PMA 2004: : Nové digitální kompakty Olympus s Turbo pohonem - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Digitální fotografie

PMA 2004: : Nové digitální kompakty Olympus s Turbo pohonem

Olympus mju 410 C-310 C-360 C-460

20. února 2004, 00.00 | Na letošní PMA představil Olympus široké spektrum novinek. S těmi nejvýkonnějšími jsme vás již seznámili. Jako poslední zbývají malé digitální kompakty, nabízející třínásobný optický zoom. Co umožňuje jejich nový procesor TruePicTurbo?

Za podporu on-line zpravodajství z PMA 2004 děkujeme:
Hlavní sponzoři:
     
Sponzory zpravodajství z PMA 2004 jsou:    FOMEI   Ultralab

Olympus patří v naší zemi k jedné z nejprodávanějších značek na poli amatérských kompaktních digitálních fotoaparátů. Tento segment se i letos u příležitost PMA pořádané v Las Vegas dočkal řady novinek. Jedná se konkrétně o model C-310ZOOM, který je určen začínajícím fotografům, dále pak o snadno ovladatelné C-360ZOOM a C-460ZOOM a závěrem o stylový a elegantní digitální šperk Olympus µ[mju:] 410 DIGITAL. Jaká vylepšení tyto fotoaparáty přináší oproti předchozím modelům?

C-460

Konstrukce, design
Všechny zde popisované modely se vyznačují malými kompaktními rozměry, objektivem umístěným mimo osu přístroje a minimálním množstvím ovládacích prvků.
Camedia 310Z00M je tím nejjednodušším digitálním fotoaparátem, který Olympus nabízí. Plastové tělo o rozměrech 100 x 62 x 38 mm a hmotnosti 150 g působí prostým dojmem. Jeho vyspělejší bratři C-360/460ZOOM již mají posuvnou krytku objektivu a jejich křivky jsou celkově zaoblenější. Oba přístroje se od sebe navenek neliší, těla o velikosti 108 x 58 x 37 mm váží 165 g. Všechny tři modely mají na zadní stěně pouze ovládací tlačítka seskupená do kříže a jedno tlačítko rychlého náhledu. Vedle nich je umístěný barevný displej s úhlopříčkou 1,8" a rozlišením 85 000 bodů. Model C-310 má nad ním navíc posuvný přepínač, určený pro zapínaní přístroje a volbu jeho pracovního režimu. Hledáček je pochopitelně optický průhledový bez dioptrické korekce. Fotoaparáty jsou napájeny dvojicí tužkových článků, alternativně lze využít i síťový zdroj. Pro připojení k PC slouží rozhraní USB 1.0. Modely 360 a 460 mají navíc A/V výstup.
Olympus µ[mju:] 410 DIGITAL je určen jiné cílové skupině, než předchozí uvedené modely. Tomu odpovídá i jeho celokovové vodě odolné tělo o rozměrech 99x56x33,5 mm a hmotnosti 159 g. Jeho provedením se řadí do kategorie digitálních šperků, přičemž stylovost a elegance jsou u něj na první místě. Od předchozího modelu µ400 se rozliší pomocí antracitově lesklých posuvných dvířek objektivu. Jinak se jedná o stejné tělo, ve kterém ovšem přibyl mikrofonní a výrazný reproduktorový otvor. LCD obrazovka o úhlopříčce 1,5" a rozlišení 134 tisíc bodů je nově opatřena antireflexní vrstvou, zlepšující jeho čitelnost i na přímém světle. Z důvodu miniaturizace jsou ovládací tlačítka útlejší a o napájení se stará speciální Li-Ion akumulátor. Přístroj nabízí USB 1.0, A/V a napájecí konektor.

Technologie
Společným jádrem všech nových fotoaparátů společnosti Olympus je jejich nový obrazový procesor, honosící se označením TruePicTurbo. Díky němu dosahují přístroje větší rychlosti, čistšího a ostřejšího obrazu a věrnějšího podání barev výsledných snímků. Tento procesor zpracovává jednotlivé části obrazu separátně, čímž například dosahuje v tmavých nekontrastních částech obrazu menší hladiny šumu.
U Camedie 310, 360 i 460 je užit malý CCD snímač s úhlopříčkou 1/2,7". U řady 3x0 má efektivní rozlišení 3,2 mil. bodů a automatickou citlivost 50 - 320 ISO. Snímač 460ky má pak rozlišení 4,0 miliónů bodů a citlivost 50 až 400 ISO. Snímky se ukládají na xD paměťovou kartu ve formátu JPEG s podporou EXIF2.2. Přístroje nahrávají i videosekvence v rozlišení 320x240 obrazových bodů a maximální délce omezené pouze volnou kapacitou paměťové karty. Kromě modelu 310 je záznam ozvučen. Sekvenční snímání zvládá každý model trochu jinak, v průměru fotí rychlostí 1,4 sn./s v sérii maximálně 10ti snímků.
Objektiv těchto tří přístrojů nabízí třínásobné optické přiblížení a pracuje v rozsahu ohnisek 38 - 114 mm při světelnosti F2.9 - 5.0 u C-310 a 35 až 105 mm se světelností F3.1 - 5.2 u C-360/460. TTL autofokus ostří v supermakro režimu od 2 cm u C-310 a od 7 cm u C-360/460.
Expozičně se jedná o plné automaty s možností korekce expozice a volbou mezi plošným a bodovým měřením světla. Do jejich funkční výbavy patří 5 základních scénických režimů. Závěrka pracuje v rozsahu 1 s - 1/2000 s u C-310 a 2 s - 1/1000 s u C-360/460. Vyvážení barev je buď automatické nebo nastavitelné na jednu ze 4 předdefinovaných hodnot. U vestavěného blesku lze volit jeden ze čtyř režimů.

C-460

Mju: 410 využívá poněkud většího CCD snímače o rozlišení 4,0 miliónů efektivních bodů s úhlopříčkou 1/2,5". Jeho citlivost je automatická od 64 do 480 ISO. Fotografie i ozvučené videosekvence ukládá opět na xD kartu, v těchto parametrech se nijak neliší od předchozích modelů. Série snímků je však omezena na maximálně 4 záběry exponované rychlostí 2 sn./s. Objektiv má stejné parametry jako u C-360/460. Je tedy složen z 5 členů ve 3 skupinách (3 čočky jsou asférické), pracuje s ohniskem 35 až 105 mm při světelnosti F3.1 - 5.2. Autofokus ostří v super makro režimu od 9 cm. Z hlediska expozice se opět jedná o plně automatický přístroj, korekce expozice má však jemnější krok 1/3 EV v rozsahu +- 2EV. Oproti předchozím modelům přibylo několik scénických režimů (kuchyně, pláž či sníh a interiér).
Všechny fotoaparáty popisované v tomto článku také nově podporují přímý tisk standardizovaným protokolem PictBridge. Tento trend jsme ostatně mohli obecně sledovat u většiny novinek uveřejněných na letošní PMA.

První dojmy
Všechny uvedené novinky přinášejí úpravy zejména ve firmwarové oblasti, a tudíž první dojem je podobný jako u předcházejících modelů. Asi nejpatrnější změnou je zvýšení rychlosti a to nejen záznamu sekvencí. Uvidíme jaký bude slibovaný kvalitativní rozdíl v záznamu. To jsme bohužel během show nebyli schopni objektivně posoudit.

Závěr
Olympus u všech nových kompaktů implementoval nový procesor, díky němuž slibuje kvalitnější obrazové výsledky a rychlejší odezvu. Všechny novinky jsou bezesporu ze strany Olympusu sázkou na osvědčenou jistotu a přinášejí pouze rozšíření funkční výbavy.
Fotoaparáty by měly být dostupné v dohledné době a jejich cena by měla být velice příznivá. Součástí balení bude také nová verze SW CamediaMaster 4.2.

:: Stránky výrobce

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: