho také není na tomto magnesiovém skvostu příliš co vylepšovat. Koneckonců na první pohled si oba modely 1D můžete snadno splést, protože označení "Mark II" je oddělené od typového "EOS 1D".

Technologie hodná krále
Canon při návrhu verze Mark II musel vyřešit zásadní problém, jak zvýšit datovou propustnost celého fotoaparátu, aby mohl nabídnout vyšší rychlost či vyšší rozlišení. Proto poprvé použil nový ACIS procesor DiGiC II, který disponuje propustností 69 MB/s. Díky tomu stoupla maximální rychlost sekvenčního snímání na 8,5 snímku za sekundu při 40 JPEG či 20 RAW fotografiích do série. To by samo o sobě nebylo tolik oslnivé, kdyby se rozlišení CMOS snímače nezvýšilo na pro reportáž neuvěřitelných 8,2 MPix! To znamená, že kapacita interní vyrovnávací paměti je 512 MB místo původních 128 MB. Výstupem tedy mohou být fotografie s rozlišením až 3504 x 2336 bodů, které lze nově pořizovat i při citlivosti 50ISO, takže nárůst kvality bude impozantní. Jediné, čím za to uživatel zaplatí je prodloužení minimálního času na 1/8000 s a X-synchro času na 1/250 s.

Verze Mark II přináší i další vylepšení. Nabízí možnost uložení dvou volitelných uživatelských barevných prostorů, kontrolu kontrastu či E-TTL II ovládání blesku. Po technologické stránce se fotoaparát může pochlubit například dvojicí paměťových slotů. Ke CF II přibyl i SD slot, což ocení zejména ti fotografové, kteří mají k dispozici kapesní počítač například pro přenos fotografií. Nově fotoaparát podporuje FAT 32, aby nedocházelo k problémům s velkokapacitními kartami. K Firewire rozhraní přibylo i klasické pomalé USB 1.1 zřejmě pro zjednodušení konektivity fotoaparátu, protože Firewire přeci jen není k dispozici vždy.

Pro pohodlnější práci Canon zdvojnásobil rozlišení 2" LCD displeje na 230.000 bodů a přidal a 10x zvětšení při prohlížení snímků. Libůstkou urychlující práci je pak senzor natočení těla.

První hodnocení
To co udělal Canon je prostě úžasné. Canon EOS 1D Mark II nabízí obrazovou kvalitu 8 MPix, což je dostatek i pro většinu nereportážních nasazení. Tu kombinuje s vynikající rychlostí 8,5 snímku za sekundu a navíc doplnil fotoaparát o řadu technologických novinek. I drobnosti jako vylepšená závěrka s prodlouženou životností mohou hrát roli při rozhodování zda koupit či nekoupit. Již nyní se těšíme, až si nového tigra na PMA naživo vyzkoušíme. Jde o novou generaci reportážní digitální techniky, která si zaslouží pozornost.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: