PMA 2004: Olympus Camedia C-8080 WZ - 8 na 5 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

PMA 2004: Olympus Camedia C-8080 WZ - 8 na 5

23. února 2004, 00.00 | Do exkluzivního klubu 8 MPix elektronických zrcadlovek přibyla i nová C-8080WZ od společnosti Olympus. Stává se tak nejvýkonnějším amatérským fotoaparátem této, u nás tak populární, značky.

Za podporu on-line zpravodajství z PMA 2004 děkujeme:
Hlavní sponzoři:
     
Sponzory zpravodajství z PMA 2004 jsou:    FOMEI   Ultralab

PMA 2004 se stala rodištěm celé plejády 8MPix fotoaparátů, mezi kterými nechyběl ani zástupce společnosti Olympus. To že se k jeho popisu dostáváme až jako k poslednímu rozhodně neznamená, že by nabízel méně než konkurenti. Naopak s ohledem na postavení Olympusu na trhu v ČR půjde zřejmě o velmi žádaný kousek. Co může nabídnout?

Konstrukce a design
Tělo model C-8080WZ kombinuje řadu prvků předchozích modelů, ale v podstatě je novým konstrukčním počinem. Použití magnéziovo-hliníkové slitiny pro celý plášť je, podobně jako například provedení průzoru hledáčku, převzato od vyšší řady "E". Stejně tak výklopný LCD displej budou uživatelé modelů E10/20 důvěrně znát. Fotoaparát s rozměry 124 x 84.5 x 99 mm a hmotností 660 gramů je ve srovnání s ostatními modely řady "C" trochu robustnější, připomíná trochu legendární HP 912, přesto je stále výrazně menší než modely řady "E".

Technologie
Srdcem fotoaparátu je stejně jako u všech konkurentů 2/3" CCD snímač Sony s efektivním rozlišením 8 mil. bodů. V případě tohoto modelu nabízí rozsah citlivostí 50 - 400 ISO a jeho výstup je zpracováván pomocí TruePic Turbo. Fotoaparát ukládá fotografie ve formátech JPEG, TIFF i RAW a může se pochlubit podporou EXIF 2.2 či PIM II. Jako paměťové médium lze použít buď CF I/II nebo xD kartu. Pro přenos do počítače slouží USB 2.0
Objektiv fotoaparátu s 5x optickým zoomem je složen z úctyhodných 15 čoček ve 13 skupinách vč. 2 asférických a 3ED členů. Relativně malý rozsah zoomu, přesto fotoaparát již spadá do kategorie ultrazoom, a velký počet čoček svědčí o snaze dosáhnout maximální optické kvality. Optika pracuje v rozsahu přepočtených ohniskových vzdáleností 28 - 140 mm při světelnosti F2.8 - 3.5. Fotoaparát je vybaven duálním AF systémem, který v super makro režimu zaostří od 5 cm. Manuálně lze volit ze 13 zaostřovacích zón a nechybí ani manuální ostření a přisvícení.
Expoziční logika nabízí celkem 4 různé systémy měření světla a dokáže uspokojit opravdu každého. Počínaje plně automatickým režimem a scénickými režimy, až po klasické A/S/M. Nechybí kompenzace expozice, bracketing, živý histogram či přesná korekce balance bílé barvy. Závěrka pracuje s rozsahem časů od 1/4000 s. až po 16 s plus až 8min. bulb režimem. Fotoaparát má několik režimů potlačování šumu a nabízí nezvykle bohatou nabídku funkcí pro korekce obrazu.
Camedia 8080 je vybavena interním bleskem se směrným číslem 9, který nabízí pracovní rozsah 0,8 - 5,6 m. Kromě toho je fotoaparát vybaven Hot-Shoe paticí. V sekvenčním režimu pracuje s maximální rychlostí 1,6 snímku za sekundu.
Elektronický hledáček (EVF) má rozlišení 240.000bodů a pracuje s rychlostí 60 snímků za sekundu. Výklopný, bez možnosti otočení, LCD displej se speciální antireflexní vrstvou má úhlopříčku 1,8". O napájení se stará LI-Ion akumulátor.

První dojmy
Camedia 8080 WZ je kompaktní elektronická zrcadlovka, která je ale ve srovnání s řadou C-7xxUZ či řadou C-x000Z poměrně mohutná. Právě díky poměrně masivnímu pogumovanému gripu se velmi dobře drží a je stabilní i při úchopu jednou rukou. Škoda, že zoom není ovládán prstencem, takže pro plnohodnotné fotografování jsou tak jako tak potřeba obě ruce.
Na těle C-8080WZ najdeme opravdu bohatou sbírku ovládacích prvků, takže i tento model jde cestou semi-profesionálního pojetí.

Hodnocení
Kombinace 8 MPix + 5x zoom není s ohledem na to co bylo na PMA 2004 představeno bombastickým překvapením, spíš konzervativním kompromisem mezi tím co stávající technologie umožňuje a co by konstruktéři chtěli zřejmě nabídnout. Výsledkem je fotoaparát navazující na tradici Olympusů, nabízející vyvážený výkon a příjemnou rychlost. V nově vzniklé kategorii nijak zásadně nevybočuje, ale na druhou stranu nabízí osvědčenou konstrukci, značku a výkon.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: