PMA 2004: Canon PowerShot S1 IS drží - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

PMA 2004: Canon PowerShot S1 IS drží

Canon PowerShot S1 IS

13. února 2004, 00.00 | Canon představil na PMA svůj nový ultrazoom s 10x přiblížením a optickou stabilizací. Měli jsme možnost s touto novinkou chvilku fotografovat a nezbývá než konstatovat, že stabilizátor vás rozhodně podrží.

Za podporu on-line zpravodajství z PMA 2004 děkujeme:
Hlavní sponzoři:
     
Sponzory zpravodajství z PMA 2004 jsou:    FOMEI   Ultralab

Canon vzal kategorii ultrazoom elektronických zrcadlovek (EVF) na letošní PMA opravdu útokem. Kromě modelu PRO 1, o kterém jsme již informovali, představil i model s optickou stabilizací obrazu, který je odpovědí na kralování Panasonicu v této oblasti. Model S1 kombinuje konstrukční prvky řady "A" s 10x zoomem a elektronickým hledáčkem.

Konstrukce a design
Model S1 IS je po konstrukční stránce zcela novým počinem. Když si ho vezmete do ruky, je z něj cítit základ v řadě "A", ale jde pouze o základ, který byl výrazně rozvíjen. Úchop a uspořádání základních ovládacích prvků je stejné, objektiv a celkové vytvarování těla je přeci jen trochu odlišné. Tělo je víc zaoblené a víc se svým pojetím blíží světu zrcadlovek. Přesto si zachovává kompaktní rozměry 111 x 78 x 66 mm. Díky použití plastu je i poměrně lehké - 370 gramů bez baterií.

Technologie
Canon se rozhodl zacílit model S1 na střední cenově dostupnou třídu, proto použil osvědčený CCD snímač s rozlišením 3,2 mil. bodů a úhlopříčkou 1/2,7". Citlivost snímače je možné nastavit v tradičním rozsahu 50 - 400ISO. Výstup snímače zpracovává procesor DiGiC, s čímž je spojena většina funkcí z oblasti zpracování obrazu. Snímky se ukládají ve formátu JPEG s podporou EXIF 2.2 a to na Compact Flash I/II. Fotoaparát podporuje FAT 32, tedy i velkokapacitní karty, s čímž kontrastuje USB 1.1.
To nejzajímavější na fotoaparátu je pochopitelně objektiv. Ten je složen z 11 čenů v 9 skupinách a nechybí mu USM motor. Jedna z čoček je asférická. Jak jsme již konstatovali, jde o 10x optický zoom s ohniskem 38 - 380 mm a světelností F2.8 - 3.1. Canon tedy využil poměrně malé úhlopříčky snímače a malého výtahu optiky a dosáhl velmi slušné světelnosti. K té přidal optickou stabilizaci, kterou je možné volitelně deaktivovat. Fotoaparát navíc umožňuje používat předsádkové čočky k další změně ohniskového rozsahu. Autofokus je klasický TTL pasivní systém s funkcí FlexiZone, možností průběžného doostřování a bracketingu. Nechybí ani možnost ručního ostření.
Po expoziční stránce je na tom S1 IS stejně dobře jako nejvyšší modely řady A. To znamená klasické P/A/S/M i scénické režimy, tři systémy měření světla, rozsah časů 15s až 1/2000s, rozsah clon F2.8 - 8.0, kompenzaci expozice, bracketing, přesné nastavení balance bílé či korekce obrazu. Nechybí sekvenční snímání s rychlostí 1,7 snímku za sekundu či video 640x480 bodů bez omezení délky záznamu.
Fotoaparát je vybaven EVF elektronickým hledáčkem s rozlišením 114.000 bodů a LCD displejem s úhlopříčkou 1,5" a rozlišením 114.000 bodů. Displej je opět možné libovolně vytočit. O napájení se stará čtveřice tužkových baterií.