PMA 2004: Casio Exilim Pro EX-P600 - s náhonem 6x4 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

PMA 2004: Casio Exilim Pro EX-P600 - s náhonem 6x4

Casio Exilim Pro 600 EX-P600

16. února 2004, 00.00 | Casio představilo na PMA 2004 novou vlajkovou loď řady miniaturních fotoaparátů Exilim. Model P600 nabízí rozlišení 6 MPix, 4x optický zoom a řadu pokročilých funkcí na opravdu malém těle. Proč Casio zvolilo pro tento fotoaparát právě optiku Canon?

Za podporu on-line zpravodajství z PMA 2004 děkujeme:
Hlavní sponzoři:
     
Sponzory zpravodajství z PMA 2004 jsou:    FOMEI   Ultralab

Casio se stále hlasitěji hlásí o své místo mezi významnými producenty digitálních fotoaparátů. Přestože řadu komponent nakupuje od dalších výrobců, řada Exilim je ukázkou toho, že má zákazníkům co nabídnout. Nejnovějším modelem se zde na PMA 2004 stal Exilim P600, který nabízí 6 MPix snímač v kombinaci s 4x zoomem a malými rozměry.

Konstrukce, design
Model P600 se do značné míry odlišuje od toho, na co jsme byli u řady Exilim zvyklí. Fotoaparát je větší, má více ovládacích prvků a působí celkově serióznějším dojmem. Přesto si zachovává všechny typické znaky řady Exilim - stále poměrně drobné rozměry, velký LCD, celokovový plášť a lesklé provedení. Tělo se může pochlubit rozměry 97,5 x 67,5 x 45,1mm a malou hmotností, nepřesahující 250 g i s Li-Ion akumulátorem.
Ovládací prvky přístroje zaznamenaly z důvodu jeho profesionálnějšího určení řadu změn k lepšímu. Pro rychlé nastavování režimů byl přístroj doplněn o hlavní kruhový volič a speciální tlačítko označené EX, s jehož pomocí se rychle nastavuje citlivost snímače, vyvážení barev, měření expozice či volba zaostřovacího bodu. Dále přibylo například tlačítko pro uzamčení expozice či rychlou aktivaci makro režimu.

Technologie
Základem fotoaparátu je CCD snímač s úhlopříčkou 1/1,8" a efektivním rozlišením 6 MPix. Jde o snímač společnosti Sharp, který si zřejmě pomalu získává na oblibě. Casio z tohoto poměrně malého snímače dostává citlivost v rozsahu 50 - 400 ISO. Snímky je možné ukládat buď v JPEGu nebo ve formátu TIFF. Samozřejmostí je podpora EXIF 2.2 či PictBridge. Snímky se ukládají na MMC/SD karty nebo do 9 MB interní paměti. Pro přenos do počítače slouží USB 1.1 rozhraní.
Objektiv fotoaparátu pochází od Canonu a nabízí 4x optický zoom. Optika složená z osmi členů v sedmi skupinách pracuje s ohniskem 33 až 132 mm při světelnosti F2.8 - 4.0. V makro režimu zaostřuje od 10 cm. Autofokus nabízí hybridní měření kombinující TTL měření na snímači a informace z externího senzoru s tím, že uživatel si může volit zda chce využívat duální měření či informace pouze z jednoho zdroje.
Po expoziční stránce nabízí P600 opravdu pěknou porci prostoru pro kreativitu. Počínaje třemi systémy měření světla, přes klasické P/A/S/M doplněné scénickými režimy a BSS až po bracketing všeho možného a nemožného. Závěrka pracuje s rozsahem 60 sekund až 1/2000 s, clona s rozsahem F2.8 - 11. Samozřejmostí je přesná balance bílé barvy, korekce obrazu, korekce intenzity záblesku apod. Fotoaparát kromě interního blesku podporuje i práci s externím zábleskem, ale pouze prostřednictvím synchro konektoru. V sekvenčním režimu dokáže pracovat rychlostí až 3 snímky za sekundu při plném rozlišení.
Fotoaparát je vybaven optickým průhledovým hledáčkem bez dioptrické korekce a 2" LCD displejem s rozlišením 115.000 bodů. O napájení se stará Li-Ion akumulátor.První dojmy
Když vezmete P600 do ruky, překvapí vás velmi malou hmotností. Fotoaparát opticky působí výrazně větší než ostatní modely řady Exilim, i když tak velký zase není, ale je úžasně lehký. Jak bývá u Casia zvykem je velmi rychlý a to jak co se týče provozu, tak třeba i ovládání zoomu. Pouze hybridní autofokus je o trochu pomalejší, proto je dobře, že se dá deaktivovat. Stejně jako Fuji se i Casio rozhodlo nabídnout speciální tlačítko "EX", kterým se vyvolává důležité fotografické nastavení - rozlišení, citlivost, měření a AF. Není divu, protože systémové menu je s ohledem na nabídku funkcí již opravdu rozsáhlé.

Hodnocení
Casio vzalo dohromady technologii několika výrobců a vznikl tak překvapivě vyvážený celek. Díky použití snímače s úhlopříčkou 1/1,8" mohlo Casio použít osvědčený objektiv od Canonu a stlačit cenu pod 600USD. To s ohledem na funkční výbavu i technické parametry může hodně lákat zejména ty, kdož ocení nízkou hmotnost a malé rozměry. Model P600 bude asi velmi zajímavou konkurencí například pro Sony V1.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: