PMA 2004 - Když chcete vědět, co se bude dít - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

PMA 2004 - Když chcete vědět, co se bude dít

27. ledna 2004, 00.00 | PMA je tradičně jednou ze dvou největších fotografických akcí na světě. Spolu s podzimní photokinou udávají trendy a předurčují vývoj fotografického průmyslu. Co nás čeká v polovině února?

Za podporu on-line zpravodajství z PMA 2004 děkujeme:
Hlavní sponzoři:
     
Sponzory zpravodajství z PMA 2004 jsou:    FOMEI   Ultralab

PMA je zkratkou pro Photo Marketing Association a je jak jménem nadnárodní asociace s centrálou v USA, tak i jménem jedné z nejvýznamnějších fotografických akcí roku. Tradičně tato akce probíhá vždy v únoru a díky tomu určuje zejména produktové trendy minimálně pro první polovinu roku. Novinky představené na PMA 2003 k nám v některých případech dorazily až počátkem září, takže PMA z českého měřítka určuje co přijde na trh až do podzimu. Nejen proto pro vás připravujeme podrobné zpravodajství přímo z Las Vegas.


Vstup do LVCC, místa konání PMA 2004

PMA 2004 ve faktech
Pokud se podíváme na veletrh z pohledu základních faktů, dostaneme poměrně jednoduchý obrázek. Oficiální termín konání je od 12. do 15. února 2004. To jsou dny, ve kterých budou brány Las Vegaského kongresového centra otevřeny široké veřejnosti bažící po expozicích předních výrobců fotografické techniky. Nicméně již od 10.2. bude probíhat konferenční část, kterou zaštítí nejen PMA, ale i DIMA - asociace zaměřená výhradně na digitální zpracování fotografie. Účast na konferenční části sice není zrovna levnou záležitostí, 225USD + další poplatky, ale rozhodně stojí za to. Program nabízí několik desítek seminářů a workshopů se špičkovými lektory. Nebudou chybět ani tradiční vystoupení "lidí z práce", prezentující v Americe tak oblíbené "success story" - tedy jak na to.

Na veletrh je v tomto okamžiku přihlášeno přes více jak 700 společností (seznam vystavovatelů), mezi kterými nechybí jediná známější společnost z oboru. Stejně jako v loňském roce PMA pokryje obě patra jižního křídla LVCC.


Takto vypadal přejezd z přízemí do prvního patra v roce 2003.

Co PMA 2004 asi přinese?
PMA je fotografickým veletrhem, který pokrývá jak klasickou, tak i digitální techniku. Již poslední dva ročníky byly velmi silně orientovány na digitální technologie, takže je velmi pravděpodobné, že toto téma bude dominovat i letos. Samozřejmě je potřeba nahlížet na digitální fotografii v tom nejširším měřítku, takže kromě digitálních fotoaparátů budou k vidění a vyzkoušení i řešení pro zpracování, archivaci či prezentaci fotografií. Digitální fotografie se stává stěžejním zdrojem příjmů zejména pro výrobce fotoaparátů, takže na jejich stáncích bude tato technika jistě dominovat. Na druhou stranu již několik výrobců deklarovalo, že nehodlá zahodit existující filmový trh, takže PMA jistě představí i novinky v této oblasti.

Podle našeho odhadu bude PMA 2004 zejména ve znamení zrcadlovek a to všech tří typů. Z analogových novinek již víme například o Minoltě Dynax60. Nicméně doslova smršť novinek se čeká mezi digitálními a elektronickými zrcadlovkami. Internet je plný šuškandy a s ohledem na loňský ročník se dají první oznámení čekat již několik dní před veletrhem. Rozhodně se je nač těšit.


PMA není jen o fotoaparátech

On-line zpravodajství
Pokud se na PMA 2004 nechystáte osobně, což je vzhledem k cestovním nákladům poměrně pochopitelné, můžeme vám nabídnout přímé on-line zpravodajství z akce. Náš redakční tým bude pracovat jak přímo z Las Vegas, kam dorazí již 10.2., tak z Prahy, kde se budou zpracovávat informace z internetu. To znamená, že se můžete těšit nejen na fotografie, reportáže a rozhovory přímo z Las Vegas, tak i na pružné a komplexní informace o novinkách. Celé zpravodajství vzniká ve spolupráci redakcí serverů Grafika.cz a Fotografování.cz. Oba tyto servery vám tak nabídnout unikátní možnost virtuálně se zúčastnit veletrhu, který předurčí vývoj fotografie na dalších několik měsíců.

PMA vs. photokina
V letošním roce se sešli oba dva nejvýznamnější fotografické světové veletrhy. Německá photokina má dvouletý cyklus, takže v loňském roce PMA nekonkurovala, ale letos budeme mít opět možnost srovnat tyto dvě nesrovnatelné akce. Obě mají sice globální význam a obě pokrývají celý fotografický segment, nicméně pojetí je odlišné. Photokina jde do šíře, nabízí plochu 12 výstavních hal a tisíce vystavovatelů. PMA jde naopak do hloubky. Na menší ploše nabízí mnohem více doprovodných programů a expozice, ve kterých najdete více prostoru pro fyzické vyzkoušení techniky a diskusi jak s vystavovateli, tak i ostatními návštěvníky. PMA je prostě "SHOW" zatímco photokina je německy disciplinovaný veletrh.

Závěrem
Loňský ročník PMA jsme hodnotili velice pozitivně, protože jde o moderní veletrh otevřený návštěvníkům. Uvidíme nakolik jej ovlivní současná bezpečnostní situace v USA, ale po zkušenosti z CES 2004 se dá předpokládat, že i PMA 2004 bude bombastickým zážitkem. Pokud váháte zda se do Las Vegas vydat, pak vám cestu na PMA rozhodně doporučujeme. Pokud se na PMA 2004 osobně nedostanete, sledujte naše on-line zpravodajství.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: