PMA 2004: Trendy v rozlišení DF - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

PMA 2004: Trendy v rozlišení DF

25. února 2004, 00.00 | PMA 2004 nastínila vývoj digitální fotografie na následujících 6 - 12 měsíců. Jaké rozlišení digitálních fotoaparátů nám letos výrobci nabídnou a za jakou cenu?

PMA 2004 se stejně jako minulé ročníky zapíše do historie digitální fotografie jako mezník v tom, kam tento obor kráčí. Bezesporu nejdiskutovanější otázkou před PMA bylo rozlišení snímače a jeho budoucnost. Pojďme se podívat na to, co se dá vyčíst z prezentací jednotlivých výrobců?

Sbohem 2MPix
PMA 2004 jednoznačně ukázala, že všichni výrobci pomalu opouštějí produkci fotoaparátů s rozlišením nižším než 3MPix. Na trhu sice fotoaparáty s 2MPix CCD budeme ještě nějakou dobu potkávat a stanou se pro mnoho fotoamatérů velmi výhodnou koupí, nicméně novinky budou přicházet již s rozlišením alespoň 3MPix. Důvody tohoto posunu jsou poměrně logické. Cena snímačů s vyšším rozlišením konstantně klesá a výrobci snímačů se snaží nerozšiřovat počet různých snímačů paralelně vyráběných v jednom okamžiku. A tak jak přicházejí snímače s vyšším rozlišením, postupně opouštějí výrobu nejnižších modelů.
Velmi dobrou zprávou pro uživatele je, že přechod na 3MPix technologii u nejnižších modelů potvrdili všichni významní výrobci, takže produkce těchto snímačů prudce vzroste a tudíž jejich výrobní cena nebude vyšší než cena dnešních 2MPix snímačů. Uživatel tak za stejné peníze dostane o 50% větší svobodu zejména při výřezu či tisku na velké formáty.

Střední třída 4 a 5MPix
Je to neuvěřitelné, ale 5MPix CCD snímače, které byly ještě před rokem doménou velmi drahých amatérských modelů, se stávají běžně dostupným sortimentem střední třídy. Většina výrobců se snaží nabízet jak 4 tak 5 miliónové modely, aby dala uživateli větší volnost volby. Pokud se fotograf rozhodne pro nižší rozlišení, ušetří nejen pár tisíc rozdílu kupní ceny, ale i kapacitu paměti, dostane vyšší rychlost zpracování apod. Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že 5MPix snímač zaznamená o 25% více obrazové informace než 4MPix, takže dává rozhodně smysl o něm uvažovat.

Vyšší amatérská třída 5 a 6MPix
Paradoxem letošní PMA je očividný fakt, že poměrně málo výrobců využilo nový 6MPix snímač s malou úhlopříčkou, kterým lze snadno nahradit 5MPix snímače. S největší pravděpodobností řada modelů osazených 5MPix snímači má optiku, která by již nedokázala vykreslit dostatek detailů pro 6MPix snímač, takže upgrade z 5 na 6 mil. bodů není pro výrobce tak snadný. Logicky tedy vyšší střední třída bude nějakou dobu nabízet jak 5, tak 6MPix, podle toho jak budou výrobci přecházet či nepřecházet na novou konstrukci optiky.
Dobrým znamením pro uživatele je skutečnost, že výrobci se zřejmě stále drží strategie z loňského roku a trochu přibrzdili růst rozlišení snímačů. Zejména v této kategorii by byl prudký růst rozlišení spíš na škodu, protože by zbytečně prodražoval fotoaparáty, jejichž cena je tlačena dolů polo-profesionálními modely.

Poloprofi 6 nebo 8MPix
Pokud se podíváme na rozhraní amatérské a profesionální fotografie, tedy v dnešních cenách na cca 30 - 40.000Kč vč. DPH, PMA 2004 potvrdila trend dvou oddělených kategorií. DSRL fotoaparáty zůstávají na 6MPix a těží ze své konstrukce pravých zrcadlovek a snahou výrobců je zejména cenově zpřístupnit tyto modely širší veřejnosti. Elektronické zrcadlovky (EVF) jdou cestou přesně obrácenou. Zvyšují rozlišení na 8MPix a většinou nabízejí lepší ultrazoom objektivy za stejné peníze.
Uživatel tak dostává unikátní možnost výběru mezi technologicky neuvěřitelně "nadupanými" a přitom relativně kompaktními EVF modely a robustními, rychlými a universálními DSLR s nižším rozlišením a podobnou cenou. Obě dvě cesty mají svou logiku a opodstatnění, takže je dobře, že jedna není protěžována na úkor druhé.

I profi zvyšuje rozlišení
Přestože v profesionální oblasti přinesla PMA 2004 relativně málo novinek, přeci jen i zde je patrný posun v rozlišení. Nejdramatičtější nárůst zaznamenala reportážní fotografie, do které přinesl Canon EOS 1D Mark II 8MPix na místo dnes běžných 4MPix. Navíc Kodak se svým inovovaným modelem DSC \n posunul hranici full-frame snímačů na cca 14MPix, což je spíš jakousi perličkou na dortu.

Komu a za kolik jaké rozlišení?
PMA 2004 ukázala, že s odchodem 2MPix modelů a příchodem 8MPix EVF elektronických zrcadlovek se budou dále stírat cenové rozdíly mezi fotoaparáty s různým rozlišením. V průběhu roku se dočkáme tak levných 5MPix fotoaparátů, že jejich cena bude jen o několik málo tisíc vyšší než cena některých 3MPix modelů. Rozlišení bude dál oslabovat svůj vliv na celkovou cenu fotoaparátu. Čím dál tím větší roli bude hrát optika a funkční výbava fotoaparátu.
Tento trend je bezpochyby přínosem pro celou digitální fotografii, protože přestane nutit uživatele kupovat fotoaparáty s rozlišením, které pro ně není ideální pouze z cenových důvodů. Přitom špatná volba rozlišení, a to v obou extrémech, znamená pro uživatele významnou ztrátu komfortu a užitné hodnoty přístroje

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: